Jak prać buty w pralce?

0
1656
Wielu z nas być może nurtuje pytanie, czy możemy prać w pralce buty. Spieszymy z odpowiedzią – oczywiście, że można! Jednak w jaki sposób przeprowadzić takie pranie? Jakie buty się do tego nadają? Z jakich środków piorących skorzystać? Tłumaczymy w naszym poradniku.

Jakie buty można prać w pralce?

Do pralki nie możemy wrzucić wszystkich typów obuwia, to oczywiste. Nie pierzemy butów klejonych, które pod wpływem działania wody mogą się rozkleić. Nie wkładamy do pralki również butów skórzanych, z obcasem, botków czy espadryli. Bez obaw możemy jednak prać buty szyte, przede wszystkim trampki i tenisówki, które są wykonane z tkanin. W ten sposób wyczyścimy też buty sportowe – jeśli producent nam tego nie zakazuje.

Jaki proszek do prania butów wybrać?

Aby z pralki wyjąć czyste i odświeżone buty, postawmy na proszek dezynfekujący do prania aktywujący się w niższych temperaturach. Dzięki niemu pozbędziemy się z obuwia niebezpiecznych grzybów i bakterii, które mogą powodować u nas choroby.. Ważna może okazać się również hipoalergiczność produktu. Gdy musimy wyczyścić buty ręcznie lub wyprać sznurówki czy wkładki, bezpieczny skład ochroni nie tylko naszą skórę, ale i sam materiał. Działanie delikatnych składników jest skuteczne i nie wpływa negatywnie na jakość materiałów. Używajmy skoncentrowanych środków, które w łatwy sposób wypłukują się z produktu. Niewielka ilość wystarczy, by wykonać czyszczenie butów w pralce.

Pranie butów w pralce – przebieg

Zanim zdecydujemy się na pranie butów, sprawdźmy ich metki. Jeśli producent nie umieścił tam znaku zakazującego pranie, można wrzucić je do pralki. O tym, jak czytać metki, przeczytasz w artykule https://mr-ziggi.pl/oznaczenia-prania-na-ubraniach/. Z obuwia wyjmujemy wkładki i sznurówki – bez trudu wypierzemy je ręcznie. W przypadku, gdy buty są bardzo mocno zabrudzone, na przykład błotem, piaskiem czy cementem, wyczyśćmy je przed praniem. W przeciwnym razie brud może uszkodzić pralkę i zapchać filtr. Warto skorzystać ze specjalnych worków do prania butów. Zapobiegają one swobodnemu poruszaniu się butów w bębnie, a także chronią przed powstawaniem uszkodzeń mechanicznych. Jeśli nie posiadamy takich worków, możemy zamiast tego do bębna pralki wsadzić ręcznik czy koc. Spełni to tę samą funkcję. Pranie ustawiamy na szybki program bez wirowania, najlepiej w niskiej temperaturze.

Co po praniu butów?

Aby buty zachowały swoją pierwotną formę, po praniu wsadźmy do ich środka zgniecione szare gazety. Wywińmy języki, by suszenie przebiegło szybciej. Pod żadnym pozorem nie wystawiajmy mokrych butów na działanie promieni słonecznych! Może to sprawić, że materiał się odbarwi. Kiepskim pomysłem będzie też suszenie ich w suszarce czy przez gorący nawiew. Najlepiej będzie, jeśli ustawimy je w ciepłym i przewiewnym miejscu.

Pranie butów w pralce – podsumowanie

Wypranie obuwia to szybki i łatwy sposób na to, by odświeżyć i wyczyścić ten element garderoby. Jeśli mamy w swojej szafie materiałowe trampki czy tenisówki, śmiało zdecydujmy się na ich wypranie od czasu do czasu. W ten sposób pozbędziemy się nie tylko zabrudzeń, ale i usuniemy bakterie i grzyby z wnętrza butów!

Łóżka dla dzieci

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Wpisz swojeimię