Tarczyca – gruczoł bardzo ważny dla organizmu ludzkiego

0
901

Tarczyca jest niewielkim gruczołem o wadze nieprzekraczającej 30 gramów, znajdującym się pod krtanią. Pomimo niewielkich rozmiarów i gabarytów spełnia on jednak bardzo ważną rolę w organizmie. Tarczyca posiada ogromny wpływ na kondycję psychiczną i fizyczną, odpowiadając za wydzielanie do krwi hormonów, które kierują przemianą materii, dbając o odpowiedni ich poziom. Czasami jednak praca tarczycy zostaje zaburzona. Do najbardziej znanych chorób tarczycy można zaliczyć jej niedoczynność i nadczynność, a także guzki tarczycy.

Niedoczynność tarczycy – objawy, wykrywanie i leczenie

Niedoczynność tarczycy to sytuacja, w której hormony wydzielane są przez tarczycę w niedostatecznej ilości. Przyczyną takiego stanu rzeczy może być zapalenie tarczycy (najczęściej w formie choroby Hashimoto), zaburzenia wrodzone, ale też niedobór jodu czy stosowanie określonych leków. Niedobór hormonów może zostać wywołany także wycięciem części lub całości tarczycy wskutek różnego rodzaju chorób (najczęściej guzków tarczycy).

Istnieje bardzo wiele różnych objawów niedoczynności tarczycy. Powoduje to, że zanim zostanie ona wykryta, pacjenci często leczeni są na zupełnie inne choroby. W przypadku niedoczynności tarczycy o charakterze subklinicznym, objawy nie są tak widoczne. Najczęściej występują wówczas stany obniżonego nastroju, depresja, a także wysokie stężenie cholesterolu we krwi prowadzące do zaburzeń układu krążenia. Więcej objawów daje natomiast kliniczna niedoczynność tarczycy. Zalicza się do nich szybkie męczenie się i senność, płytki oddech i duszności, występujące w trakcie wysiłku, nadmierny przyrost wagi, ciągłe odczuwanie zimna (nawet latem), a także trudności w koncentracji i zaburzenia pamięci.

Badanie, które ma za zadanie postawienie ewentualnej diagnozy niedoczynności tarczycy polega na zbadaniu poziomu tyreotropiny (hormonu produkowanego przez przysadkę mózgową) we krwi. Jej zbyt wysoki poziom może sugerować niedoczynność tarczycy. Wówczas lekarz zleca badanie tarczycy w formie jej USG, aby określić jej stan i ewentualne przyczyny wystąpienia tejże niedoczynności.

Leczenie niedoczynności tarczycy polega na regularnym przyjmowaniu lewotyroksyny, która ma zastąpić brakujące hormony tarczycy, często przez całe życie, choć nie zawsze – szczególnie gdy niedoczynność tarczycy została wywołana przez leki.

Nadczynność tarczycy – objawy, wykrywanie i leczenie

Nadczynność tarczycy to sytuacja, w której hormony wydzielane są przez tarczycę w nadmiernej ilości. Przyczyną takiego stanu rzeczy mogą być różne choroby takie jak Choroba Gravesa-Basedowa, choroba Plummera lub stosowanie zbyt dużych dawek hormonu tarczycy przy leczeniu jej niedoboru.

Do najczęstszych objawów nadczynności tarczycy należy spadek (nawet kilkudziesięciokilogramowy) wagi i ciągłe odczuwanie głodu (nawet w nocy). Odmiennie niż to było w przypadku niedoczynności tarczycy, osoba dotknięta jej nadczynnością odczuwa także zbyt dużą nadwrażliwość na ciepło połączoną z silnym poceniem się. Jest to związane z szybszą, niż standardowa przemianą materii. Często przy nadczynności tarczycy pojawiają się oprócz tego zbytnia drażliwość i nerwowość oraz kołatanie serca.

Podobnie jak w przypadku niedoczynności tarczycy najlepszym badaniem określającym czy mamy do czynienia z jej nadczynnością jest badanie poziomu tyreotropiny we krwi. Gdy okaże się, że jest jej zbyt niski poziom, lekarz zleca badanie USG, które określa przyczyny takiego stanu rzeczy. Może wykryć wówczas stan zapalny tarczycy, albo jej guzki.

Leczenie nadczynności tarczycy polega przede wszystkim na ograniczeniu produkcji hormonów przez tarczycę wykorzystując do tego tyreostatyki (specjalistyczne leki), hamowaniu skutków, które wyrządzają hormony tarczycy za pomocą betaadrenolityków lub usunięciu części tkanki tarczycy objętej schorzeniem.

Guzki na tarczycy – wykrywanie i leczenie

Guzki na tarczycy to wyczuwalne w dotyku zgrubienia występujące pojedynczo lub w większych ogniskach. Można je wykryć za pomocą badania hormonów i USG tarczycy. Zazwyczaj nie sprawiają one problemów i ich występowanie nie zagraża zdrowiu.

Guzki na tarczycy należy leczyć, gdy stale rosną, powodując zaburzenia drożności tchawicy lub naczyń krwionośnych, wywołują zaburzenia w postaci nadczynności tarczycy oraz gdy istnieje podejrzenie rozwinięcia się związanego z nimi nowotworu złośliwego.

Jeśli na tarczycy zostaną wykryte zmiany nowotworowe, najskuteczniejszą metodą leczenia jest wycięcie całej tarczycy lub jej części. Wówczas pacjent do końca życia, celem utrzymania właściwego poziomu hormonów, będzie musiał zażywać lewotyroksynę. Wycięcie tarczycy jest zalecane w przypadku większych ognisk nowotworowych. W przypadku zaś tzw. mikroraka wystarczy wyciąć część tarczycy. W leczeniu nowotworu można także zastosować mniej inwazyjne leczenie za pomocą pierwiastków promieniotwórczych. Nie daje ono jednak takiej gwarancji ostatecznego pozbycia się zmian nowotworowych, jak wycięcie pojedynczego płata lub całej tarczycy.

W przypadku stałego wzrostu powodującego ucisk tarczycy na tchawicę powodującego zagrożenie życia, także zaleca się leczenie operacyjne. Jeśli ucisk nie jest zbyt duży, można oprócz tego wykorzystać pierwiastki promieniotwórcze, które pozwalają zmniejszyć objętość tarczycy nawet o połowę. W przypadku pojedynczych guzków doskonale zaś sprawdza się wstrzyknięcie w nie etanolu.

Zobacz stronę o tarczycy – LeczymyTarczyce.pl.

Łóżka dla dzieci

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Wpisz swojeimię