Jakie zajęcia dla niemowląt?

0
873

Edukację dziecka można rozpocząć, a nawet powinno się rozpoczynać już w okresie niemowlęcym. Potwierdzają to liczne naukowe badania, według których to właśnie niemowlęcy umysł jest najbardziej chłonny i podatny na nowe bodźce płynące ze świata zewnętrznego.

Odpowiednia stymulacja, dostarczenie wartościowych dla rozwoju i kształtowania umysłu dziecka bodźców, przekłada się na jego szybszy i pełniejszy rozwój, a także na lepsze zdolności poznawcze dziecka w wieku późniejszym. Dziecko uczestniczące chociażby w umuzykalniających zajęciach dla niemowląt albo w zajęciach językowych, nawet jeśli nie potrafi jeszcze samodzielnie mówić, kształtuje w swoim mózgu nowe ścieżki odpowiedzialne za późniejsze rozumienie muzyki czy naukę języków obcych. Wykształcenie takich ścieżek w wieku późniejszym jest albo bardzo trudne, albo wręcz niemożliwe. Najlepszym potwierdzeniem tej teorii są dwujęzyczne dzieci, które w wieku niemowlęcym obcowały z dwoma różnymi językami, którymi posługiwali się ich rodzice. Takie dzieci z równą swobodą wypowiadają się w dwóch różnych językach.

Zajęcia gordonowskie

Dla najmłodszych dzieci, zwłaszcza dla dzieci w wieku niemowlęcym, szczególnie polecane są zajęcia umuzykalniające. Należy pamiętać, że umuzykalniające zajęcia dla niemowląt nie oznaczają konieczności śpiewania czy gry na wyszukanych instrumentach muzycznych. Podczas tego typu zajęć wykorzystywane są proste środki muzyczne, które mają pobudzać umysł dziecka. Przykładem może być klaskanie, zabawa z dzwoneczkiem, grzechotką, tamburynem czy bębenkiem. Celem jest oswajanie i uwrażliwienie dziecka na nowe dźwięki, nauka rytmizowania, która w późniejszym wieku przekłada się na łatwiejszą naukę mowy czy też na większą zdolność do koncentracji. Tego typu zajęcia dla niemowląt obecnie organizowane są w wielu dużych ośrodkach miejskich tj. Warszawa, Poznań, Wrocław czy Kraków. Niestety w mniejszych miejscowościach może być problem z dostępem do tego typu zajęć, bo to wciąż stosunkowa nowość, o której istnieniu wielu rodziców wciąż nie ma większego pojęcia.

Inne zajęcia dla niemowląt

Inne popularne zajęcia dla niemowląt to zajęcia na pływalni lub zajęcia pomagające w nawiązaniu komunikacji z malutkim dzieckiem, które nie potrafi jeszcze mówić. W pierwszym przypadku są to zajęcia, których podstawowym celem jest oswojenia malutkiego dziecka z wodą i nauką pływania. Dziecko, które od okresu niemowlęcego oswajane jest z wodą w zasadzie od razu potrafi pływać. Takie dziecko w przyszłości nie boi się wody, nie musi się uczyć pływania, a jedynie doskonalić swoje umiejętności pływacki podczas zajęć szkolnych lub pozaszkolnych. W drugim przypadku są to zajęcia dla niemowląt, które na razie organizowane są tylko w dużych miastach tj. Warszawa. Ich celem jest nawiązanie komunikacje z dzieckiem jeszcze nie mówiącym. Wykorzystuje się do tego celu podstawowe gesty znane z języka migowego. Oczywiście na rynku jest więcej zajęć dla niemowlaków i ich rodziców, ale te trzy rodzaje zajęć cieszą się największą popularnością i dają największą korzyść dla rozwoju dziecka.

Autor artykułu
Artykuł został przygotowany przez szkołę językową z Warszawy Ene-Due.com specjalizującej się w nauczaniu angielskiego, hiszpańskiego i francuskiego dla niemowląt.

Łóżka dla dzieci

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Wpisz swojeimię