Kiedy zacząć kompletować wyprawkę dla noworodka?
Istnieją pewne przesądy dotyczące tego, że o ciąży nie powinno się mówić do końca pierwszego trymestru. Jak wiadomo według statystyk właśnie w tym okresie dochodzi najczęściej do poronienia. Z tego względu z podzieleniem się szczęśliwą nowiną, ale i rozpoczęciem kompletowania wyprawki wolą poczekać. Jednak kiedy jest dobry moment, by rozpocząć. Mimo obaw warto większość potrzebnych rzeczy zakupić w drugim trymestrze. Oczywiście, ponieważ mamy XXI wiek nie trzeba biegać po sklepach, wszak wiele rzeczy, jak choćby fotelik samochodowy czy bujaczek można zakupić w sklepie dla niemowląt online. W ten sposób w trzecim trymestrze, gdy często kobieta ma już problemy z dłuższym spacerowaniem, nie trzeba chodzić po butikach.
A – jak akcesoria do pielęgnacji dla dziecka, ale i mamy
Zaczniemy od elementów, które są absolutnie niezbędne, a więc akcesoriów do pielęgnacji. Znajdą się tu zarówno kosmetyki, jak i wanienka czy przewijak, bo w te elementy trzeba się zaopatrzyć i nieodzownie związane są z pielęgnacją. Zatem trzeba zakupić kremy do skóry, zarówno te ochronne z filtrem 50+ do twarzy, jak i przeciwzapalne używane po mokrych chusteczkach do pielęgnacji, niezbędnych przy przewijaniu malucha. Bez wątpienia warto zakupić także olejek do kąpieli oraz miękki ręcznik do wycierania maluszka, najlepiej z bawełny organicznej. Warto zaopatrzyć się również w witaminę D w kroplach. Na pewno konieczny będzie też zakup smoczka, oczywiście przeznaczonego dla dzieci w wieku od 0 do 3 miesięcy, a także butelki na mleko. Można zainwestować także w podgrzewacz do mleka, który także się przyda. Dla mamy istotne będą kremy nawilżające i uelastyczniające skórę, które może stosować już w czasie ciąży, oczywiście o ile taka informacja widnieje na etykiecie.
F – jak fotelik samochodowy
Na pewno nie można zapomnieć o zakupie fotelika samochodowego, no, chyba że nie macie samochodu, a do szpitala dzieli Was 5 minut drogi, wtedy może wystarczyć wózek. Niemniej jednak zarówno w zimie, jak i latem warto maluszka chronić przed skrajnymi temperaturami i zawieźć do domu samochodem. Zresztą obecnie trudno wyobrazić sobie bez własnego samochodu życie, zwłaszcza gdy ma się rodzinę, dlatego fotelik samochodowy będzie także must have w wyprawce. Oczywiście trzeba go dopasować do kanapy samochodowej, a także zwrócić uwagę na oceny w testach zderzeniowych. Warto, by był to model przeznaczony dla dzieci od urodzenia do pierwszego roku życia, ewentualnie taki z wkładką dla noworodka. Wysokiej jakości foteliki samochodowe oferuje sklep dla niemowląt Smile.
Ł – jak łóżeczko
Wśród elementów wyprawki ważne jest także łóżeczko. Choć nie zawsze trzeba je kupować. Jeśli w rodzinie ktoś miał małe dziecko i nie ma co zrobić z łóżeczkiem, to warto skorzystać i zaoszczędzić. Wystarczy wtedy kupić nowy materacyk, a także pościel. Łóżeczko z funkcją bujania może się sprawdzić, pod warunkiem, że jest stabilne.
P – jak pampersy i pajacyki, a także inne potrzebne ubranka
W wyprawce na pewno nie może zabraknąć pampersów, obok podstawowych środków do pielęgnacji noworodka, trzeba je spakować do torby do szpitala. W torbie, którą trzeba spakować na kilka tygodni przed porodem nie może zabraknąć także ubranek, oczywiście dostosowanych do pory roku. Wiosną sprawdzą się pajacyki, zimą też, jednak na wyjście ze szpitala trzeba mieć dodatkowo kombinezon, bo trudno dziecku zakładać kilka warstw kaftaników, które w wyprawce też muszą się znaleźć. Na pewno nie warto kupować ubranek letnich w małym rozmiarze, gdy dziecko ma urodzić się zimą, analogicznie sytuacja wygląda w przypadku „letnich” maluchów. Na pewno będą bowiem za małe i pozostanie ich sprzedaż lub oddanie komuś z rodziny.
W – jak wózek
Na koniec przypominamy o zakupie wózka głębokiego. Gondola powinna być obszerna, tak by wózek posłużył dziecku do momentu aż przesiądzie się do spacerówki. Trzeba zwrócić uwagę na obecność dodatkowych akcesoriów, a także możliwość prania tapicerki. Ważne są hamulce, a także rodzaj kół, czy możliwość ich blokady do jazdy na wprost.
Kompletna wyprawka to wyrażenie, które nie znajduje się w słowniku rodziców. Zawsze okazuje się, że czegoś jeszcze brakuje. Jednak przedstawione przez nas elementy to absolutne must have.