Meble dla malucha

0
1442
tanie-meble-dla-dzieci

W pierwszych miesiącach życia dziecko jest mało wymagające. Dla jego wygody wystarczy mu po prostu wygodne łóżeczko. Dzieci bardzo szybko się rozwijają więc bardzo szybko będą wyrastać ze swoich małych mebelków. Gdy maluch dorasta biega po domu i zagląda z ciekawością w każdy kąt. Dlatego należy zadbać podczas zakupów aby, by jego meble były nie tylko ładne i barwne, ale też, by bezpiecznie mogły mu służyć przez kilka następnych lat. W sklepach należy testować wszystko : począwszy od tego jaki materac znajduje się w łóżeczku, z jakiego materiału jest przewijak czy jest bezpieczny, a także czy meble są trwałe i wytrzymają parę lat. Przede wszystkim należy sprawdzić , jakie certyfikaty posiadają meble , będą świadczyły one np. o tym czy farby które zostały użyte do produkcji są bezpieczne dla dzieci, czy materiały zastosowane w meblach nie mają szkodliwych substancji . Należy pamiętać , że nie zawsze najładniejsze równa się funkcjonalne i trwałe.

Jeśli wybierzesz łóżeczko z szufladą, warto kupić model, który posiada pełną zamkniętą , zabezpieczoną przed kurzem .Łózeczko dla dziecka z szufladą
Przydadzą się również nakładki na poręcze i drabinki , zwykle –przezroczyste plastikowe zabezpieczające na czas ząbkowania.
Bardzo praktyczne są również kółka ; w dzień można stawiać łóżeczko w innym miejscu niż w nocy przy łóżku rodziców.

Funkcjonalność i trwałość

Przede wszystkim dziecięcych sprzętów nie powinno być za dużo, by nie przeszkadzały rodzicom ,a później dziecku, w swobodnym poruszaniu się po mieszkaniu. Praktycznym rozwiązaniem, zwłaszcza jeśli nie ma do dyspozycji oddzielnego pokoju, a jedynie „kącik dla malucha”, są meble wielofunkcyjne. Przykładem takich mebli są komoda-przewijaki , które zajmują mniej miejsca niż dwa oddzielne sprzęty : stolik do przewijania i szafka na rzeczy dziecka, a spełnia obydwie funkcje.

Materace najlepiej kupować w kompletach z łóżeczkiem. Zazwyczaj dobre produkty posiadają materace parowarstwowe – tkanina, włókno kokosowe, gąbka lateksowamaterac dla dzieci

Przy zakupie należy sprawdzić , czy wysokość przewijaka pasuje do wzrostu mamy , bo to ona będzie spędzać przy nim najwięcej czasu. Funkcjonalny przewijak nie może być zbyt niski , spowoduje on nadmierne nachylanie się nad dzieckiem co nie będzie pomagało poprawie kondycji i regeneracji kręgosłupa po ciąży. Najważniejsze jest jednak miejsce do spania dla dziecka. Jeśli stać cię na częstą wymianę mebli, możesz zacząć od kołyski (usypia i uspokaja), potem wymienić ją na łóżeczko ze szczebelkami, które później zastąpisz tapczanikiem lub kanapą. Jednak praktyczniejszym rozwiązaniem są łóżka tzw. kompaktowe, które są tak skonstruowane, że łóżeczko niemowlęcia przekształca się w wygodne łóżko które może służyć bardzo długo .Jeśli maluch ma mieć oddzielny pokój, warto wstawić tam dla siebie wygodny rozkładany fotel lub matą kanapę. Na początku będziesz musiała bowiem kilka razy w nocy wstawać i karmić dziecko, więc wygodniej ci będzie spać w tym samym, co ono, pokoju.

Bezpieczeństwo
Przy wyborze mebli zwróć uwagę na materiał, z którego są wykonane. Meble dziecięce powinny być wyprodukowane z wysokiej jakości płyt laminowanych oraz naturalnego drewna lub ekologicznej sklejki, pierwszej jakości, bez żadnych wad strukturalnych. Dzięki temu będą bezpieczne, wytrzymałe i posłużą wychowaniu niejednego dziecka. Drewno powinno być idealnie gładkie, polakierowane lub pomalowane farbą z atestem zgodne z normą PN-71 wykluczającym szkodliwość dla zdrowia powinny mieć także certyfikat FSC. Także wszystkie inne materiały wykorzystywane przy produkcji mebli dziecięcych muszą być nietoksyczne. Najtrudniej utrzymać w czystości meble z surowego drewna, dlatego kupować należy już polakierowane.

Komody i półki – Najbardziej praktyczne i niezabierające miejsca w pokoju są komody z przewijakiem . Podstawowym kryterium zakupu mebli dla dzieci – jest Komoda przewijak dla niemowlakabezpieczeństwo. Należy zwrócić uwagę na solidność wykonania , stabilność, z jakich materiałów jest zrobione.
Drugim ważnym elementem jest wielkość miejsca do przewijania, a także miejsce na kosmetyki i inne potrzebne pod ręką rzeczy.

Jeśli w skład szkieletu konstrukcyjnego wchodzi fornir, mebel powinien mieć certyfikat zgodności wyrobu z wymogami bezpieczeństwa, ponieważ fornir może wydzielać formaldehydy.
ŁÓŻKO powinno mieć regulowaną wysokość (dwa lub trzy poziomy). Przy najwyższym położeniu jego głębokość nie może być mniejsza niż 30 cm, by dziecko nie wypadło. Odstępy między szczebelkami nie powinny być mniejsze niż 2,5 cm (nie utkwi w nich nóżka czy rączka- dziecka), ale nie większe niż 6 cm, by nie zmieściła się tam jego główka. Jeżeli ma opuszczany bok, mechanizm powinien być tak skonstruowany, by dziecko nie mogło uruchomić go samo.
MATERAC nie powinien zawierać wełny ani końskiego włosia, ponieważ maluch może być na nie uczulony. Praktyczne i higieniczne jest wypełnienie z lateksu, włókna kokosowego lub morskiej trawy.

KOMODA – półki i szuflady muszą być zamontowane tak, aby niemożliwe było ich całkowite wysunięcie – wtedy na pewno nie wypadną. Sprawdź też, czy drzwi szafek mają element uniemożliwiający ich zatrzaskiwanie się, by maluch nie przyciął sobie paluszków.

Łóżka dla dzieci