Drodzy rodzice. Nadchodzi słynny poszukiwacz skarbów, utalentowany detektyw, miłośnik historii – PAN SAMOCHODZIK! Mam nadzieję, ze dzięki mądrym zakupom, książki ZBIGNIEWA NIENACKIEGO na stałe zagoszczą na półkach bibliotek waszych dzieci.
Podobno NIENACKI już w wieku dwunastu lat zadecydował o tym, że w przyszłości zostanie pisarzem. Właściwie nie ma się czemu dziwić. Syn nauczycielki języka polskiego i dyrektora słynnego Liceum Ogólnokształcącego imienia Kopernika w Łodzi wyrastał na pewno w atmosferze miłości i szacunku do książek. Stąd jego zainteresowanie literaturą wydaje się zupełnie oczywiste.
Za swój debiut pisarski uznał NIENACKI powieść UROCZYSKO z 1957 roku.
Natomiast na serię przygód pana TOMASZA i jego przyjaciół składają się:
- PIERWSZA PRZYGODA PANA SAMOCHODZIKA
- PAN SAMOCHODZIK I SKARB ATANARYKA
- PAN SAMOCHODZIK I ŚWIĘTY RELIKWIARZ
- PAN SAMOCHODZIK I WYSPA ZŁOCZYŃCÓW
- PAN SAMOCHODZIK I TEMPLARIUSZE
- PAN SAMOCHODZIK I NIESAMOWITY DWÓR
- PAN SAMOCHODZIK I KAPITAN NEMO
- PAN SAMOCHODZIK I FANTOMAS
- PAN SAMOCHODZIK I ZAGADKI FROMBORKA
- PAN SAMOCHODZIK I DZIWNE SZACHOWNICE
- PAN SAMOCHODZIK I TAJEMNICA TAJEMNIC
- PAN SAMOCHODZIK I WINNETOU
- PAN SAMOCHODZIK I NIEWIDZIALNI
- PAN SAMOCHODZIK I ZŁOTA RĘKAWICA
- PAN SAMOCHODZIK I NIEŚMIERTELNY
Wszystkie części serii stanowią klasykę polskiej powieści dla młodzieży. I to klasykę w wielkim stylu. Dobrze przemyślana fabuła, tajemnica, troszkę historii, młodzi bohaterowie i oczywiście zagadka do rozwiązania.
Dlaczego PAN SAMOCHODZIK? Otóż pan Tomasz był posiadaczem dość osobliwego pojazdu. Samochodu dostosowanego przez właściciela do charakteru jego pracy. Potrafił on dość szybko poruszać się po drogach, a nawet pływać po wodzie jak amfibia. Wyróżniał się wyglądem i wzbudzał uśmieszki politowania wśród innych użytkowników szos. Do czasu…
PAN SAMOCHODZIK I TEMPLARIUSZE
to spotkanie z poszukiwaczami legendarnego skarbu TEMPLARIUSZY, podobno ukrytego gdzieś w Polsce. Na wyprawę z PANEM TOMASZEM wyruszają chłopcy – SOKOLE OKO, WILHELM TELL I WIEWIÓRKA. Każdy z nich marzy o przeżyciu wielkiej przygody.
Członkowie wakacyjnej wyprawy spotykają na swej drodze rodzinę PETERSENÓW. To bogaci ludzie, dobrze przygotowani do poszukiwań, nie zawsze postępujący zgodnie z kodeksem moralności i uczciwości.
Równie ciekawą postacią jest KOZŁOWSKI, tłumacz PETERSENÓW. Jak się okazuje był oszustem. Podawał się za uczciwego pracownika biura podróży, ale tak naprawdę zależało mu tylko na pieniądzach, które wyłudzał od swych pracodawców. Był po prostu zwyczajnym przestępcą.
Wszyscy poszukują pewnego nauczyciela z MIŁKOKUKU, który podobno był w posiadaniu tajnego dokumentu zakonu templariuszy. Ponieważ ten udał się na wycieczkę, PAN SAMOCHODZIK postanawia ruszyć jego śladem… Ważny dokument ginie jednak w tajemniczych okolicznościach, nieznani sprawcy plądrują dom nauczyciela.
To dopiero początek przygód PANA TOMASZA i jego drużyny. Dzieje się wiele. Czytamy o szantażu, brawurowych ucieczkach. Zwiedzamy stary zamek w MALBORKU (tam PAN TOMASZ został uwięziony w jednej z cel). Rozwiązujemy zagadki tajemniczych listów. Na przykład tę z tłumaczeniem łacińskiego zwrotu cor tuum, która w rezultacie doprowadziła poszukiwaczy do miejscowości Kortumowo… podążamy śladem innej łacińskiej sentencji – TAM SKARB TWÓJ, GDZIE SERCE TWOJE. I tak dalej, i tak dalej…
Po więcej odsyłam do powieści NIENACKIEGO. Naprawdę warto po nią sięgnąć. Młodzi czytelnicy poznają nowego bohatera. Starsi powrócą do lektur swojego dzieciństwa. A więc – do dzieła!
Autor © : Beata , napisz do autora : email