TAJEMNICZY OGRÓD. F.H. Burnett.

0
1820

Kolejna lektura z rodzaju tych, które obowiązkowo powinny znaleźć się na półce w domowej biblioteczce. Wzruszająca i pełna uroku opowieść o osieroconym dziecku, samotności i wielkiej mocy przyjaźni.
Wspólna lektura TAJEMNICZEGO OGRODU pozwoli rodzicom rozpocząć rozmowę z własnym dzieckiem o kształtowaniu charakteru, pożądanych postawach. Jednym słowem, może pomóc w trudnej sztuce wychowywania.
Główna bohaterka utworu, MARY LENNOX, nie jest niestety aniołkiem. Kiedy mieszkała w Indiach, jej wychowaniem tak naprawdę nie zajmowali się rodzice, ale specjalnie do tego wynajęta niania, Ayah. Matka dziewczynki prowadziła towarzyski tryb życia, w którym nie było miejsca dla wymagającego opieki i uwagi dziecka. Ojciec tez zwykle nie miał dla niej czasu. MARY pozbawiona zainteresowania, a przede wszystkim miłości rodziców, wyrosła na niegrzeczną, kapryśną i okrutną młoda damę. I pewnie stałaby się pozbawioną uczuć dorosłą kobietą, gdyby nie los, jak zwykle chadzający własnymi drogami… I on to właśnie przygotował dla MARY taki życiowy tor przeszkód.
Dziewczynka traci rodziców i trafia z odległych Indii do Anglii, do MISSELTHWAITE MANOR, posiadłości swego jedynego krewnego, pana ARCHIBALDA CRAVENA. Tam poznaje ona zupełnie inne życie. Nie jest już najważniejszą osobą w domu, której nawet najdziwniejsze życzenia musiały być natychmiast spełnione. To nie wokół niej kreci się świat. Ma konkurencję w postaci COLINA CRAVENA, syna swojego nowego wujka.
I tu można powiedzieć, ze trafił swój na swego! COLIN nie ustępuje MARY w złośliwości, rozkapryszeniu i stanowczym egzekwowaniu swych żądań. Czego nie może osiągnąć w normalny sposób, wymusza płaczem i histerią. Wykorzystuje fakt, że jest, podobno, nieuleczalnie chory. Niestety, podobnie jak MARY, chłopiec jest bardzo samotny. Jego mama umarła, a ojciec nie poświęca mu zbyt wiele czasu.
Przemiana, jaka przechodzą mali buntownicy może stać się dla każdego rodzica przyczynkiem do rozmowy o tym, co tak naprawdę jest w życiu ważne, na czym i na kim możemy polegać. Czym jest odpowiedzialność, a czym egoizm.
No i oczywiście przyjaźń. Mary poznaje DICKA SOWERBY, miłośnika natury, chłopca o złotym sercu, którego kochają zwierzęta i podziwiają ludzie. Całkowicie zmieni on życie dziewczynki, wpłynie na los COLINA i sprawi, że wielki dom nie będzie już taki pusty.
Nie da się także pominąć postaci pani MEDLOCK, gospodyni w MISSELTHWAITE MANOR. Wprowadza ona w domu surową dyscyplinę, nie okazuje dzieciom żadnych uczuć. Jest despotyczna i wzbudza strach we wszystkich (oczywiście oprócz MARY).
A TAJEMNICZY OGRÓD?

To miejsce szczególne. Tam ojciec COLINA spędził ze swoją żoną najpiękniejsze chwile. Wtedy ogród był piękny, kolorowy, pełen zapachów. Po tragicznej śmierci ukochanej, pan CRAVEN skazał go na zagładę. Zamknął i nie pozwolił tam nikomu wchodzić. Myślał, że w ten sposób zapomni o tragedii, która się tam wydarzyła.

Ale od czego są niesforne dzieci, ich chęć przełamywania barier, pokonywania trudności, zmiany tego, co dorosłym wydaje się niemożliwe…

 

Autor © :  Beata ,  napisz do autora : email

Łóżka dla dzieci

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Wpisz swojeimię