Grzybica pochwy w ciąży – co należy wiedzieć?

0
1441
Grzybica pochwy to dolegliwość, która dotyka ponad 70% kobiet przynajmniej raz w ciągu całego życia. Wywoływana jest zazwyczaj przez drożdżaki Candida albicans, a jej przyczyna leży najczęściej w zaburzeniach flory bakteryjnej w pochwie, które często pojawiają się w trakcie przyjmowania antybiotyków lub przy braku odpowiedniej higieny. Większość przypadków grzybicy pochwy jest prosta do wyleczenia, jednak gdy choroba występuje w ciąży, należy podejść do niej w szczególny sposób.

Grzybica pochwy w ciąży – statystyki

Grzybica pochwy powszechna jest wśród ogółu kobiet, jednak panie w ciąży są szczególnie narażone na jej występowanie. Dzieje się tak za sprawą gwałtownych zmian hormonalnych, a przede wszystkim podwyższonego poziomu estrogenów. Szacuje się, że grzybica pochwy dotyczy ok. 50% kobiet ciężarnych, co oznacza, iż prawdopodobieństwo pojawienia się schorzenia jest bardzo wysokie.

Na szczęście większość przypadków grzybicy pochwy w ciąży przebiega łagodnie, a do przekazania choroby dziecku dochodzi zaledwie w 2% przypadków. Nawet jeżeli dziecko zarazi się grzybicą, nie jest ona trudna do wyleczenia. Mimo wszystko trzeba pamiętać o stosowaniu odpowiedniej terapii, ponieważ nawracająca grzybica pochwy, która nie będzie odpowiednio traktowana, może prowadzić do powikłań w postaci przedwczesnego porodu lub zmian w masie urodzeniowej dziecka.

Jak zapobiegać grzybicy pochwy w ciąży?

Jeżeli nie chcemy narażać się na problemy związane z zakażeniem grzybami, warto starać się im zapobiegać. Istnieje kilka sposobów, które przyszła matka może wykorzystać, aby zmniejszyć ryzyko wystąpienia grzybicy pochwy w ciąży. Wśród nich wyróżniamy:

  • odpowiednią higienę intymną;
  • podcieranie się od przodu do tyłu po skorzystaniu z toalety (pomoże to uniknąć przenoszenia bakterii do pochwy);
  • noszenie bawełnianej, przewiewnej bielizny;
  • stosowanie suplementów probiotycznych w trakcie antybiotykoterapii;
  • wykonywanie regularnych badań ginekologicznych.

Dodatkowo należy zadbać o zdrowie ogólne, a więc warto:

  • wysypiać się;
  • stosować zdrową, zbilansowana dietę;
  • w miarę możliwości unikać stresu;
  • przyjmować odpowiednią ilość płynów.

Jak leczyć grzybicę pochwy w ciąży?

Leczenie grzybicy pochwy zazwyczaj nie jest skomplikowane, a dzięki lekom dostępnym bez recepty możemy to zrobić w domu.

Najskuteczniejszą i najczęściej stosowaną w leczeniu grzybicy substancją jest klotrimazol. I to właśnie leki z jego zawartością otrzymamy w aptece. Mogą one być dostępne w postaci tabletek doustnych, kapsułek dopochwowych lub kremu do użytku zewnętrznego. Specjaliści zazwyczaj zalecają stosowanie kapsułek dopochwowych, takich jak Canesten, gdyż to one najszybciej trafią w źródło problemu. Kremy zewnętrzne często łagodzą objawy, jednak mogą nie być skuteczne w całkowitym pozbyciu się grzybicy.

Grzybica pochwy w ciąży występuje dość często i zazwyczaj jest prosta do wyleczenia. Jednak przy wystąpieniu dolegliwości należy jak najszybciej zacząć działać. Warto także cały czas dbać o odpowiednią profilaktykę, aby zmniejszyć ryzyko pojawienia się choroby.

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Wpisz swojeimię