Jak przetrwać ząbkowanie?

0
1050
ząbkowanie

Zazwyczaj pierwsze ząbki u malucha to powód do radości. Jeśli jednak dziecko ciężko znosi ząbkowanie, wówczas pojawia się problem.

Jak pomóc maluszkowi?

Najczęściej pierwsze pojawiają się dolne jedynki , ale równie dobrze mogą to być dwójki lub górne jedynki. Pierwsze objawy ząbkowania są zauważalne  już w trzecim, czwartym miesiącu, a nawet w drugim. Pierwszy objaw  – maluch zaczyna się obficie ślinić i wkładać paluszki do buzi, bo swędzą go dziąsła. Jeśli zajrzymy mu do buzi, wówczas zobaczymy zaczerwienione i rozpulchnione dziąsełka. Taki stan może utrzymywać się kilka tygodni, a nawet miesięcy. Gdy dziąsła stają się bardzo wrażliwe to znak, że niebawem pojawi się ząb. Każde dotknięcie sprawia dziecku ból. Maluch jest marudny, płaczliwy, nie chce jeść, często budzi się w nocy. Może się jednak zdarzyć i tak, że nic nie zauważymy. Po prostu któregoś dnia zauważymy  w buzi malca białą niespodziankę.

Pierwszy ząbek pojawia się na ogół wtedy, gdy maluch ma około sześciu, siedmiu miesięcy, ale równie dobrze może to nastąpić nawet pół roku później. Zarówno wczesne, jak i późne ząbkowanie jest genetyczne. Jeśli mama lub tata ząbkowali około pierwszego roku życia to najpewniej malec też będzie miał pierwszy ząbek w tym czasie. A jeśli któreś z rodziców ząbkowało wcześnie, są szanse , że i dziecko będzie mogło gryźć wcześniej, niż rówieśnicy.

Jak przetrwać ząbkowanie?

Gdy dziecko bardzo się ślini w ciągu dnia zakładaj maluchowi miękki śliniaczek, dzięki temu ubranie nie będzie mokre. Delikatnie osuszaj skórę wokół ust i na brodzie, by nie uległa podrażnieniu. Jeśli okolica ust jest zaczerwieniona, smaruj ją kremem dla niemowląt do skóry wrażliwej.

Jeśli malucha bardzo swędzą dziąsła wówczas wkłada do buzi paluszki, a gdy to nie wystarcza – wszystko, co ma pod ręką. W czasie ząbkowania dawaj mu do zabawy gryzaki i zabawki, które może bezpiecznie ssać i gryźć. A po skończonej zabawie można je spokojnie wysterylizować.

Musisz liczyć się z tym, że maluch będzie teraz rozdrażniony i marudny. Ulgę powinno mu przynieść ssanie zimnego, wypełnionego wodą gryzaka. Zanim podasz go dziecku, schłodź go w lodówce, ale nie w zamrażarce. W aptece można też zaopatrzyć się w naturalne środki uśmierzające ból dziąseł oraz żele, które wmasowane w dziąsełko przynoszą dziecku ulgę. Wówczas maluszek zazwyczaj ucina sobie drzemkę i odpoczywa od ząbkowania, a gdy budzi się jest spokojniejszy. Wieczorem powinien pomóc paracetamol dla niemowląt (w czopku lub syropie). Spokojny sen może też zapewnić herbatka z melisy. Na pewno warto spróbować.

Jeśli jednak pojawi się podwyższona temperatura –  czyli 38 stopni lub więcej, a ząbkowaniu towarzyszą kaszel, wymioty, czy biegunka wówczas koniecznie skonsultuj się z lekarzem.

Gdy już pojawi się pierwszy ząbek należy od razu go myć. Najlepiej dwa razy dziennie za pomocą delikatnej silikonowej szczoteczki zakładanej na palec rodzica. Pozwala bardzo delikatnie i dokładnie wyczyścić dziecku ząbki. Dla niemowląt odpowiednie są także szczoteczki z miękkimi silikonowymi lub gumowymi wypustkami zamiast włosia. Nie tylko myją ząbki , ale równocześnie masują obolałe dziąsła.  A kiedy kupić prawdziwą szczoteczkę? Gdy dziecko będzie miało już cztery ząbki. Ale musi to być bardzo miękka szczoteczka z malutką główką. Nie należy używać pasty, dopóki dziecko nie będzie potrafiło jej wypluć. Do tego momentu ćwiczymy wypluwanie podając czystą wodę.

 

 

Łóżka dla dzieci

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Wpisz swojeimię