Co zrobić, kiedy dziecko nie chce spać w swoim pokoju?

0
671
Niechęć do samodzielnej zabawy czy spania w swoim pokoju towarzyszy wielu dzieciom. Gdy nadchodzi moment, w których chcesz, aby Twoja pociecha przeprowadziła się z Twojej sypialni do własnego łóżka, sięgasz po rozmaite metody. W przypadku niemowlaka, możesz w tym celu posłużyć się gadżetami ułatwiającymi samodzielne zasypianie.

Moment opuszczenia sypialni rodziców i przeniesienia się do własnego pokoju w przypadku niektórych dzieci następuje jeszcze w wieku niemowlęcym. Inne, nie mogą się przekonać do własnego łóżka jeszcze długo po tym, jak już wyrosną z pampersów i nocnego karmienia. Jak zatem przekonać malucha, aby zaczął spać w swoim łóżku?

Zadbaj o przyjemny klimat w pokoju

Starsze dzieci mogą pomóc w urządzaniu pokoju, wybierając pościel z ulubionym bohaterem czy farbę do pomalowania ścian. Pomocne będą też pluszaki i zabawki – przyjazne otoczenie to podstawa. W przypadku maluszka, ważnym elementem wyposażenia łóżeczka będą właśnie różne miłe zabawki, takie jak np. szumiące misie.

Rozmawiaj z dzieckiem.

Rozmowa ma sens z dzieckiem w każdym wieku – nawet z maluszkiem, który pozornie niewiele rozumie. Opowiadanie mu o nowym pokoiku, samodzielnym spaniu, czytanie książeczek tematycznych może sporo ułatwić!

Nie zapomnij o oświetleniu

Problemem, dla którego wiele dzieci nie chce spać samodzielnie jest ciemność i towarzyszące jej złe sny czy rozszalała wyobraźnia. Wszystko wygląda znacznie mniej groźnie, kiedy jest jasno, dlatego nie oponuj, gdy Twoja pociecha będzie prosiła o zapalenie lampki i pozostawienie jej na całą noc.

Rytuały zostają!

Dziecko musi wiedzieć, że przeprowadzka do własnego pokoju nie oznacza, że odsuwacie je od siebie czy tworzycie mur. Dbaj o Wasze rytuały – czytaj książeczkę, śpiewaj, głaszcz po główce. Zapewnij, że w razie złego snu, Twój maluszek zawsze może Cię zawołać, a Ty zjawisz się w towarzystwie szumiącego króliczka, by go jak najszybciej pocieszyć i uspokoić.

Do nauki samodzielnego spania musi być przekonane dziecko, ale również i Ty. Jako rodzic podejmij świadomą decyzję o momencie „rozdzielenia” i konsekwentnie wdrażaj postanowienia w życie.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Wpisz swojeimię