Jak prać ubrania, by były zawsze czyste?

1
1632
Jak prać ubrania, by były zawsze czyste
Pranie ubrań to czynność, którą wykonujemy bardzo często. Z pozoru wydaje się to zadanie niezwykle proste – co trudnego może być we wrzuceniu ubrań do pralki i dodaniu detergentu? Pranie ręczne również raczej nie sprawia nam problemów. Okazuje się jednak, że nawet podczas tak prostej czynności jak pranie, prawdopodobnie robimy błędy, które mogą mieć wpływ na to, jak wyglądają nasze ubrania.

Po praniu może się okazać, że nasze ubrania nie wyglądają tak, jak byśmy tego chcieli i oczekiwali. Istnieje jednak sposób na to, by prać ubrania tak, by były zawsze czyste i dobrze wyglądały. Dzięki przestrzeganiu naszych rad Twoje ubrania będą wyglądały jak zaraz po zakupie.

Sortowanie

Zazwyczaj podczas sortowania ubrań do prania skupiamy się na kolorze. Nie jest to jednak wystarczające, ponieważ bardzo często pierzemy ze sobą różne materiały, które wymagają odmiennej pielęgnacji. Tkaniny podczas sortowania powinniśmy podzielić na całkowicie białe, jasne, kolorowe i ciemne. W następnym kroku pranie dzielimy w zależności od włókien – na naturalne, sztuczne oraz syntetyczne. Pranie możemy także posortować ze względu na stopień zabrudzenia. Sposobem na ułatwienie takiego sortowania będzie kosz z kilkoma przegródkami na pranie. Podczas prania ubrań zawsze powinniśmy stosować się do zaleceń producenta, które umieszczono na metce. Jeżeli natomiast jakieś ubranie nie posiadało metki lub ją wycięliśmy, należy obchodzić się z tkaniną niezwykle delikatnie tak, by jej nie uszkodzić. Zanim włożymy nasze ubranie do pralki, zwróćmy uwagę na jego stan – czy nie ma poluzowanych guzików lub wystających fiszbin. Takie defekty mogą przyczyniać się nie tylko do zniszczenia pozostałych naszych ubrań, ale także trwale uszkodzić pralkę. Dodatkowo, zanim włożymy naszą odzież do pralki, powinniśmy także dokładnie przejrzeć kieszenie, by uniknąć sytuacji, w której resztki rozpuszczonej chusteczki pozostają na innych pranych przez nas ubraniach. Elementy garderoby, które są niezwykle delikatne, możemy włożyć do specjalnych siatek. Ubrania, które mają cekiny przewracamy na lewą stronę.

Wybielacz i inne detergenty

Sporo polskich gospodyń ma tendencję do nadużywania i przedozowania środków piorących. To właśnie dlatego detergenty przeznaczone na rynek polski często są mniej skoncentrowane niż te, które są przeznaczone na rynki zachodnie. Zawsze wolimy dodać trochę detergentu “na wszelki wypadek”, ponieważ wydaje się nam, że dzięki temu nasze ubrania szybciej się wypiorą. Jest to jednak błędne przekonanie. Za dużo środka piorącego może przyczynić się do tego, że będzie go trudno wypłukać z tkaniny. W konsekwencji nasze ubrania staną się sztywne i nieprzyjemne w dotyku. Jeżeli użyjemy natomiast zbyt dużo detergentu takiego, jak wybielacz, może to doprowadzić do zniszczenia naszych ubrań.

Warto wybierać detergenty, które skutecznie wywabiają plamy, ale jednocześnie są delikatne dla naszych ubrań i posiadają właściwości takie, jak ochrona koloru. Jeżeli jesteśmy alergikami warto, by w naszej łazience zagościł proszek lub płyn dezynfekujący do prania. Te środki poza samym usuwaniem zabrudzeń zlikwidują roztocza, które w głównej mierze odpowiadają za alergie i przyczyniają się do takich objawów jak katar czy wysypka.

Wybielacz i inne detergenty

Wypłukiwanie proszku

Jeżeli użyjemy za dużo detergentu, pralka nie wypłucze jego resztek z naszego ubrania. Zbyt duża ilość środka piorącego to jednak nie jedyna przyczyna pozostawania resztek na pranych tkaninach. Pranie może nie wypłukiwać się dobrze także ze względu na nieodpowiedni stan pralki. Ważne jest to, by regularnie ją serwisować. W ten sposób zapobiegniemy gromadzeniu się zanieczyszczeń. Przyczyną pojawiania się zacieków na ubraniach może być także gromadzenie się brudu w dozowniku na proszek. Jeżeli będzie to miało miejsce w naszej pralce, to bardzo możliwe, że nasze delikatnie zanieczyszczone ubrania staną się brudniejsze niż były przed praniem. To, że pralka nie wypłukuje proszku może też być spowodowane zbyt dużą liczbą wkładanych do niej ubrań. Aby uzyskać optymalny efekt, nie powinniśmy wypychać naszej pralki ubraniami po same brzegi. Ładowność pralki, która zapewnia skuteczne pranie, jest mniejsza niż ta, podawana przez producentów. Mniejsza liczba wrzucanych ubrań sprawi, że osiągniemy lepsze rezultaty. Pozostawienie wolnej przestrzeni sprawia, że ubrania będą mogły swobodnie obracać się w pralce, co jest potrzebne do uzyskania dobrych efektów prania. Ilość zostawianej wolnej przestrzeni w pralce różni się w zależności od rodzaju tkanin, które pierzemy. Najmniej wolnego miejsca potrzebują bawełniane tkaniny – wystarczy im wolne miejsce odpowiadające szerokości dłoni. Tkaniny syntetyczne powinny zajmować około 40-60% bębna, natomiast tkaniny delikatne jedynie 20-50%.

