Krzywe zęby? Jest na to sposób!

0
859

Obecnie coraz więcej osób zwraca uwagę na stan zębów. W końcu piękny uśmiech zapewnia nam dobre pierwsze wrażenie oraz przychylność innych osób. Białe i proste zęby są także oznaką zdrowia. Dlatego też w ostatnim czasie bardzo wzrosło zainteresowanie Polaków ortodoncją, czyli dziedziną stomatologii, która zajmuje się leczeniem krzywych zębów.

Zęby to termin potoczny, używany głównie przez pacjentów gabinetów stomatologicznych (np. Stadent). Stanowią one jednak nie tylko problem estetyczny, ale mogą być także wynikiem wady ortodontycznej, która może doprowadzić do wad wymowy i wielu problemów zdrowotnych. Pacjenci, używając określenia „krzywe zęby”, często nieświadomie klasyfikują pod nim wszystkie wady różnego pochodzenia i zasięgu.

Bez względu na rodzaj wady, jedynym skutecznym rozwiązaniem na wszystkie problemy ze zgryzem jest wizyta u ortodonty. Lekarz ten jest specjalistą w leczeniu wad zgryzu, można więc powiedzieć, że zajmuje się prostowaniem zębów.
Krzywe zęby mogą być wynikiem odziedziczenia tej wady po rodzicach, jednak w zdecydowanej większości są one efektem nieprawidłowych nawyków, takich jak ssanie kciuka, zbyt długie ssanie smoczka i picie z butelki lub też nadgryzanie dolnej i górnej wargi. Przedwczesna utrata zębów mlecznych również może być przyczyną krzywienia się zębów.
U osób mających wady zgryzu mogą pojawić się różne dolegliwości. Najczęściej występuje próchnica, która pojawia się na zębach stłoczonych (np. gdy jeden zachodzi na drugi). Pacjenci mają duży problem z czyszczeniem takiej okolicy, przez co powstają ubytki. Poprzesuwane i zachodzące na siebie zęby stwarzają idealne warunki do osiedlania się bakterii, które niszczą twarde tkanki zęba.
Niektóre wady zgryzu mogą prowadzić do poważniejszych problemów, np. zaburzeń w stawie skroniowo-żuchwowym, co może skutkować bólami.

Prostowanie zębów jest możliwe tylko i wyłącznie pod kontrolą lekarza ortodonty (np. z Centrum Stomatologii Stadent). Tylko on ma możliwość, aby wykonać aparat ortodontyczny odpowiednio dopasowany do leczenia naszej wady zgryzu. W zależności od potrzeb dobierze on konkretny rodzaj aparatu: stały lub zdejmowany. Ruchome aparaty częściej są stosowane u dzieci, jednak rodzaj aparatu zależy głównie od wieku pacjenta, wady którą trzeba wyleczyć, a także od samodyscypliny pacjenta i jego chęci współpracy z ortodontą.
Leczenie wad zgryzu bardzo często kojarzy się nam z bardzo widocznym, kłopotliwym aparatem ortodontycznym. Jednak obecnie stosowane aparaty nie przypominają już tych sprzed kilkunastu lat. Ze względu na szerokie możliwości dobrania estetycznych aparatów ortodontycznych, leczenie wad zgryzu nie jest już dyskomfortowe. Obecnie dostępne są bardzo dyskretne aparaty, których barwa jest dopasowana do naturalnej barwy zębów.

Leczenie ortodontyczne jest dłuższym procesem i może trwać od 1,5 roku do 3 lat. Czas prostowania zębów uzależniony jest od rodzaju leczonej wady, a także od tego jak zęby reagują na leczenie oraz czy pacjent stosuje się do zaleceń lekarza i czy przestrzega terminów wizyt kontrolnych, co przy leczeniu ortodontycznym ma ogromne znaczenie.
Być może leczenie ortodontyczne krzywych zębów jest uciążliwe i wymaga od nas wielu poświęceń, jednak na pewno jest warte swojej ceny.

Łóżka dla dzieci

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Wpisz swojeimię