Rok szkolny zbliża się nieuchronnie. Zaczynamy myśleć o zakupach szkolnych dla naszych dzieci. Wyprawka szkolna to spory wydatek, trzeba więc wszystko dobrze przemyśleć. Co nowego trzeba kupić, a co może jeszcze posłużyć dziecku w nadchodzącym roku szkolnym.
Zakup zeszytów nas nie ominie, także nowe kredki, mazaki i długopisy będą potrzebowały wymiany na nowe. Zazwyczaj trzeba też uzupełnić garderobę szkolną, gdyż dzieci rosną jak na drożdżach i na pewno do wymiany będą buty szkolne, strój na WF jak i kurtka jesienna oraz inne części codziennego ubrania.
A co z plecakiem do szkoły? Jeśli okaże się, że dotychczasowy plecak jest już dość mocno zużyty, zniszczony gdzieniegdzie bądź nasze dziecko rozpoczyna właśnie naukę w klasie pierwszej szkoły podstawowej, to czas na zakup nowego plecaka do szkoły.
Na początek skupmy się na podstawowych kryteriach, jakie musi spełnić plecak/tornister do szkoły, bez znaczenia czy kupujemy go dla córeczki czy dla syna.
Jaki plecak do szkoły?
Odpowiedniej wagi – pamiętajmy, że plecak codziennie będzie używany przez dziecko wypełniony po brzegi. Książki, zeszyty, przybory szkolne, strój na WF i drugie śniadanie – to wszystko waży swoje, więc plecak sam w sobie nie powinien dokładać jeszcze więcej ciężaru. Zwracajmy więc uwagę z jakich materiałów jest wykonany i czy ma np. wiele dodatkowych akcesoriów, które nie są potrzebne, a zwiększają wagę plecaka. Tu szczególną uwagę zwróćmy na plecaki szkolne dla dziewczynek, ponieważ dziewczynki są z natury drobniejszej budowy i plecak dla nich powinien być lekki.
Usztywniane plecy – to bardzo ważny element wyposażenia plecaka czy tornistra szkolnego. Dziewczynka będzie nosić plecak do szkoły i ze szkoły, a także kilka razy podczas lekcji. Ponieważ plecak będzie wypełniony niezbędnymi przyborami, jego waga będzie miała wpływ na komfort noszenia. Dlatego taki model plecaka z usztywnianymi plecami poprawi komfort użytkowania i przede wszystkim wpłynie na zdrowie dziecka, gdyż w ten sposób plecy są chronione. Dziewczynka w wieku szkolnym cały czas rośnie i prawidłowa postawa podczas chodzenia, siedzenia czy noszenia plecaka jest niezwykle istotna. Wybierajmy więc plecak z wyprofilowanym tyłem.
Regulowane szelki – to niezbędnik, gdyż każdy dzieciak jest innej budowy i trzeba indywidualnie dopasować sobie długość szelek, by plecak leżał wygodnie i nosił się komfortowo. Niektóre modele mają na wyposażeniu jeszcze dodatkowy pasek z regulacją, który zapina się w pasie bądź na klatce piersiowej. Ma to ustabilizować tornister i poprawić wygodę noszenia. Jednak z obserwacji wynika, że mało które dziecko korzysta z takiego paska i najczęściej wisi on luźno.
Odpowiednia ilość kieszeni i przegród – plecak jednokomorowy czy wielokomorowy? Lepszy i wygodniejszy będzie taki, który ma minimum dwie duże komory plus dodatkowe mniejsze kieszenie. Wtedy przechowywanie w nim wszystkich rzeczy będzie uporządkowane, wygodnie i dziecko łatwiej znajdzie w plecaku potrzebne przedmioty. Kieszeń na butelkę z wodą oraz na pojemnik z jedzeniem, przegroda na strój do gimnastyki i duża przedzielona komora na książki oraz piórnik i zeszyty – to najwygodniejsze rozwiązanie, które dodatkowo gwarantuje równomierne rozłożenie ciężaru. Dziewczynki chętnie wykorzystują liczne kieszenie i komory w plecaku szkolnym, lubią mieć porządek w plecaku i często mają więcej niż chłopcy dodatkowych akcesoriów szkolnych, jak brokatowe kredki czy notatniki z błyszczącymi cekinami.
Materiał dobrej jakości – nie ukrywajmy: plecak dziecka nie zawsze traktowany jest delikatnie. Siedzi się na nim, rzuca nim, coś tam na niego się wyleje…. dlatego tak ważny jest materiał z którego uszyty jest plecak. Powinien być wytrzymały, nadający się do prania, odporny na zabrudzenia i przemakanie.
Jak duży powinien być plecak szkolny?
Pojemność plecaka uzależniona jest od indywidualnych potrzeb ucznia, ilości przedmiotów i zajęć dodatkowych zaraz po szkole. Zmieścić się muszą książki, zeszyty, piórnik, napój i box z jedzeniem, dodatkowo strój sportowy, czasem przybory na plastykę. Te wszystkie rzeczy muszą bez problemu zmieścić się tak, by plecak nie był wypchany po brzegi i ledwo się zapinał. Dziewczynka nie powinna mieć trudności z codziennym pakowaniem i wypakowaniem. Ważne by plecak czy tornister gabarytowo pasował do jej postury , ten dopasowany do wzrostu będzie gwarantował, że dziewczynka utrzyma prawidłową postawę podczas noszenia go.
Plecaki do szkoły dla dziewczynek
Plecaki szkolne dla dziewczynek to obok tych ważnych cech, jakie musi posiadać plecak, musi spełniać surowe kryteria młodych dam. Co to oznacza? Dziewczynki lubią kolorowe, wzorzyste przedmioty, takie, które odpowiadają ich gustom, mają nadruki z ulubionych bajek czy filmów i w ich opinii są wyjątkowe. Dlatego tak ważne jest by podczas wyboru plecaka córka była w to zaangażowana. Musi on podobać się dziewczynce, by z dumą go nosiła i korzystała z niego.
Plecak różowy, w kwiatki, z brokatem, z aplikacjami w kształcie serduszek, zwierząt czy baśniowych postaci – kolor ma znaczenie i wzór również. Możemy kupić plecak z tematyką bajkową, jak Kraina Lodu lub elfki Disneya. Zawsze popularne i modne są plecaki z kwiatowymi motywami, jak i motywami zwierzęcymi. Prym wiodą konie i kotki, a zaraz za nim wybierane są plecaki z pieskami i sowami. Dostępne są również plecaki z jednym dominującym kolorem i dodatkiem wzorów geometrycznych: kropki, kwadraty czy inne kształty. Ostatnio coraz częściej można też kupić plecaki szkolne dla dziewczynek w kratkę. Pięknie prezentują się te w odcieniach pastelowych.
Pamiętajmy więc, że przy wyborze plecaka dla córki kierujmy się dwoma wytycznymi: jakość wykonania mająca wpływ na zdrową postawę dziewczynki oraz gust. Plecak ma cieszyć oko dziewczynki, ma być wygodny, pojemny i najmodniejszy przez cały rok szkolny!