Objawy schorzeń układu krążenia

0
787

Objawy schorzeń układu krążenia często bywają niepozorne. Ot, zwykłe zawroty głowy, duszności czy mrowienie kończyn. Zignorowane często mogą prowadzić jednak nawet do… śmierci. W Polsce z ich powodu umiera co druga osoba (1). Sprawdź, jakie objawy powinny Cię zaniepokoić. Poniżej podajemy krótką listę najczęściej występujących symptomów.

Bezsenność

Stronisz od kawy, a mimo to krew w Twoich żyłach pulsuje jak szalona? Kołacze Ci ponadto serce, boli Cię głowa, pocisz się, masz uderzenia gorąca i cierpisz na bezsenność? Najprawdopodobniej masz nadciśnienie tętnicze. Jeśli zauważasz u siebie wszystkie objawy, choroba jest już w zaawansowanym stadium. Jej rozwojowi sprzyjają otyłość, cukrzyca, nieprawidłowa dieta oraz wysoki poziom cholesterolu i trójglicerydów. Jeśli chcesz utrzymać swoje ciśnienie w ryzach, zrzuć kilka kilogramów i zacznij się zdrowo odżywiać. Możesz wprowadzić do swojej diety siemię lniane. Pomoże Ci ono ograniczyć apetyt i obniżyć poziom cholesterolu.

Drętwienie nóg

Wysoki poziom cholesterolu może również doprowadzić do miażdżycy. Tłuszcz bardzo powoli będzie się odkładał w tętnicach, ograniczając przepływ krwi. Procesowi temu towarzyszą zazwyczaj nasilające się bóle głowy, problemy z koncentracją, obniżona sprawność seksualna i fizyczna. Dodatkowym objawem może być też drętwienie nóg lub tylko stóp. I choć zazwyczaj przyczyny drętwienia nóg się ignoruje, tym razem robić tego nie powinnaś. Jeśli w porę nie zareagujesz, miażdżyca doprowadzi do stanu zapalnego, w wyniku którego może się rozwinąć zawał serca lub udar mózgu. Zawałowi zazwyczaj towarzyszą: rozrywający ból w okolicach mostka, uczucie niepokoju, obfite pocenie się. Udar zaś najczęściej poprzedzony jest przejściowym niedowładem rąk i zawrotami głowy. W momencie samego udaru pojawiają się natomiast: wymioty, drgawki, ogromny ból głowy, zaburzenia świadomości, trudności w oddychaniu.
Zmęczenie

Sygnałem ostrzegawczy powinno być dla Ciebie również ciągłe zmęczenie. Szczególnie gdy zauważysz, że Twoja kondycja fizyczna z dnia na dzień się pogarsza, a codzienne czynności sprawiają Ci coraz większą trudność. Są to główne objawy niewydolności serca. W zaawansowanym stadium choroby mogą się ponadto pojawić napady duszności, obrzęki, brak apetytu, przybieranie na wadze, kaszel przy wysiłku. O problemach z układem krążenia może też świadczyć trwający kilka minut, uciskający ból w klatce piersiowej podczas wysiłku. Ta dolegliwość, czyli choroba wieńcowa, najczęściej dotyka jednak mężczyzn.

Arytmia

Dopaść może Cię również gorączka reumatyczna objawiająca się nawrotami gorączki powyżej 39 st. Celsjusza, której towarzyszą bóle i obrzęki stawów. Dolegliwości tych, szczególnie gdy na łokciach i kostkach pojawią się podskórne guzki, pod żadnym pozorem nie łącz z przeziębieniem. To poważna choroba układu krążenia, która atakuje tkankę łączną. Zaburzeń pracy serca, czyli tak zwanej arytmii, również nie powinnaś ignorować. Chorując na nią, możesz czuć pojedyncze szarpnięcia w okolicy serca lub skurcze.

 

Obserwuj swoje ciało i, gdy pojawią się niepokojące objawy, reaguj na czas, by móc cieszyć się nie tylko długim, ale i komfortowym życiem!

 

(1)    Majewicz Aleksandra, Marcinkowski Jerzy, Epidemiologia chorób układu krążenia. Dlaczego w Polsce jest tak małe zainteresowanie istniejącymi programami profilaktycznymi?, „Problemy Higieny i Epidemiologii” 2008, nr 89, s. 322-325

Łóżka dla dzieci

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Wpisz swojeimię