Mokry kaszel – co oznacza?
Wilgotny tzw. produktywny kaszel to dosyć częsta przypadłość towarzysząca wielu jednostkom chorobowym. Z tego powodu pewne ułatwienie dla rozpoznania przyczyny kaszlu stanowi charakter odkrztuszanej wydzieliny. W przypadku ropnej – zielonej lub żółtej – wydzieliny można podejrzewać zakażenie oskrzeli, płuc lub zatok przynosowych na tle infekcyjnym, natomiast gęsta i śluzowa treść może sugerować przewlekłe zapalenie oskrzeli. Z kolei ropna wydzielina odkrztuszana „pełnymi ustami” jest silnym argumentem w kierunku rozpoznania rozstrzenia oskrzeli. Cząstki pokarmu w wydzielinie przemawiają za przetoką tchawiczo-oskrzelową, a grudki i czopy za etiologią grzybiczą.
Stosuj leki rozrzedzające wydzielinę
W przypadku mokrego kaszlu, w którym wydzielina zalega w obrębie drzewa oskrzelowego, bardzo dobrym rozwiązaniem są preparaty mukolityczne, które ułatwiają jej usuwanie z dróg oddechowych. Jednym z nich jest Flavamed, który dzięki zawartości substancji czynnej o nazwie ambroksol, działa wykrztuśnie i jest skuteczny w leczeniu produktywnego kaszlu, towarzyszącego np. ostrym lub przewlekłym chorobom płuc. Dużą zaletą jest to, że może być stosowany u bardzo małych dzieci (poniżej 2. roku życia) i występuje w postaci syropu, tabletek lub roztworu doustnego.
Domowe inhalacje
Dobrym sposobem na zwiększenie efektywności kaszlu są inhalacje z hipertonicznego 3% lub 5% roztworu NaCl przy użyciu inhalatora/nebulizatora. Alternatywą dla tej metody jest wykonanie inhalacji w domowych warunkach przy użyciu gorącej wody i rozpuszczonej w niej soli kuchennej (1 łyżka stołowa na 2 litry wody). W ten sposób ogrzane i hipertoniczne powietrze pokrywa błonę śluzową dróg oddechowych i wnika do komórek nabłonka, co zmniejsza gęstość i lepkość śluzu, ułatwia jego odkrztuszanie, a powierzchnia dróg oddechowych zostaje nawilżona i odkażona. Aby zaobserwować efekty, inhalacja powinna trwać od 5 do 10 minut i być powtarzana 2-3 razy dziennie.
Fizjoterapia oddechowa
W przypadku gdy mamy do czynienia z intensywnym zaleganiem wydzieliny w drogach oddechowych, które nie poddaje się leczeniu, lub gdy pozostałe metody są nieskuteczne, stosuje się mechaniczną metodę ułatwiającą jej odkrztuszanie. Wyróżnia się dwa rodzaje drenażu ułożeniowego dróg oddechowych: statyczny i dynamiczny, który może być wspomagany różnymi zabiegami: wibracjami, sprężynowaniem lub oklepywaniem klatki piersiowej oraz nauką technik efektywnego kaszlu. Powyższe metody powinny być wykonywane przez fizjoterapeutę lub opiekuna, który został przeszkolony pod jego okiem.