Jak wybrać smoczek do butelki dla dziecka?

0
1380

Wybór odpowiedniego rozmiaru smoczka do butelki dla niemowląt jest bardzo ważny dla prawidłowego rozwoju zdrowego i szczęśliwego dziecka. Istotne jest, aby wybrać odpowiednią średnicę przepływu, która reguluje ilość płynów, jaką nasz maluch otrzymuje podczas ssania butelki. Ich wielkość jest dostosowana do wieku najmłodszych. Im starsze dziecko, tym średnica otworu powinna być większa. Mogłoby się wydać, że to nic trudnego. A jednak decydujące zdanie ma tutaj niemowlak, który może odrzucić smoczek bez żadnego powodu. Jak zatem wybrać model, który zadowoli zarówno malucha, jak i rodziców?

Zbyt mały otwór smoczka?

Pierwszą rzeczą, która należy wziąć pod uwagę jest otwór, a dokładniej jego średnica przepływu. Im mniejsze dziecko, tym mniejsza powinna być dziurka przez, którą przepływa płyn w drodze do głodnego brzuszka. Ta zasada jest mocno związana ze zdolnościami ssania niemowlaka. Kilkutygodniowe dziecko ma również mniejsze zapotrzebowanie pokarmowe niż starsze. Oczywiście pomijamy tu fakt częstych cykli karmienia.

Jeśli zastosujemy zbyt duży otwór, może się okazać, że dziecko nie zdoła połknąć mleka i zwyczajnie się nim zakrztusi. Zacznie szybciej połykać ciągle napływający płyn, przy okazji łykając niepotrzebnie powietrze. Może to wywołać czkawkę, gazy, rozdęcie lub co gorsza bolesne kolki, które kończą się płaczem. Z drugiej strony, dziurki, które są zbyt małe, szybko zmęczą malucha, ponieważ będzie on musiał włożyć więcej siły w ssanie i uzyskanie zadowalającej ilości mleka, aby się najeść. Istnieje również ryzyko, że maluszek straci zainteresowanie i nie będzie chciał w ogóle jeść, przez co nie otrzyma wystarczającej dawki niezbędnych składników odżywczych potrzebnych organizmowi do wzrostu i rozwoju.

Różne rozmiary smoczków do butelek dla niemowląt

Smoczki do butelek są dostępne w różnych rozmiarach dla różnych grup wiekowych. Nie jest to ostateczne kryterium. Czasami zdarza się, że większe dziecko nie potrzebuje zmiany rozmiaru smoczka wraz ze wzrostem. W tym wypadku decyzji o zmianie można wykonać poprzez proces eliminacji. Musisz obserwować swoje dziecko, aby określić, która wielkość jest dla niego najbardziej odpowiednia. Jeśli podczas karmienia widzisz, że maluszek się krztusi, jest to winą zbyt dużego smoczka. Jeśli nie chce pić z butelki, to znak, że otwór jest za mały. Standardowo smoczki są dostępne w trzech różnych typach: wolne, średnie i szybkie. Niektórzy producenci oferują również modele dla wcześniaków o bardzo małej średnicy otworu.

Materiał bezpieczny dla dzieci

Większość smoczków dla dzieci jest produkowana z silikonu, który obecnie jest bardziej popularny niż lateks, potocznie nazwany kauczukiem. Wynika to z tego faktu, że pierwsze tworzywo jest bezbarwne i bardziej elastyczne. Co więcej, nie ma zapachu ani nie wywołuje alergii u małych dzieci. Z kolei ten drugi materiał, ma charakterystyczny kolor oraz smak, który może nie przypaść do gustu niemowlakowi. Niektóre maluszki są uczulone na lateks, dlatego kupno tego rodzaju smoczków musi być zawsze przemyślane.

Butelka antykolkowa a smoczek

Wybierając smoczek nie można zapomnieć o butelce. Odpowiednia pojemność to jedno, ważne jest również jej kształt oraz inne właściwości, takie jak antykolkowość czy zawartość niebezpiecznych dla zdrowia dzieci bisfenoluA i ftalenów. Te związki negatywnie wpływają na rozwój hormonalny u dzieci, zwłaszcza u chłopców. Najlepiej kupować butelki od razu ze smoczkami dopasowanymi do ich kształtów. Nie narażamy się wtedy na dodatkowe koszty. Z ilością też trzeba uważać. Na początek warto wypróbować jedną sztukę. Może się okazać, że nie przypadnie ona głównemu użytkownikowi lub użytkowniczce podczas karmienia.

Aby zapewnić dziecku komfortowe odżywianie, warto również przyjrzeć się butelce antykolkowej, która usuwa nadmiar powietrza, połykanego wraz z mlekiem. Rodzice mogą zaoszczędzić dziecku nieprzyjemnego bólu brzuszka, wzdęć czy gazów. System odpowietrzania jest skupiony albo w samej butelce, albo w smoczku. Najlepiej sprawdzają się te drugie. Otwory są rozmieszczone na obrysie smoczka przy styku z butelką. Im jest ich więcej, tym lepiej i skuteczniej działają.

Pamiętaj, aby kupić smoczki o anatomicznym kształcie, które zostały zaprojektowane tak, aby przypominać brodawki sutkowe. Takie rozwiązanie zapewniadziecku zachowanie naturalnych ruchówssących, które są po prostu kontynuowane podczas zmiany sposobu karmienia. To również znacznie ułatwia akceptację butli przez malucha.

Niezależnie od rodzaju smoczka do butelek, którego zdecydujesz się użyć, nie możesz zapomnieć o okresowym sprawdzaniu ich stanu zużycia. Jakiekolwiek odbarwienie lub pęknięcia oznaczają konieczność wymiany na nowy model.

Łóżka dla dzieci

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Wpisz swojeimię