Jak zachęcić dziecko do aktywności na świeżym powietrzu? Sposoby i porady

0
1273
Spędzanie czasu na świeżym powietrzu to zawsze doskonały pomysł, jednak wbrew pozorom niektóre dzieci trzeba wyjątkowo mocno zachęcać do tego, by wyszły na podwórko. Życie współczesnych dzieci w wieku szkolnym oraz nastolatków w dużym stopniu zdominowały bowiem gadżety, nowe technologie, tablety i komputery. Stary dobry trzepak, tak świetnie znany pokoleniu rodziców współczesnych dzieci, dzisiaj prawie dla nikogo nie jest już atrakcyjny.

Nawet najmłodsi miewają problemy z nawiązywaniem znajomości ze swoimi rówieśnikami, dużo łatwiej robić im to za pośrednictwem, chociażby komunikatorów internetowych. Czy to oznacza, że rodzice powinni odpuścić? Pozwolić dzieciom spędzać wolny czas w domu?

Oczywiście nie! Poniżej kilka sugestii i porad dotyczących tego, jak zachęcać dziecko do aktywności na świeżym powietrzu.

Wspólny i aktywny czas na świeżym powietrzu

Dla dzieci w pewnym wieku naprawdę niezwykle atrakcyjny jest spędzanie czasu z rodzicami wspólnie, tak by cała rodzina mogła robić coś razem. Tak jest mniej więcej do około 10 – 11 roku życia, później dorastającym dzieciom po prostu coraz mniej zależy na tym, aby robić coś razem z rodzicami.

Jeżeli zatem mamy dzieci w wieku wczesnoszkolnym lub przedszkolnym, korzystajmy z siły więzi rodzinnych i róbmy jak najwięcej rzeczy razem na świeżym powietrzu. Świetnym pomysłem jest tutaj organizowanie dla dzieci atrakcji takich jak na przykład wyjazdy na krótkie lokalne wycieczki. Można wybrać się do pobliskich miejscowości, w których jest coś ciekawego, albo zwiedzić inną część miasta. Rodzinne wycieczki, podczas których dzieci spędzają aktywnie czas z rodzicami i odwiedzają interesujące dla nich miejsca, będą dla maluchów niezapomnianym wspomnieniem i wspaniałym przeżyciem.

Podczas ustalania destynacji na kolejną wycieczkę, zapytajmy o zdanie najmłodszych członków rodziny. W ten sposób ukaże się im szacunek oraz za chęci się ich do większego angażowania się we wspólny czas na świeżym powietrzu.

Wakacje w ogródku – ciekawe zabawki na podwórko

Jeżeli najbliższe wakacje nasze dziecko spędzi po prostu w ogródku lub na podwórku w pobliżu domu, postarajmy się jak najbardziej uatrakcyjnić mu ten czas poprzez zakupienie fajnych zabawek i akcesoriów. Świetna inwestycja w każdym domu z dzieckiem jest zakup dmuchanego basenu do ogrodu. Do takiego basenu można dokupić różne akcesoria, w przypadku dużego basenu można nastawić zjeżdżalni.

Dzieci uwielbiają zabawę w wodzie i jeżeli taki basen stanie w ogrodzie, z pewnością nie będzie większych problemów z zachęceniem ich do spędzania czasu na świeżym powietrzu. Poza tym sprawny dzieciom jakieś atrakcyjne zabawki na podwórko, które pobudzą ich do uruchomienia swojej kreatywności i wyobraźni, ale też będą zachęcały do kooperacji i wspólnej zabawy z innymi dziećmi. Wiele ciekawych pomysłów można znaleźć na stronie https://zabawkaiwyprawka.pl/zabawki/na-podworko. Z pewnością spośród wielu propozycji ciekawych zabawek na podwórko, każdy rodzic znajdzie coś na swoją kieszeń.

Pokażmy dzieciom jak się bawić

Chociaż może to zabrzmieć odrobinę zabawnie, współczesnym dzieciom trzeba po prostu czasami pokazać, jak mogą się bawić. Często nie znają one bowiem tych wszystkich gier i zabaw, z których słynęły lata 80-te i 90-te, czyli często lata dzieciństwa ich rodziców.

Zademonstrujmy zatem jak grać w klasy albo w gumę. Pokażmy proste gry zespołowe, albo zabawy w grupie takie jak zbijak lub gorący ziemniak. Przecież to prawdziwa klasyka, jeżeli chodzi o ciekawe spędzanie czasu na podwórku. Dla wielu dzieci te proste i nieskomplikowane gry i zabawy mogą być prawdziwym uatrakcyjnieniem czasu spędzonego poza domem.

Atrakcyjne sportowe gadżety

Dzieci z reguły uwielbiają być w ruchu, bo ruch to jedna z najważniejszych potrzeb w ich wieku.

Jeżeli zapewni się najmłodszym ciekawe akcesoria sportowe, takie jak chociażby:

  • rower,
  • elektryczna deskorolka
  • czy hulajnoga,

jest naprawdę bardzo duża szansa na to, że nawet mało ruchliwe dziecko złapie bakcyla i będzie częściej wychodziło na podwórko.

Oczywiście nie muszą być to rzeczy z najwyższej półki cenowej, czasami wystarczy kupić po prostu rakiety do gry w badmintona albo piłkę, a następnie wyjść i pograć z dzieckiem. Czas i uwagę rodziców są tutaj równie ważne, jak to, jakie gadżety sportowe dziecko właśnie otrzymało.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Wpisz swojeimię