Pokolenie dzieci XXI wieku

0
867

Czasy się zmieniają i to bardzo szybko – świat idzie wciąż naprzód, a wraz z nim rozwija się technologia, za którą czasem ciężko nadążyć. Dawniej dzieci bawiły się w piaskownicach, na trzepakach czy drzewach. Biegało się po podwórku, grało w piłkę i robiło jeszcze wiele innych rzeczy, do których nie potrzeba było sprzętu elektronicznego. Minęło jednak tylko kilkanaście lat, a obecnie świat wygląda całkowicie inaczej. Wszystko jest na odwrót – nikt sobie nawet nie wyobraża życia bez telefonów komórkowych, komputerów i wszechobecnego dostępu do internetu.

Na podwórkach likwiduje się piaskownice i trzepaki, bo dzieci przeniosły się z nich przed ekrany dotykowe. Nie dziwi nas widok maluchów, które jeszcze nie potrafią mówić, a już używają aplikacji mobilnych. Nadeszło pokolenia dzieci dwudziestego pierwszego wieku.

Nowy obraz świata spowodował, że zmieniły się zarówno potrzeby dzieci jak i sposób spędzania przez nie wolnego czasu. Pojawiło się zapotrzebowanie na gry i aplikacje mobilne, które służyłyby nie dorosłym, a ich pociechom jako forma zabawy, nauki, czy po prostu spędzania wolnego czasu. Wiele firm zajmujących się produkcją gier i zabawek otworzyło się na świat wirtualny, tworząc wersje elektroniczne dla swoich produktów. Świat gier i zabaw dla dzieci on-line, który zrodził się dość niedawno przeżywa teraz rozkwit, mając ogromny rynek zbytu i z pewnością będzie dominował w najbliższym czasie. Daje nam on wiele możliwości, które niejednokrotnie mogą mieć duży wpływ na naukę i rozwój dziecka. Skoro niepodważalnym faktem stało się, że dziecko korzysta z ekranu dotykowego na telefonie komórkowym, to należy to wykorzystać zgodnie z naszą wolą, a nie siłować się, by ten dostęp zablokować.

Internet to nic innego jak duże podwórko, na którym nasze dzieci się bawią, a tym samym my rodzice musimy pilnować naszych pociech na tym podwórku, podsuwać dobre zabawki i blokować dostęp do tych, które nie są wskazane. Warto poświęcić swój czas, aby wyszukać aplikacje i je przejrzeć pod kątem ich późniejszego udostępnienia naszym pociechom. Wiele gier on-line potrafi nie tylko zaciekawić dziecko, które chętnie będzie korzystać z takiej aplikacji, ale również może nauczyć wielu rzeczy i wpłynąć na rozwój jego wyobraźni. Dzięki temu możemy być spokojni, że nasze dziecko ma zajęcie, które pozwoli nam trochę odetchnąć, a jednocześnie wpłynie pozytywnie na jego rozwój.

Jak będzie wyglądała przyszłość ciężko sobie nawet wyobrazić, ale niewątpliwie będzie ona ściśle związana z postępem technologicznym, dlatego zamiast walczyć z wiatrakami i starać się blokować dostęp do nowoczesnej elektroniki naszym dzieciom, lepiej jest zrobić z nich użytek, tak by za ich pomocą je wychowywać i uczyć. Oczywiście nie można się ograniczać tylko do gier i zabaw on-line, warto pokazać dziecku, że tradycyjne podwórko wciąż może być przyjemną alternatywą dla spędzenia wolnego czasu, ale nie może być to robione na siłę i przez zakaz używania telefonów komórkowych czy komputerów. Nie może, ponieważ nadeszło pokolenie dzieci dwudziestego pierwszego wieku.

indeks Twórcą artykułu jest
Portal na którym znajdują się darmowe i bezpieczne gry dla dzieci online.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Wpisz swojeimię