Współczesne szkoły uczące języków obcych oferują coraz to nowsze metody edukacji, a wszystko po to, aby prześcignąć się w zdobywaniu uczniów. Jednocześnie nauczyciele podkreślają, że jedne z metod mogą być bardziej skuteczne, a inne mniej.
Skuteczność metody
Skuteczność danej metody zależy jednak przede wszystkim od dwóch czynników. Nauczyciela, lektora, który, aby nauka mogła przebiec naprawdę sprawnie i pomyślnie, musi być profesjonalny i posiadać niezwykle dużą wiedzę o języku, którego naucza, ale również od samego ucznia, który musi chcieć zdobyć wiedzę, przykładać się do nauki i odkryć, która z metod jest dla niego najlepsza.
Rodzaje metod
Jedną z nowoczesnych metod nauki angielskiego jest na przykład nauka przez smsy. Wysyłając jedną wiadomość na konkretny numer, dostajemy 30 smsów wysyłanych do nas codziennie, a kurs, jaki nas interesuje, możemy wybrać spośród na przykład reguł gramatycznych, idiomów czy słownictwa. Nie jest to jednak metoda, dzięki której możemy perfekcyjnie opanować język angielski – bardziej brzmi jak oferta dla ludzi, którzy chcą na przykład pouczyć się przez chwilę podczas jazdy autobusem czy pociągiem. No i nie nauczymy się mówić, a nikt nie sprawdzi naszej wymowy tak, jak lektor.
Drugą, również całkiem nową metodą nauczania języka angielskiego, są lekcje na przykład przez skype. Daje nam to możliwość odbywania takich lekcji z domu, co niewątpliwie pozwala nam zaoszczędzić trochę czasu na dojazdy, a przy tym oszczędzamy również pieniądze, ponieważ podczas takiej nauki korzystamy z materiałów online zamiast z podręczników. Metoda taka uważana jest za skuteczniejszą od innych, ponieważ podczas nauki online i wykorzystania materiałów multimedialnych angażujemy większą ilość zmysłów. Pamiętajmy jednak, że kiedy stracimy dostęp do internetu czy na przykład popsuje nam się mikrofon, nie będziemy mieli wtedy możliwości odbycia lekcji.
Oprócz wspomnianych wyżej metod, do takiej nowoczesnej metody nauki języka angielskiego należą również zwyczajne kursy online. Strony internetowe oferują pojedyncze lekcje, ale również całe kursy i pakiety. Wygląda to na przykład tak, że dostajemy na maila materiały do nauki (czasem z nagraną wymową słownictwa) i… uczymy się. Tak, niestety na tym koniec. Ta metoda wymaga niezwykłej systematyczności oraz samozaparcia, których uczniom często brakuje. Na dodatek trudno jest nauczyć się czytać czy mówić w obcym języku, kiedy nie mamy nauczyciela, który mógłby nas ewentualnie poprawiać.
Ostatnia z omawianych metod to Direct Method for English. W przeciwieństwie do wspomnianych wcześniej rodzajów, opiera się ona na bezpośredniej komunikacji ucznia z z lektorem. DMfE stawia głównie na mówienie w języku angielskim – nauczyciele wychodzą bowiem z przekonania, że najszybszym sposobem nauczenia się języka obcego jest zaczęcie mówienia, a co za tym idzie, myślenia w nim, dlatego też uczniowie nabywają tę umiejętność już od pierwszej godziny zajęć. Wiele osób, zarówno uczniów, jak i lektorów języków obcych, uważa, że mimo rozwijania się metod nauki języków, metoda bezpośrednia jest wciąż najlepsza i najbardziej efektywna. Kiedy dłużej się nad tym zastanowimy, trudno temu zaprzeczyć.
Angelika Szejn
Powyższy artykuł powstał przy współpracy ze szkołą języka angielskiego w Częstochowie tarkowski.edu.pl.
Dla mnie nowoczesne to takie sposoby nauki angielskiego które dają rezultat z Preply http://www.brief.pl/artykul,2975,10_najwazniejszych_startupow_pomocnych_w_nauce_jezyka_obcego.html