Jaką karmę dla psa wybrać?

0
1630
karma dla psa
Jako opiekun, na pewno chcesz jak najlepiej dla swojego pupila. Dlatego warto wiedzieć, jak i czym go karmić. Jednak jest tyle możliwości, że czasem trudno stwierdzić jaka karma dla psa jest dobra. Odpowiednio dobrany pokarm to klucz do dobrego samopoczucia każdego psa. Kompletne i zbilansowane jedzenie wpływa na to, że Twój pupil będzie zdrowy i bezpieczny. Jeśli więc nie wiesz jaką karmę dla psa wybrać, przeczytaj poniższy artykuł, aby podjąć właściwą decyzję.

Dobra karma dla psów, czyli jaka? Sprawdzone porady na temat żywienia

Każdemu opiekunowi zależy na tym, by jego pies był w świetnej formie. Na dobre samopoczucie czworonoga składa się wiele czynników, np. bliskość domowników, odpowiednie warunki do rozwoju oraz właściwie dobrana dieta. Zbilansowane i dobrze dopasowane posiłki to klucz do jego zdrowia. Jednak nie ma jednej prostej recepty na to, jaką karmę dla psa wybrać – porady dla opiekunów w tym temacie są bardzo różne.

Najważniejsze jest to, by dieta czworonoga były zgodna z jego potrzebami żywieniowymi i preferencjami. Przy wyborze musisz wziąć pod uwagę kilka czynników. Na pewno trzeba uwzględnić wielkość i masę ciała psa, a także jego wiek oraz poziom aktywności fizycznej. Istotne jest też to, czy Twój pupil jest w pełni zdrowy. Raz wybrane pożywienie nie powinno być zmieniane bez uzasadnienia, ponieważ czworonogi potrzebują diety stabilnej pod względem składu.  Każda modyfikacja sposobu żywienia powinna być skonsultowana z lekarzem weterynarii.

Istotne jest to, by pies otrzymywał zbilansowane jedzenie. Czym są pokarmy pełnoporcjowe? To gotowe suche, półwilgotne i mokre dania przygotowane przez specjalistów z zakresu dietetyki. Zawierają one wszystkie niezbędne składniki odżywcze i powinny stanowić podstawę diety każdego psa, od szczeniaka do starszego czworonoga. Pokarmy uzupełniające powinny stanowić dodatek do diety pupila. Najczęściej są to przysmaki, które pełnią wiele funkcji, np. pomagają zaspokoić naturalną psią potrzebę żucia i gryzienia oraz zadbać o jego jamę ustną, a także po prostu sprawiają mu przyjemność. Warto jednak wspomnieć, że przekąski powinny dostarczać nie więcej niż 10% codziennego zapotrzebowania kalorycznego naszego czworonoga.

Jaka karma dla psów – sucha czy mokra?

Na to pytanie trudno jest odpowiedzieć jednoznacznie. Obydwie karmy mają swoje zalety i mogą stanowić podstawę diety czworonoga. Zatem jaka sucha karma dla psa będzie najlepsza? Które mokre jedzenie wybrać? Suche jedzenie w porcji o tej samej masie dostarcza około 4 razy więcej energii pupilowi niż mokre. Łatwiej je również dawkować i przechowywać. Granulki pełnią także ważną funkcję, a mianowicie, mechanicznie oczyszczają uzębienie Twojego czworonoga. To sprzyja utrzymaniu zdrowia jamy ustnej.

Jednak psy częściej preferują wilgotny pokarm. To dlatego, że mięsiste kawałki w sosie czy galarecie szybciej pobudzają receptory smakowe. W tego typu pokarmie jest więcej płynów, a co za tym idzie, dzięki takiemu jedzeniu pies może też nawodnić swój organizm. Mokre pożywienie jest około 4-krotnie mniej kaloryczne od pokarmu suchego. Podawanie go sprzyja utrzymywaniu smukłej sylwetki czworonoga.

Jaka jest najlepsza karma dla psa? Optymalnym rozwiązaniem jest podawanie zarówno suchego, jak i mokrego jedzenia w proporcjach 1:1 pod względem masy.

Jak podawać karmę dla psów?

Jak już wcześniej wspomniano, dobra karma dla psów to taka, która zawiera niezbędne składniki odżywcze. Musi być indywidualnie dobrana zgodnie z preferencjami i potrzebami czworonoga. Jednak jak ją podawać? W porcjowaniu z pomocą przyjdzie Ci etykieta na opakowaniu karmy. Ważne jest też to, aby podawać psu posiłki regularnie, 2-3 razy dziennie. Miseczka z jedzeniem powinna być wystawiana na maksymalnie 30 minut – po tym czasie należy ją zabrać i przygotować do ponownego użycia. Zwierzę powinno mieć stały dostęp do świeżej i czystej wody, lecz nie do pokarmu.

Pamiętaj o tym, że karma ma być dopasowana do potrzeb czworonoga. To ona ma zapewnić mu energię na cały dzień. Musisz więc obserwować swojego psa i sprawdzać, czy dany pokarm mu odpowiada i czy dzięki niemu jest w dobrej kondycji.

Łóżka dla dzieci

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Wpisz swojeimię