Mokry kaszel u dziecka – jak sobie z nim poradzić?

0
962
Kaszel to odruch obronny, który ma za zadanie oczyścić drogi oddechowe ze szkodliwych czynników zewnętrznych, w tym: chorobotwórczych patogenów, ciał obcych i nadmiaru wydzieliny. Ponadto kaszel jest objawem, który nie zawsze musi sugerować chorobę – może być zjawiskiem fizjologicznym. Jednak gdy występuje u dziecka, zawsze powoduje niepokój, dlatego warto wiedzieć, jak sobie z nim radzić.

Mokry kaszel – co oznacza?

Wilgotny tzw. produktywny kaszel to dosyć częsta przypadłość towarzysząca wielu jednostkom chorobowym. Z tego powodu pewne ułatwienie dla rozpoznania przyczyny kaszlu stanowi charakter odkrztuszanej wydzieliny. W przypadku ropnej – zielonej lub żółtej – wydzieliny można podejrzewać zakażenie oskrzeli, płuc lub zatok przynosowych na tle infekcyjnym, natomiast gęsta i śluzowa treść może sugerować przewlekłe zapalenie oskrzeli. Z kolei ropna wydzielina odkrztuszana „pełnymi ustami” jest silnym argumentem w kierunku rozpoznania rozstrzenia oskrzeli. Cząstki pokarmu w wydzielinie przemawiają za przetoką tchawiczo-oskrzelową, a grudki i czopy za etiologią grzybiczą.

Stosuj leki rozrzedzające wydzielinę

W przypadku mokrego kaszlu, w którym wydzielina zalega w obrębie drzewa oskrzelowego, bardzo dobrym rozwiązaniem są preparaty mukolityczne, które ułatwiają jej usuwanie z dróg oddechowych. Jednym z nich jest Flavamed, który dzięki zawartości substancji czynnej o nazwie ambroksol, działa wykrztuśnie i jest skuteczny w leczeniu produktywnego kaszlu, towarzyszącego np. ostrym lub przewlekłym chorobom płuc. Dużą zaletą jest to, że może być stosowany u bardzo małych dzieci (poniżej 2. roku życia) i występuje w postaci syropu, tabletek lub roztworu doustnego.

Domowe inhalacje

Dobrym sposobem na zwiększenie efektywności kaszlu są inhalacje z hipertonicznego 3% lub 5% roztworu NaCl przy użyciu inhalatora/nebulizatora. Alternatywą dla tej metody jest wykonanie inhalacji w domowych warunkach przy użyciu gorącej wody i rozpuszczonej w niej soli kuchennej (1 łyżka stołowa na 2 litry wody). W ten sposób ogrzane i hipertoniczne powietrze pokrywa błonę śluzową dróg oddechowych i wnika do komórek nabłonka, co zmniejsza gęstość i lepkość śluzu, ułatwia jego odkrztuszanie, a powierzchnia dróg oddechowych zostaje nawilżona i odkażona. Aby zaobserwować efekty, inhalacja powinna trwać od 5 do 10 minut i być powtarzana 2-3 razy dziennie.

Fizjoterapia oddechowa

W przypadku gdy mamy do czynienia z intensywnym zaleganiem wydzieliny w drogach oddechowych, które nie poddaje się leczeniu, lub gdy pozostałe metody są nieskuteczne, stosuje się mechaniczną metodę ułatwiającą jej odkrztuszanie. Wyróżnia się dwa rodzaje drenażu ułożeniowego dróg oddechowych: statyczny i dynamiczny, który może być wspomagany różnymi zabiegami: wibracjami, sprężynowaniem lub oklepywaniem klatki piersiowej oraz nauką technik efektywnego kaszlu. Powyższe metody powinny być wykonywane przez fizjoterapeutę lub opiekuna, który został przeszkolony pod jego okiem.

Łóżka dla dzieci

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Wpisz swojeimię