Bez strachu – jak przekonać dziecko do wizyty u dentysty?

2
774

Mało komu wizyty u dentysty kojarzą się dobrze. Zarówno dorośli, jak i dzieci obawiają się bólu i nieprzyjemnych doświadczeń. Wiąże się to zarówno ze złymi doświadczeniami z poprzednich wizyt stomatologicznych lub negatywnego nastawienia dziecka. Niestety, w przypadku tego drugiego, spora część winy leży po stronie samych rodziców. Niestety, a może na szczęście – bo to oznacza, że ich odpowiednie działania mogą równie dobrze przekonać malucha i zmniejszyć poczucie strachu.

Najlepiej zacząć w domu

Aby pociecha nie miała oporów przed wizytą u dentysty, należy dokonać odpowiednich przygotowań. Wspólne mycie zębów, tłumaczenie dziecku podstaw codziennej profilaktyki i jej wagi w kwestii dbania o piękno uśmiechu, a nawet czytanie książeczek edukacyjnych o wizytach u dentysty to tylko niektóre pomysły. Nie należy pomijać kwestii motywującej nagrody, jaka zazwyczaj czeka na każdego dzielnego pacjenta w gabinecie. Warto uświadamiać dziecku kwestie codziennej diety i jej wpływu na stan zębów itd. Dobrze przygotowane dziecko, odpowiednio dbające o profilaktykę nie ma się czego bać. Czeka je tylko bezbolesna, rutynowa kontrola. Dobrze mu to uświadomić.

W samym gabinecie przestraszonego malucha można wziąć na kolana. To da mu poczucie komfortu i bezpieczeństwa. Warto też zabierać go na własne wizyty stomatologiczne – rodzicielski przykład jest bezcenny. – Czego nie wolno robić? Na pewno zabronione są wszelkiego rodzaju „krwawe” i bolesne relacje ze swojej wizyty u dentysty zdawane przy dziecku. Maluch widząc strach i negatywne emocje rodzica związane z leczeniem prawdopodobnie je sobie przyswoi i będzie wykazywać je w przyszłości – tłumaczy specjalista gabinetu stomatologicznego Better Smile.

Kiedy dziecko jest gotowe na wizytę?

To kluczowe pytanie zadawane przez rodziców. Kryteria ustalane przez lekarzy są różne. Najlepiej po prostu zabrać dziecko do dentysty po wyrznięciu wszystkich ząbków mlecznych- zwykle w wieku około 3 lat. Można się wtedy upewnić, że na ich powierzchni nie ma plamek świadczących o początkach próchnicy lub czy nie pojawiają się objawy świadczące o rozwijającej się wadzie zgryzu. Bardzo ważne jest aby pierwsza, adaptacyjna wizyta była zapoznaniem się z gabinetem, a nie kojarzyła się dziecku z nieprzyjemnymi odczuciami. Kolejne wizyty powinny się już odbywać regularnie, nie tylko wtedy, kiedy ból zęba stanie się nieznośny. Systematyczne kontrole to podstawowy element odpowiedniej profilaktyki jamy ustnej.

Odpowiedni dentysta

Wybór najlepszego specjalisty dla dziecka jest bardzo ważny. Tu istotne kryterium stanowią nie tylko doświadczenie, wiedza i umiejętności, ale również odpowiednie podejście do najmłodszych. Profesjonalne gabinety stomatologiczne dysponują specjalnym „oddziałem” dla dzieci – kolorowo i ciekawie urządzonym gabinetem często doposażonym w kącik zabaw. Nie ma problemu z zaaranżowaniem wstępnej wizyty, podczas której maluch ma szansę obejrzeć gabinet i oswoić się z nowym miejscem.

Regularne przeglądy stanu uzębienia u dzieci powinny być przeprowadzane dwa razy do roku. Warto zadbać, aby wizyta u dentysty nie kojarzyła się maluchowi źle. Wpajanie odpowiedniej profilaktyki na co dzień oraz wybór odpowiedniego dentysty to dwie najważniejsze sprawy. Uprzedzone do wizyt dziecko prawdopodobnie w taki sam sposób będzie reagować na kontrole stomatologiczne w przyszłości. A stąd już krok do problemów ze zdrowiem jamy ustnej – podsumowuje specjalista Better smile.

Łóżka dla dzieci

2 KOMENTARZE

  1. Niestety przegapiłam i na pierwszą wizyte zaprowadziłam córke jak bolał ja ząbek. Nie wspomina jej dobrze i teraz jak mówię, że trzeba iść na wizytę kontrolną to płacze.

    • To niedobrze, ja ze swoimi dziećmi poszłam jak miały 3 latka, na takie pierwsze sprawdzenie. Do tej pory nie mam problemu, jesli chodzi o wizyty u dentysty.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Wpisz swojeimię