Książka kucharska dla dzieci.

0
783

CECYLKA KNEDELEK CZYLI KSIĄŻKA  KUCHARSKA  DLA DZIECI. Joanna Krzyżanek.

Pamiętam, że jako mała dziewczynka z przejęciem podglądałam ‘’dorosłe’’ gotowanie mojej mamy. A było co podglądać. Zawsze był wyśmienitą kucharką i wiele jej potraw przeszło do rodzinnej historii.

Dzięki pomocy i pomysłowości naszego rodzeństwa mogłyśmy bawić się z siostrą w domku na łące, który został specjalnie dla nas zbudowany. A w tym tajemniczym domku najważniejszym pomieszczeniem była oczywiście kuchnia!

Jak wszystkie dziewczynki świata, byłyśmy wyposażone przez rodzinę w dziecięce wersje kuchennych przyborów. Niebieskie filiżanki i talerzyki malowane w misie, małe widelczyki i łyżeczki, czajnik, garnki… Wszystko, co mogło nas uszczęśliwić.

W naszym DOMKU spędzałyśmy całe dnie i oczywiście z zapałem ‘’gotowałyśmy’’. W ruch szły kwiatki, listki, łąkowe łodyżki. Potrawy w sam raz dla lalek.

Kiedy wyrosłyśmy już na poważne panienki, gotowanie stało się przyjemnością sprawdzania swych umiejętności. Przepisy pochodziły głównie z domowych archiwów, od przyjaciółek, ulubionych cioć. Niestety brakowało wtedy na rynku prawdziwej książki kucharskiej dla dzieci. Takiej, z której mogą korzystać maluchy nie posiadające jeszcze kulinarnych umiejętności, ale za to pełne zapału do zdobywania nowych wrażeń.

Dziś nie ma takiego problemu. Wszystkim zabieganym rodzicom, którzy chcieliby bawić się z własnymi dziećmi w prawdziwą kuchnię, można szczerze polecić książkę Joanny Krzyżanek o CECYLCE KNEDELEK i jej przyjaciołach.

I znów naszą uwagę zwraca starannie przygotowana okładka. Szczególnie imię i nazwisko tytułowej bohaterki, zapisane jakby rączką małego dziecka. Odbiorca jest tu wyraźnie zaznaczony. I bardzo dobrze, bo ta książka ma się podobać przede wszystkim dzieciom.

Mnie urzeka sposób, w jaki autorka odnosi się do swoich bohaterów. Widoczne jest to przede wszystkim w języku tej opowieści. I tak, wszyscy bohaterowie mieszkają w KNEDELKOWIE. Cecylka – przy ulicy NALEŚNIKOWEJ 5. Wśród zabawnych postaci spotkamy też psa TYMIANKA czy kotkę BAZYLIĘ. Jedną z ważniejszych postaci jest także gąska WALERIA.

Cecylka nie tylko prezentuje przepisy na domowe pyszności. Autorka tak skonstruowała swą książkę, aby pokazać nam, że życie w małym miasteczku, bez telewizora, komputera, telefonu komórkowego – może być pełne przygód.

Książka uczy czym jest przyjaźń, dlaczego małe rzeczy mogą cieszyć, jak poszukiwać dobra w człowieku. Wszystkie postacie występujące w tej opowieści są mocno ze sobą związane. Potrafią cieszyć się nawet z gałgankowej laleczki.

Dla zainteresowanych (a na pewno nimi zostaniecie po pierwszym spotkaniu z Cecylką!) jest wiele innych książeczek z ‘’cecylkowego’’ cyklu:

  • CECYLKA KNEDELEK I KAWIARENKA ‘’POD WISIENKĄ’’
  • CECYLKA KNEDELEK I ULICA CIASTECZKOWA.
  • CECYLKA KNEDELEK I POLETKO TRUSKAWEK.
  • CECYLKA KNEDELEK. KSIĄŻKA KUCHARSKA DLA DZIECI. TOM 1-3.
  • DOBRE MANIERY CECYLKI KNEDELEK.

Godna polecenia jest również strona CECYLKI KNEDELEK. Dzieci dzielą się na niej własnymi przepisami na proste potrawy. Warto tam zaglądać:

http://www.cecylkaknedelek.pl/index.php?site=przepisy

 

Autor © :  Beata ,  napisz do autora : email

Łóżka dla dzieci

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Wpisz swojeimię