Nasze pranie może być nieodpowiednio wypłukane także ze względu na wybór nieodpowiedniego programu prania. Do długich programów bez problemu możemy stosować proszki do prania, natomiast w przypadku programów krótkich, lepszym rozwiązaniem będą żele oraz płyny do płukania, które znajdziesz np. tutaj: https://eurochemia.com/21-zele-plyny-do-prania. Produkty takie, jak płyny, cechują się lepszą rozpuszczalnością w wodzie niż proszki, dzięki czemu zapewniają skuteczne działanie nawet przy krótkim programie. Dodatkowo bez problemu będą wypłukiwać się z pranych tkanin. Żele oraz płyny są dodatkowo bardziej skoncentrowane niż proszki do prania, dlatego zużywamy ich mniej, co sprawia, że jest to wybór bardziej ekonomiczny i ekologiczny.

Jak prać ubrania, by były zawsze czyste

Jak nie uszkodzić pralki?

Do uszkodzenia pralki może się przyczynić między innymi to, że nie zapinamy naszych guzików czy zamków w spodniach lub bluzach. Przez takie działania nasze pralki mogą ulec uszkodzeniom, zwłaszcza, jeżeli nie zapniemy zamków błyskawicznych, a nasze pranie ulegnie szybkiemu wirowaniu. Ważne jest, by po każdym praniu zapewnić odpowiednią higienę w naszej pralce. Pierwszym krokiem będzie to, by po wypraniu nie przetrzymywać naszych ubrań w pralce zbyt długo, ponieważ mogą nabrać nieprzyjemnego zapachu, który będzie niezwykle trudny do usunięcia. Po każdym praniu powinniśmy dodatkowo otworzyć bęben pralki tak, by mógł on wyschnąć. Raz na jakiś czas powinniśmy także dokładnie wyczyścić pralkę, by dłużej móc cieszyć się jej skutecznym działaniem. Niezwykle ważne jest także czyszczenie szufladek, do których dodajemy proszki czy płyny do prania, zwłaszcza jeżeli wydobywa się z niej nieprzyjemny zapach lub pojawia się nalot. Nie możemy także zapominać o regularnym czyszczeniu filtra. Powinniśmy to robić co najmniej raz w miesiącu.

Wstępne wywabianie plam

W przypadku niektórych trudniejszych plam może okazać się, że pranie w pralce nie wystarczy. Aby usunąć trudne plamy dobrym pomysłem będzie próba ich wywabienia zaraz po tym, jak powstały. Dzięki temu zwiększamy nasze szanse na pozbycie się trudnych zanieczyszczeń. Zanim wrzucimy nasze ubrania do pralki, możemy spróbować wywabić z nich plamy na przykład przy użyciu szarego mydła.

Wstępne wywabianie plam będzie różnie przebiegać, w zależności od substancji, z której plama powstała. Jeżeli jest to płyn, najpierw osuszamy plamę w celu usunięcia jak największej ilości płynu. Następnie wywracamy ubranie na lewą stronę i przepłukujemy wodą. W następnym kroku nakładamy detergent. Jeżeli natomiast usuwamy plamy z substancji półstałych, takich jak warzywa czy owoce lub sosy, najpierw usuwamy pozostałości z tkaniny przy pomocy łyżki. Następnie osuszamy plamę czystą ściereczką i nakładamy detergent. Inaczej wygląda sytuacja, jeżeli na naszej odzieży powstały plamy w formie proszku, np. z przypraw. W takiej sytuacji usuwamy proszek szczoteczką lub strząsamy, a następnie nanosimy detergent. Dzięki temu powinniśmy osiągnąć lepsze efekty oraz z większą łatwością usunąć plamę.

Jak zapewne widzisz, skuteczne pranie ubrań nie musi być bardzo trudne i czasochłonne. Mamy nadzieję, że teraz wiesz, jak prać ubrania, by zawsze były czyste, a wywabianie plam przestanie być problematyczne!

 

1 KOMENTARZ

  1. Wszystkie etapy prania są ważne aby nasze ubrania były czyste i pachnące. Podstawowym etapem jest wybranie odpowiedniego środka piorącego.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Wpisz swojeimię