Korzyści wynikające z wycieczek szkolnych
Uczniowie uwielbiają nie tylko wycieczki szkolne jednodniowe, ale i dłuższe wyjazdy w gronie kolegów i koleżanek z klasy. Nie chodzi tu jedynie o odpoczynek od zajęć lekcyjnych. Wycieczka szkolna integracyjna to świetna okazja do spędzenia czasu w gronie szkolnych znajomych w zupełnie innych okolicznościach niż na co dzień. Dzięki temu uczniowie mają szansę poznać się od innej strony, zobaczyć w nowej sytuacji, wykonywać wspólnie różnego rodzaju zadania, jak choćby dotarcie do celu podróży, zakupienie biletu czy przyrządzenie posiłku. Dzieci mogą też lepiej poznać swojego wychowawcę, porozmawiać z nim w bardziej nieformalnych warunkach, jakie z całą pewnością stwarza wycieczka szkolna integracyjna. Poza tym wycieczki szkolne jednodniowe pozwalają też uczniom na sprawdzenie się w nowej sytuacji, nabycie nowych umiejętności, a także zobaczenie ciekawych atrakcji oraz dowiedzenie się czegoś nowego.
Jak zorganizować wycieczkę integracyjną, na której uczniowie będą się dobrze bawić?
Wycieczka szkolna integracyjna, jak sama nazwa wskazuje, powinna przede wszystkim służyć uczniom i wychowawcy oraz stwarzać korzystne warunki do zaistnienia procesu integracji. Dobrze więc byłoby pamiętać o zapewnieniu uczniom niezbędnego czasu wolnego, który będą mogli zorganizować sobie samodzielnie. Pod tym względem zdecydowanie lepsze niż wycieczki szkolne jednodniowe są dłuższe wyjazdy. Warto także zorganizować różnego rodzaju zabawy i gry integracyjne, podczas których wychowankowie mają okazję dowiedzieć się o sobie nawzajem czegoś więcej, w konsekwencji zaś będą mogli nawiązać nowe relacje przyjacielskie.
Nie należy jednak zapominać o celu podróży – powinien być on interesujący i atrakcyjny dla grupy wiekowej, do której należą uczniowie, by chcieli się na taką wycieczkę udać. Najlepiej skonsultować go nie tylko z rodzicami, ale przede wszystkim z samymi wychowankami – dzięki wspólnemu podejmowaniu decyzji wzrośnie u nich poczucie odpowiedzialności za zespół klasowy.
Poradnik przetrwania dla nauczyciela
Choć najważniejszym elementem całej układanki, jaką stanowi wycieczka szkolna integracyjna, są oczywiście uczniowie i ich zadowolenie, również i nauczyciel musi jakoś odnaleźć się w całej tej sytuacji. Niejednokrotnie okazuje się to trudniejsze, niż można się spodziewać – wychowawcy często nie wiedzą, czy powinni usunąć się na bok, pełniąc jedynie rolę nadzorującego sytuację opiekuna, czy też przyjąć bardziej aktywną rolę i przewodzić całej wycieczce. Najlepszym rozwiązaniem jest znalezienie złotego środka. Warto zaangażować się w rozrywki, w których nauczyciel może wziąć udział razem z wychowankami, ale dać im też nieco przestrzeni, na przykład podczas czasu wolnego.