Jak wybrać odpowiednie przedszkole?

2
870

Kiedy nasze dziecko staje się coraz starsze, przychodzi czas podejmowania trudnych decyzji. Jedną z nich jest wybór odpowiedniego przedszkola. Wbrew pozorom nie jest to tak łatwe zadanie, jak może nam się z początku wydawać. Trzeba zwrócić uwagę na wiele czynników, ponieważ kiedy już zapiszemy malucha do którejś z placówek, przeniesienie go do innej, będącej według nas bardziej odpowiednią, może niekorzystnie wpłynąć na jego rozwój. Musimy pamiętać o tym, że nikt nie lubi zmian – zwłaszcza tak drastycznych.

Czym się kierować przy wyborze przedszkola?

Przeglądając oferty różnych przedszkoli musimy sobie odpowiedzieć na pytanie, co jest dla nas najważniejsze. Kiedy pracujemy, może liczyć się przede wszystkim to, w jakich godzinach jest otwarte przedszkole. Ważnym czynnikiem może się również okazać jego odległość od naszego miejsca zamieszkania bądź pracy – w takiej sytuacji najlepiej oczywiście wybrać placówkę, która nie będzie bardzo oddalona od domu. Inną sprawą są opłaty za uczęszczanie dziecka do przedszkola. W każdej placówce są one inne. Nie można patrzeć jedynie na wysokość kwoty, ale również na to, co będzie się w niej zawierało. Może się okazać, że miesięczna kwota w jednym miejscu będzie o wiele niższa niż w drugim, ale z kolei nie będzie pokrywała kosztów posiłków, za które musimy dodatkowo zapłacić. Warto również dowiedzieć się czegoś na temat wyprawki. Takie informacje o przedmiotach, które powinniśmy zapakować dziecku do plecaczka, zanim wyjdzie do przedszkola, można często znaleźć na stronie internetowej placówki. Jedną z nich jest bialykotek.pl.

Wszystko dla dobra dziecka

W przypadku wyboru odpowiedniego przedszkola dla dziecka kierowanie się wygodą rodziców nie wydaje się być właściwe i sprawiedliwe. Pierwsze lata życia, podobnie jak pierwsza styczność z tak wieloma rówieśnikami, są ważne dla każdego malucha. Dlatego musimy zadbać o jego właściwą edukację, ale także o zachowanie w grupie i współpracę z innymi dziećmi. Przy wyborze przedszkola musimy zwrócić uwagę na wielkość grup wiekowych – czy nasza pociecha odnajdzie się w nieco większej grupie, czy lepiej byłoby znaleźć placówkę, która gwarantuje bardziej indywidualną opiekę?

Niezwykle ważne są także metody pedagogiczne. Najmłodsze umysły kształtuje się najlepiej, to one najszybciej wchłaniają wiedzę. Warto już od najmłodszych lat obserwować, czym interesuje się nasz maluch – czy woli tańczyć, lubi rysować, a może pasjonują go książki? Dużo przedszkoli oferuje swoim podopiecznym wiele ciekawych zajęć. W placówce Biały Kotek istnieje laboratorium, w którym najmłodsi mogą przeprowadzać proste eksperymenty fizyczne i chemiczne, a także warsztaty plastyczne, muzyczne, zabawy z matematyką czy językiem angielskim. Nawet jeśli wybierzemy przedszkole z wieloma dodatkowymi i kształcącymi zajęciami, pamiętajmy, że mimo wszystko przedszkolak to jeszcze dziecko. Napięty plan dnia nie wpływa dobrze na takiego malucha, a wręcz przeciwnie – na dłuższą metę bardzo męczy, co na pewno niekorzystnie wpływa na rozwój dziecka.

Poziom opieki oraz nastawienie nauczycieli do podopiecznych również są kluczowe. Dzieci muszą czuć się bezpiecznie, powinny być uśmiechnięte i zadbane. Pedagodzy mają obowiązek nie tylko dbać o ich edukację czy integrację, ale również o higienę i sen. W niektórych przedszkolach odchodzi się od tak zwanego leżakowania. Jeśli nasze dziecko nadal potrzebuje chwili drzemki po obiedzie, dobrze jest się dowiedzieć, czy w przedszkolu, do którego chcemy je zapisać, jest to możliwe. To podstawowe rzeczy, o których powinniśmy pomyśleć. Każdy rodzic będzie miał indywidualne wymagania, dlatego są również takie zagadnienia, na które sami na pewno zwrócimy uwagę.

Łóżka dla dzieci

2 KOMENTARZE

  1. najważniejsze są opinie matek, tylko one są dla mnie wiarygodne, bo wiadomo, że przedszkole samo o sobie będzie pisać i mówić w superlatywach.

  2. Sprawdzamy czy jest czysto, czy zabawki są niezniszczone, czy pani przedszkolanka chętnie z nami rozmawia i udziela odpowiedzi na nasze pytania. ważne są też opinie, popytajmy wśród znajomych.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Wpisz swojeimię