Jak złagodzić ból brzucha u dziecka?

0
1086
Małe dzieci często skarżą się na ból brzucha. Zazwyczaj przypadłość nie sygnalizuje poważnego schorzenia, choć zakłóca normalną aktywność. Najczęściej wynika z łagodnej niestrawności, zaparcia lub głodu. Czasem może jednak wskazywać na groźny problem zdrowotny. Dowiedz się, kiedy wybrać się z dzieckiem do lekarza!

Co pomoże na ból brzucha u małego dziecka?

Ból brzucha u dziecka może mieć charakter stały lub nawracający. Ostre dolegliwości bólowe świadczą zazwyczaj o stanie zapalnym jelit, wywołanym przez bakterie lub wirusy. Infekcje wirusowe dosyć szybko ustępują, natomiast infekcje bakteryjne mogą wymagać podawania antybiotyku. Ból brzuszka u malucha może mieć wiele przyczyn, w tym wzdęcia, infekcje, nietolerancje pokarmowe, zaparcia czy zapalenie wyrostka robaczkowego.

Jeśli Twoja pociecha skarży się na dolegliwości żołądkowo-pokarmowe, z pewnością szukasz czegoś, co mogłoby jej pomóc. Wielu ekspertów poleca Iberogast na ból brzucha u dziecka. Proponowany preparat zawiera ekstrakty z 9 roślin leczniczych, dzięki czemu przynosi szybką ulgę. Lek w formie płynnej ułatwi odmierzanie i podanie odpowiedniej dawki.

Kiedy skontaktować się z lekarzem?

Alergie pokarmowe, przejedzenie, grypa jelitowa lub żołądkowa mogą powodować tymczasowy dyskomfort w jamie brzusznej. Skontaktuj się z lekarzem, jeśli ból brzucha nasila się lub nie ustępuje. Natychmiast zawieź do szpitala, jeśli ma krew w stolcu i/lub wymiotuje krwią albo żółcią zabarwioną na zielono.

Dopilnuj, by dziecko piło wystarczającą ilość płynów i dużo odpoczywało. Jeśli objawy się utrzymują, konieczna jest wizyta u lekarza. Pediatra może zlecić badania z krwi, moczu i stolca. Najprawdopodobniej zleci też USG brzucha, by ocenić stan narządów jamy brzusznej i znaleźć przyczynę problemu.

Co może powodować ból brzucha?

Choć dzieci rzadko chorują na wrzody, mogą cierpieć na zapalenie przełyku lub gardła, wywołane nadmiarem kwasu żołądkowego lub infekcją. Refluks żołądkowo-przełykowy objawia się mdłościami, wymiotami, zgagą, nieprzyjemnym posmakiem w ustach, uczuciem pełności w brzuchu, bólem w środkowej części brzucha pod mostkiem lub żebrami.

Ból brzuszka można zaobserwować w przypadku poważnych infekcji. Jeśli towarzyszy mu uczucie senności, najprawdopodobniej przyczyna tkwi w utracie krwi lub niskim ciśnieniu krwi. W takiej sytuacji natychmiast zawieź dziecko do szpitala.

Czym jest funkcjonalny ból brzucha?

Wspomniana dolegliwość pojawia się nagle, co ważne, nie jest związana z czynnościami fizjologicznymi, takimi jak leżenie, wypróżnianie, jedzenie i ruch. Ból brzucha może być na tyle silny, że zakłóca normalną aktywność dziecka. Niejednokrotnie towarzyszy mu biegunka, zaparcia albo jedno i drugie. Czasami funkcjonalny ból brzucha jest związany z zespołem jelita drażliwego. Może być stały lub przychodzić i odchodzić.

Nie zagraża życiu, ale często przeszkadza w nauce i innych aktywnościach. Zazwyczaj pojawia się w okolicy pępka, ale może przemieszczać się do innych części żołądka. Niektóre dzieci cierpią na nudności, wymioty, uczucie sytości po zjedzeniu niewielkiego posiłku i/lub ból brzucha podczas wypróżniania.

Łóżka dla dzieci

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Wpisz swojeimię