Nauka języków poprzez gry edukacyjne

0
748

Podstawową funkcją każdego człowieka jest między innymi mowa. Nie należy ona do umiejętności wrodzonych i ujawnia się pod wpływem otoczenia, drogą naśladowania tego, co zostało usłyszane. Funkcja ta rozwija się w czasie, a zasób słownictwa wzbogacamy stale, nawet później, w dorosłym wieku. Dobrze, że w ofercie na rynku pojawiają się liczne gry dla dzieci, które mają za zadanie pomóc maluchom w zaznajomieniu się z podstawowym słownictwem i jego rozwijaniem w czasie.

U małych dzieci mowa zaczyna pojawiać się zwykle między pierwszym a drugim rokiem życia. W tym czasie maluch najczęściej posługuje się pojedynczymi wyrazami, które odnosi do konkretnych przedmiotów. Z wiekiem (zwykle między 3 a 4 rokiem życia) zaczyna konstruować już całe zdania i to coraz bardziej złożone. Określa za ich pomocą już nie tylko to, co widzi, ale także to, czego w pobliżu nie ma oraz swoje doznania i potrzeby. Zwykle od trzeciego roku życia możemy już komunikować się z maluchem bez problemu, chociaż jego mowa nie jest na początku na pewno poprawna. Dzieci nawet do 6-7 roku życia mogą przekręcać głoski, czy przestawiać szyk w zdaniach, mówić skrótami oraz zmiękczać sylaby. Trudne wyrazy zastępują łatwiejszymi lub w ogóle ich nie wymawiają albo mylą z innymi. Z wiekiem te problemy powinny zanikać, a artykulacja coraz bardziej zbliżać się do prawidłowej. Żeby pomóc w tym naszym maluchom, warto między innymi zainwestować w gry, które poprzez zabawę pozwolą im szybciej i lepiej przyswoić sobie poprawne słownictwo.

Jeśli chodzi o gry dla dzieci, które pomagają w nauce poprawnego mówienia i artykulacji, to będą to wszelkiego typu gry językowe, które uczą zarówno alfabetu, słów, jak i tworzenia poprawnych zdań oraz ogólnie wymowy, a jednocześnie takie, które będą rozwijać pamięć, spostrzegawczość oraz logiczne myślenie. Dla najmłodszych będą to na pewno wszelkiego typu gry edukacyjne, jak na przykład „Poznaję literki” czy „Układanka do nauki literek”. Dla dzieci nieco starszych mogą być to już gry typu „Trudne słowa”, a także tego rodzaju produkty, jak „Opowiem Ci mamo”, w których dziecko może rozwinąć umiejętność poprawnego formułowania zdań i tworzenia złożonych konstrukcji, opisując historyjki i opowiadając o nich rodzicowi.

Warto też pamiętać, że za pomocą gier i zabaw można nauczyć dziecko nie tylko poprawnej wymowy rodzimego języka, ale również języka obcego. Małe dzieci bowiem łatwiej nauczyć intonacji i modulacji głosu typowej dla zagranicznych krajów. Gry i zabawy poprzez to, że angażują emocjonalnie dziecko i wzbudzają jego zainteresowanie, pozwalają szybciej przyswoić sobie przez niego każdy materiał i zapamiętać go w dość szybkim czasie, nawet, jeśli na co dzień nie ma ono z danym językiem do czynienia.

[box_light]Zatem różnego rodzaju układanki językowe, czy gry typu scrabble dla juniorów, pozwolą wzbogacić rodzime, jak i zagraniczne słownictwo i ułatwić naukę języków również w przyszłości.  Dlatego już od najmłodszych lat warto postawić na edukację poprzez zabawę i gry dla dzieci, ponieważ w ten sposób nasze maluchy łatwiej i szybciej rozwiną w sobie tą jedną z najważniejszych, o ile właśnie nie najważniejszych, funkcji człowieka, jaką jest mowa.[/box_light]

Łóżka dla dzieci

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Wpisz swojeimię