Jak wybrać karmę dla kota?

0
1657
Wybór karmy dla kota stanowi często nie lada problem dla właścicieli kotów. Zwłaszcza dla osób, które dopiero przygarnęły zwierzę pod swój dach. Na rynku dostępne są różnorodne karmy dla kotów, wystarczy wejść do supermarketu, gdzie półki aż uginają się pod ciężarem karm lepszych i gorszych producentów.

Prawidłowe, zdrowe żywienie pupila to kwestia niezwykle ważna. Koty to zwierzęta mięsożerne, z natury drapieżniki, więc ich dieta powinna opierać się głównie na mięsie. Dozwolone są też niewielkie dodatki warzywne.

Skład karmy

Dobrej jakości karma dla kota powinna zawierać mięso, podroby zwierzęce i tłuszcze. Powinno być wymienione, od jakich zwierząt pochodzą, np. mięso wołowe, drobiowe, najlepiej by była podana procentowa zawartość. Im więcej mięsa zawiera karma, tym lepiej.

Kolejnym składnikiem karmy dla kota jest tauryna. To ważny aminokwas, którego koty nie wytwarzają, a w mięsie i w podrobach też jest jej za mało. Tauryna powinna występować w karmie w ilości nie mniejszej niż 1000 mg. W dobrej karmie dla kota nie może zabraknąć witamin A, E, D3, witamin z grupy B, kwasów omega 3, minerałów takich, jak wapń, potas, fosfor, żelazo, cynk, miedź, mangan

W karmach dla kotów nie powinny znajdować się zboża ani żadne inne węglowodany, produkty pochodzenia zwierzęcego niezdatne do spożycia, np. pióra, dzioby, rogi, kopyta, itp., produkty pochodzenia roślinnego, barwniki, przeciwutleniacze, konserwanty, substancje słodzące, mleko i produkty mlekopodobne.

Dokładne czytanie etykiet

Jeżeli zależy nam na karmach dobrej jakości, kupujmy je w sklepach zoologicznych, również w sklepach internetowych. Nie dajmy się skusić zapewnieniom producentów, którzy zawsze zachwalają swoje produkty. Dokładnie czytajmy etykiety. Wartościowa karma musi zawierać potrzebne zwierzęciu składniki w odpowiednich ilościach.

Uwzględnienie indywidualnych potrzeb zwierzęcia

Wybierając karmę dla kota należy wziąć pod uwagę jego indywidualne potrzeby takie, jak wiek czy kondycja fizyczna. Trzeba też uwzględnić stany szczególne takie, jak ewentualne choroby, rekonwalescencja, ciąża, laktacja.

Produkt musi w pełni zaspokajać potrzeby żywieniowe zwierzęcia. O wyboru mamy karmy suche, karmy mokre, karmy weterynaryjne. Jeżeli mamy problem z wyborem karmy, poradźmy się weterynarza lub sprzedawcy w sklepie zoologicznym. Nie zawsze karma, która bardzo dobrze służy kotu naszych znajomych, musi być dobra dla naszego pupila.

 

 

Łóżka dla dzieci

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Wpisz swojeimię