Rodzice często stają przed dylematem, jak wybrać część sprzętów i gadżetów dla dziecka. O ile niektóre z nich są nieprzydatne, o tyle inne mogą pomóc rodzicom i dziecku na co dzień. I do takich sprzętów należy właśnie krzesełko do karmienia.
Wygoda korzystania z krzesełka do karmienia jest tym większa, im więcej obowiązków przypada na rodzica. Jeśli rodzic, prócz dania posiłku dziecku, musi jeszcze wyprawić do szkoły jego rodzeństwo, przygotować śniadanie i posprzątać kuchnię, to opcja krzesełka do karmienia staje się bardzo atrakcyjna i pożądana. Dla komfortu dziecka, jak i rodzica, trzeba jednak krzesełko dobrze dobrać.
Modele krzesełek
Obecnie dostępne są cztery główne rodzaje tego sprzętu, dzielone ze względu na ich budowę:
- krzesełka tradycyjne – czyli stojące, których nie da się złożyć; mają często regulowane oparcie, długość pasów oraz wysokość samego siedziska;
- krzesełka składane – zwane również transportowymi, bo doskonale sprawdzą się w rodzinie, która lubi podróżować – po złożeniu mieszczą się do bagażnika; zwykle również mają regulowane oparcie i siedzisko;
- krzesełka modułowe – ten rodzaj krzesełka można używać w sposób standardowy, bo posiada doczepiane nóżki, jak również jako nadstawkę do zwykłego krzesła; jego zakres regulacji obejmuje głównie oparcie, jednak to wygodna opcja, gdy na zwykłe, stojące krzesełko nie ma miejsca;
- krzesełka mocowane do blatu – nowoczesne, aczkolwiek pozostawiające w głowach rodziców strach o stabilność; mocuje się na teleskopowych rurach do blatu stołu; koniecznie trzeba przestrzegać maksymalnego obciążenia takiego krzesełka oraz zadbać, aby nie przeważyło ono stołu, gdy posadzimy w nim dziecko.
Co dodatkowo?
Jednakże, wybierając krzesełko do karmienia, warto skupić się również na innych jego aspektach. Podstawową sprawą jest wygodne dla dziecka siedzisko, które zapewnia podparcie dla pleców na każdym etapie życia – dobrze, gdy oparcie, jak i wysokość siedziska są regulowane, aby rosnąć wraz z dzieckiem. Nie należy jednak zapominać o tym, że krzesełko musi być też praktyczne dla rodzica, czyli umożliwić szybkie włożenie dziecka i szybkie wyjęcie go po posiłku. Z tego powodu warto decydować się na modele z odsuwanym na bok blatem.
Niezbędnym zabezpieczeniem w krzesełku, niezależnie od wieku dziecka, są oczywiście pasy. Najwygodniejsze, zarówno z punktu widzenia dziecka, jak i rodzica, są pasy pięciopunktowe; dla starszego dziecka wystarczające mogą być te trzypunktowe. Istotne jest, aby ich długość i wysokość była regulowana. Niektóre modele krzesełek nie posiadają pasów w zestawie, ale istnieje możliwość ich dokupienia i zamontowania – dobrze jest z niej korzystać, aby ze spokojem móc wypełniać domowe obowiązki, podczas gdy dziecko siedzi na krzesełku.
Ostatnią, ale istotną kwestią jest stolik przy krzesełku. Niektóre modele posiadają jedynie stelaż, na który można kłaść różne, odpowiednio dostosowane tacki – takie rozwiązanie jest idealne, zwłaszcza gdy tacki da się dokupić osobno. Wówczas warto zainwestować w przynajmniej trzy: dwie typowo do posiłków, możliwe do mycia w zmywarce oraz wyposażone w specjalne zagłębienia do stawiania np. butelki czy kubka, a jedną płaską, doskonałą, gdy dziecko w krzesełku chce np. porysować, aby zająć sobie wolny czas.
Autor artykułu Artykuł został przygotowany przez firmę scandinavianbaby.pl specjalizującą się w dostarczaniu optymalnych rozwiązań dla rozwoju dziecka. |