Na pewno znajdzie się grono osób dla których samo słowo książka kojarzy się źle, albo myślących, że to zaledwie relikt dawnych czasów (zwłaszcza jeśli jest gruba i papierowa). Trudno ocenić powody takich opinii.
Oczywiście nie każdy musi być fanem czytania. Jednak dziwnym trafem, niemal każda z takich osób jest fanem korzystania z nowych technologi w tym i Internetu. Tam też trzeba czasami coś przeczytać. Skupmy się jednak na osobach, które nie pałają aż taką awersja do literatury, a nawet odwrotnie. Sympatia do książek jest zjawiskiem o wiele częstszym niż myślimy (w Internecie coraz więcej osób zakłada vlogi i blogi dotyczące przeczytanych przez siebie pozycji księgarskich i swojej miłości to tego elementu kultury).
Doznania płynące z literatury
Wychodząc z założenia, że każdy zna kogoś kto lubi czytać wystarczy zadać takiej osobie co skłania ja do sięgnięcia po książki. Odpowiedzi są różne, jednak złożone w spójna całość i przeanalizowane dają nam całkiem klarowny i powtarzalny obraz powodów, dla których odnajdujemy w sobie powody, by sięgać po kolejne książki. Najczęściej możemy usłyszeć, że:
– grubość książki intryguje rozbudowaniem świata przedstawionego w powieści,
– oceniamy książkę po okładce,
– szelest przewracanych stron i zapach farby drukarskiej pobudza w nas wytwarzanie endorfin,
– zawsze są dla czytelnika obecne, a w akcie czytania przywiązujemy się do nich jak do skarbu,
– wyzwalają emocje, których potrzebujemy (oczywiście zależnie od gatunku są one inne),
– pobudzają wyobraźnie,
– dają czytelnikom tak upragnione przez nich historię i umożliwiają zawarcie przyjaźni z bohaterami,
– wprawiają w rezonans nasz zmysł estetyczny (czasem samym słowem, czasem obrazem).
Gdy opadają emocje
Kolejna książka za nami. Powoli wyciszamy się w wolnych chwilach rozpamiętując losy bohaterów, które z każdym dniem blakną, przysłaniane przez świat rzeczywisty i codzienne obowiązki. Swoje ulubione książki kolekcjonujemy, by potem przeczytać je po raz kolejny i sprawdzić ile zapamiętaliśmy. Czasem konfrontujemy treść ulubionych pozycji z rzeczywistością. Innym razem poddajemy ją próbie czasu, przypominając ją sobie w różnych momentach naszego życia. Piękno w odkrywaniu książek na nowo, do których wraca się po wielu latach powoduje w wielu ludziach ekscytację.
Marzenia o świecie, wartości płynące ze stronic – to i wiele więcej buduje naszą osobowość. Praktyczną umiejętnością zdobywaną podczas obcowania z literaturą jest zdolność do szybkiego i płynnego czytania. Nie trzeba też opuszczać swojego domu, by poznać świat i zobaczyć, jak niebezpieczna może być amazońska dżungla.
Czytać to co się lubi, zanurzać się w świat perfekcyjnie wykreowany przez autora, zatracać się w marzeniach – to najpiękniejsze co może spotkać entuzjastę czytelnictwa. Książki to radość, piękno, spełnienie i emocje. Książki to prawda o ludziach, często ubrana w ramy fikcji. Książka to dobro.
Dziękujemy portalowi swiat-doznan.pl za współpracę przy tworzeniu materiału.