Pies na kanapie, kot na oknie – znajdź miejsce dla Twojego zwierzaka

0
660

Każdy, kto posiada w domu swojego ukochanego zwierzaka, zdaje sobie sprawę z tego, jak ważne jest to, aby miał swój prywatny kąt, miejsce, w którym czuje się swobodnie i może odpocząć. Niezależnie od tego, czy jest to chomik, królik, pies czy kot, każde zwierzę powinno czuć się swobodnie razem z nami, w domu. Gdzie zatem umieścić legowisko dla psa lub akwarium dla rybek?

Pies lubi być blisko nas

Pies jest bardzo towarzyskim zwierzęciem, które lubi przebywać blisko ludzi, pilnując swojej „gromady”. Dla psa najlepszym wyborem jest zakup gotowego legowiska lub maty, które będziemy mogli spokojnie wyprać w razie potrzeby. Wielu właścicieli pozwala przebywać psu na kanapie, fotelu czy nawet spać z nimi w łóżku. Rozwiązanie pozornie dobre, zwłaszcza jeśli nam ono odpowiada, jednak wystarczy wyobrazić sobie chorego psa, który potrzebuje ciszy i odpoczynku lub psa, który brudny wraca ze spaceru. Spanie razem z nami w łóżku nie wydaje się już tak świetnym pomysłem, prawda?

Legowisko dla psa powinniśmy umieścić w miejscu, w którym najczęściej przebywamy, czy jest to salon, czy nasze prywatne biuro, pies nie lubi przebywać sam. Mata dla psa powinna być ułożona w oddaleniu od wszystkich szlaków komunikacyjnych, aby pies nie był cały czas przestawiany lub popychany. Powinniśmy znaleźć mu miłe, ustronne miejsce, z którego będzie mógł czuwać nad swoją rodziną.

Kot musi mieć wybór

Koty są zawsze indywidualistami i sami wybierają swoje miejsce do odpoczywania. Z drugiej strony każdy kto ma w domu kota, zauważa, że znajduje on sobie kilka ulubionych miejsc, w których przebywa. Koty uwielbiają wszystko co miękkie i ciepłe, dlatego można kupić dla niego niewielki koc i umieścić w jednym z jego ulubionych miejsc. Jako że koty nie brudzą się tak jak psy i nie są raczej fanami mat, można dla nich również wybrać mniejszą lub większą poduszkę (w zależności od rozmiaru kota), na której będziemy regularnie zmieniali poszewkę.

Kot pomimo tego, że nie przebywa na stałe w jednym miejscu, powinien zawsze wiedzieć, gdzie znajduje się jego kuweta. Toaleta kocia powinna znajdować się w cichym i ustronnym miejscu, do którego kot ma zawsze dostęp.

Ptaki są bardzo wrażliwe

Ptaki są delikatnymi zwierzętami, które powinny przebywać w pokoju o stałej temperaturze i wilgotności. Klatkę dla ptaków powinniśmy umieścić w miejscu przez nas uczęszczanym, z dostępem do naturalnego światła. Nie powinniśmy jednak umieszczać klatki na przeciągach ani zbyt blisko okna, aby nie przegrzały się zwłaszcza w ciepłe, słoneczne dni. Ptaki uwielbiają towarzystwo, dlatego jeśli mamy taką możliwość, nie izolujemy ich samych w pokoju.

Ryby wyczuwają zmiany

Ryby, pomimo tego, że wydają się nie zauważać tego, co dzieje się poza ich małym wodnym środowiskiem, rejestrują od razu zmiany otoczenia. Dlatego jeśli jesteśmy na etapie kupowania rybek i akwarium od razu zadecydujmy gdzie będzie ustawione, późniejsze zmiany nie są przez ryby mile widziane. Duży stres, jaki powoduje dla nich zmiana otoczenia, może doprowadzić nawet do śmierci.

Akwarium powinniśmy postawić na stabilnym podłożu, w oddaleniu od słońca, które przyspiesza wzrost glonów, oraz z daleka od przeciągów, które będą ochładzały wodę.

Małe gryzonie mogą być hałaśliwe

Małe gryzonie bardzo różnią się między sobą nie tylko wyglądem, ale i potrzebami. Biorąc pod uwagę wszystkie, klatkę powinniśmy ustawić w spokojnym miejscu, w którym panują dobre warunki pod względem temperatury i przepływu powietrza. Niektóre gryzonie prowadzą nocny tryb życia, dlatego najlepiej wybrać pokój, w którym nie odpoczywamy w nocy.

Opozycja zwierząt

Może zdarzyć się tak, że nasz pies lub kot nie będą chciały przebywać w wyznaczonym przez nas miejscu. Jeśli dostosowaliście się do naszych porad nie powinno być takiego problemu, jednak jeśli nadal prowadzicie batalię ze zwierzakami warto sprawdzić, jakie są tego przyczyny:

  1. Niewłaściwe miejsce – być może w miejscu pojawiają się przeciągi lub jest zbyt ciepło albo zbyt zimno? Legowisko może być również ułożone w miejscu, w którym do tej pory zwierzę rzadko przebywało. Warto poobserwować jego zachowanie i ewentualnie przestawić jego matę czy poduszkę.
  2. Niewłaściwe legowisko – odnośnie rodzaju legowiska kot będzie bardziej wybredny, tylko dlatego, że jest ono wykonane z śliskiego lub zbyt chłodnego materiału może nie chcieć na nim przebywać. Czy pamiętamy o regularnym praniu i czyszczeniu legowiska? Jeśli jest ono brudne i cuchnie, żadne zwierzę nie będzie chciało na nim przebywać.

Idealne miejsce poszukiwane

Wybranie miejsca dla naszego pupila powinno być przemyślane i raczej stałe. Zwierzęta nie lubią zmian, zresztą jakbyśmy się czuli, gdyby ustawienie naszego łóżka zmieniało się co kilka dni? Każdy zwierzak ma inne wymagania, dlatego nie można podchodzić całościowo, tylko przyjrzeć się jego charakterowi, upodobaniom i wybrać takie miejsce, w którym będzie szczęśliwy i spokojnie odpocznie.

Łóżka dla dzieci

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Wpisz swojeimię