Do czego może się przydać mata edukacyjna?

1
1774
Mata edukacyjna jest zabawką, która bawiąc, uczy. Mogą z niej skorzystać najmłodsze pociechy przez swój pierwszy rok, ale nic nie stoi na przeszkodzie, aby trwało to dłużej.

Przeważnie jest to przedmiot przypominający dywan w różnych kształtach jak kwadrat czy prostokąt. Materiał maty jest izolowany od dołu, wypełniony zaś jest poduszkami znajdującymi się na krawędziach. Znajdują się na nich zabawki zawierające elementy, na które niemowlę może reagować zmysłami. Do czego może się przydać w domowym zaciszu?

Rozwijanie zmysłu poznawania

Im wcześniej dziecko zaprzyjaźni się z matą, tym szybciej odkryje postawy stojące za założeniami przyczynowo-skutkowymi. Sednem jest nauka schematów i zmysłu słuchu, wzroku oraz dotyku. Najprawdopodobniej początkowo będzie ssać, chwytać i patrzeć na przedmioty, a te, przypadkowo dotknięte, będą reagować na ruchy. Z tego powodu dziecko zacznie umyślnie inicjować sytuacje na macie, ponieważ zaczną sprawiać mu przyjemność. Potem dojdzie nauki w celu zrozumienia danych narzędzi, a to w konsekwencji będzie prowadzić do rozwoju zrozumienia zależności. Finałem tego będzie zapoczątkowanie u dziecka myślenia logicznego.

Sięganie oraz chwytanie przedmiotów

Źródło: https://dwamichaly.pl/product-pol-415-Mata-Lew-3w1-pomaranczowa.html

Refleks jest tym, co determinuje ruchy noworodka. Początkowo nie ma on zbytniej kontroli nad „łapaniem” rzeczy, wszystko bowiem dzieje się dla niego w sposób automatyczny.  Innymi słowy, obejmie ono cokolwiek, co choć muśnie jego dłoń. Dlatego maty edukacyjne pełne są wiszących, różnobarwnych zabawek, prowokujących ruchy pociechy. Pozwala to na naturalną naukę zrozumienia czynności trzymania. Prawidłowy rozwój pozwoli na to, aby w wieku 5-6 miesięcy dziecko chwytało przedmioty celowo, nie zaś z powodu odruchów refleksowych.

Rozwijanie samoświadomości

 

Źródło: https://dwamichaly.pl/pol_m_Pokoj-dziecka_Maty-edukacyjne-438.html

W przypadku niektórych mat umieszcza się lusterka. Niemowlak może się w nim bez problemu przejrzeć, a następnie wykonywać miny i reagować na nie. Czynności te mają wielką wagę w rozwijaniu samoświadomości dziecka. Ponadto ogrom kolorów, kształtów i dźwięków maty pobudza jego zmysły. Zatem nie chodzi tu wyłącznie o stymulację sensoryczną, ale i o audiowizualną.

Podsumowanie

Mata edukacyjna jest przedmiotem oferującym szereg zalet, z którego najważniejszą, prócz dobrej zabawy, jest wspomaganie rozwoju potomka. Nie należy jednak liczyć, że stanie się to samoistnie. Faktyczne postępy dziecka będą możliwe tylko z udziałem rodziców. Nawet najlepsza zabawka nie będzie substytutem twarzy Mamy i Taty.

1 KOMENTARZ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Wpisz swojeimię