Nauka czytania u dziecka – w jaki sposób rodzice mogą pomóc?

0
746

Czytanie jest umiejętnością potrzebną w życiu każdego z nas. Nie ma co się oszukiwać, że aktualnie bez niej człowiek nie byłby w stanie poradzić sobie w życiu. Wielu młodszych rodziców wychodzi z założenia, że ich pociecha swobodnie nauczy się tej czynności, kiedy tylko pójdzie do szkoły. Nie jest to jednak do końca prawda.

Każde dziecko rozwija się inaczej i w żaden sposób nie jest to spowodowane brakiem chęci. Niektóre maluchy radzą sobie z pojmowaniem tego typu zagadnień nieco inaczej. Nie ma w tym oczywiście nic złego, a prawidłowym sposobem postępowania w takim wypadku powinna być wspólna praca z rodzicem.

Wspólne czytanie kluczem do sukcesu

Kiedy dziecko jest bardzo małe, należy czytać mu różnego rodzaju bajki i opowieści. W ten sposób rozwiniemy w nim chęć do dalszego poznawania literatury i przede wszystkim – do nauki czytania. Z biegiem czasu, warto jest poświęcić chociaż godzinę każdego dnia na naukę liter, a później sylab. Można robić to na przeróżne sposoby, niekoniecznie sztywne wkuwanie regułek. Istnieje wiele ciekawych zabaw poświęconych właśnie nauce czytania u dzieci. Mogą to być różnego rodzaju fiszki, czy nawet gry z piłką na zewnątrz. Wymyślenie takich zabaw zależy już tylko i wyłącznie od kreatywności rodzica.

Kiedy pociecha opanuje już podstawy, będziemy mogli zacząć czytać wspólnie. Najlepiej jest to robić po fragmencie. Dziecko wpatrujące się w książkę i śledzące występujące po sobie wyrazy, kierowane palcem przez rodzica, doskonale zapamiętuje je wzrokowo. W pewnym momencie, samo będzie chciało spróbować swoich sił w czytaniu.

Czym powinna cechować się książka do nauki czytania?

Chcąc wybrać najlepsze książki do czytania dla dzieci musimy kierować się wieloma aspektami. Przede wszystkim, książka musi posiadać odpowiednie dla dziecka treści o zróżnicowanej tematyce. Po przeczytaniu kilku różnych egzemplarzy będziemy mogli stwierdzić, w jakim temacie maluch czuje się najlepiej.

Bardzo istotny jest również krój pisma, jego charakter i wielkość. Najlepiej zakupić książkę z zaokrąglonym kształtem czcionki, a także z odstępami między wierszami. Wielkość liter powinna być duża i czytelna. Należy zwrócić uwagę także na kontrast czcionki i tła. Najlepiej, aby był on w miarę możliwości jak największy. W kwestii obrazków należy powiedzieć tyle, że powinny się one pojawiać, jednak nie w sposób odwracający uwagę od treści.

Rady dla rodziców

Istnieje kilka reguł, których my jako rodzice powinniśmy przestrzegać nie tylko w kwestii nauki czytania, lecz ogólnego wychowania. Najważniejsze jest, aby nie demotywować dziecka poprzez wskazywanie jego trudności w danej czynności. Zwróćmy uwagę na to, że ono zawsze się stara i niekoniecznie wszystko musi od razu wychodzić.

Mając kilkoro dzieci, nie powinniśmy także budzić w nich ducha rywalizacji między sobą w żadnej dziedzinie. Podobnie jest z ich kolegami i koleżankami z klasy. Często dowiadujemy się od innych rodziców na zebraniach, że ich dzieci zdążyły opanować już jakąś umiejętność. Zamiast porównywać nasze pociechy do innych, powinniśmy skupić się bardziej na czynnościach, które zrealizujemy w celu opanowania przez nich danego materiału.

 

 

Łóżka dla dzieci

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Wpisz swojeimię