Powierzchnia zębów tylko z daleka wygląda na gładką i pozbawioną bruzd. W rzeczywistości zęby pełne są drobnych szczelin, do których nie jest w stanie dotrzeć szczoteczka lub nić dentystyczna. Żeby zachować zdrowie jamy ustnej, poza codzienną profilaktyką trzeba pamiętać o regularnych wizytach oraz korzystać ze specjalnych zabiegów stomatologicznych. Jednym z nich jest lakowanie zębów.
Zachować zdrowe zęby na dłużej
Lakowanie to wypełnienie bruzd i szczelin zębowych specjalnym półpłynnym materiałem. Wykonują go stomatolodzy w gabinetach dentystycznych, np. w gabinecie Jardent. Lekarz dokładnie pokrywa zęby specjalnym lakiem, tworząc barierę ochronną przed bakteriami i działaniem szkodliwych kwasów. Nawet jeśli skrupulatnie dba się o zęby i przykłada do odpowiedniej pielęgnacji, nie da się usunąć wszelkich osadów płytki nazębnej. Drobnoustroje, resztki pokarmów i fragmenty błony śluzowej mogą utknąć w szczelinach mniejszych niż średnica włosia szczoteczki. Dlatego, mimo troski o higienę, zęby ciągle narażone są na próchnicę. Zabieg lakowania sprawi, że wszelkie szczeliny i bruzdy na powierzchni żującej zęba zostaną wypełnione, tym samym wyeliminuje się więc problem zalegających w szparach osadów.
Lakowanie wykonuje się na przedtrzonowcach i trzonowcach. Żeby zabieg był udany, można go zastosować tylko dla zębów całkowicie zdrowych. W gabinecie, którego ofertę znajdziemy na stomatolog-ostroda-ilawa.pl przed lakowaniem dentyści najpierw dokładnie oglądają jamę ustną. Chcą mieć pewność, że zębów nie atakuje próchnica. Najlepsze efekty przynosi lakowanie wykonane do 6 miesięcy od wyrżnięcia się zęba. Z tego względu to zabieg cieszący się popularnością w stomatologii dziecięcej oraz u tych dorosłych, u których pojawiają się zęby mądrości. Z drugiej strony lakowanie przeprowadzone na każdym zębie chroni szkliwo przed działaniem szkodliwych bakterii i drobnoustrojów.
Jak przebiega lakowanie?
Lakowanie rozpoczyna się od dokładnego oczyszczenia zębów z wszystkich ewentualnych osadów. Później zęby „wytrawia się”, by lak lepiej się przyczepił, a następnie osusza i izoluje od dostępu śliny. Dopiero po takim przygotowaniu można rozprowadzić lak po bruzdach i szczelinach zębowych. Nie trzeba w czasie jednej wizyty lakować wszystkich zębów. Można umówić się na przeprowadzenie zabiegu np. tylko na jednym zębie. Jeśli jednak pacjent wyrazi takie życzenie, istnieje możliwość zalakowania kilku zębów jednocześnie.
Dzieci często boją się chodzić do stomatologa. Można więc, dzięki wykorzystaniu lakowania, wyrobić w nich dobre skojarzenie z leczeniem zębów u dentysty – ten zabieg jest całkowicie bezbolesny i wykonuje się go bardzo szybko. Warto też zauważyć, że zalakowane zęby są też o wiele gładsze, przez co łatwiej utrzymać je w czystości. To szczególnie ważne w przypadku małych pacjentów, którzy nie potrafią jeszcze poprawnie dbać o codzienną profilaktykę.