Skóra człowieka jest złożoną powłoką wspólną, która spełnia wiele zadań. Ogólnie składa się z trzech warstw: naskórka, skóry właściwej i tkanki podskórnej. Jej zewnętrzna część jest najbardziej narażona na różnego typu uszkodzenia, które mogą być groźne dla zdrowia.

Naskórek, bo o nim tu mowa, jest szczególnie podatny na zmiany wywołane kontaktem z substancjami, ciepłem, zimnem czy promieniami UV. Niektóre z nich wymagają wizyty u dermatologa, który przepisze specjalne kremy z apteki przygotowane pod konkretne schorzenie lub problemy skórne.

Nie trzeba od razu martwić się każdym zadrapaniem czy zmiana kolorytu skóry. Opalenizna czy ślad po ugryzieniu komara nie wymaga interwencji specjalisty. Najczęściej występujące zmiany na skórze mogą przybrać różną formę. Oto jedne z nich.

Trądzik

 • Normalny stan: Niewielkie, małe guzki zapalne lub grudki w okresie dojrzewania i w dorosłym wieku
 • Wymagający leczenia: guzy trądzikowe lub wypryski nie znikają nawet po zastosowaniu ogólnodostępnych środków leczniczych.

Dorośli nie są odporni na wypryski. Przyczyną powstawania pryszczy może być wszystko: od tego, co jemy, po to, jakie dermokosmetyki używamy. Niekoniecznie stan zapalny będzie spowodowany zewnętrznym czynnikiem i czasami wnikliwe badanie pozwoli ustalić prawdziwy powód występowania trądziku.

Opryszczka

 • Normalny stan: rzadkie zmiany raz lub dwa razy w roku
 • Wymagający leczenia: silne i bolesne pęcherze pojawiające się, co miesiąc

Opryszczka jest spowodowana wirusem HSV1 lub HSV2. Występuje w formie wykwitów skórnych na wargach, w nosie a także w jamie ustnej. Są to małe, często bolesne pęcherze. W większości wypadków mijają same po kilku dniach. Jednak długo utrzymujący się stan może być oznaką innych chorób, np. zapalenia migdałków, choroby gałki ocznej czy nawet zapalenia opon mózgowych.

Łupież

 • Normalny stan:drobne płatki w niewielkiej ilości, które można zniwelować za pomocą szamponów dostępnych bez recepty
 • Wymagający leczenia: grubsze, łuszczące i swędzące łaty, uciążliwy świąd prowadzący do powstania powierzchownych ran

Łagodny łupież często jest naturalną reakcją skóry na kosmetyki do stylizacji, koloryzacji lub mycia włosów. Może być też wynikiem niedokładnego spłukania pozostałości po szamponie lub zbyt niską temperaturą, np. podczas zimowych miesięcy. Niestety długo utrzymujący się łupież może przeistoczyć się w łuszczycę, która wymaga specjalistycznego leczenia i wizyty u dermatologa.

Wypadanie włosów

 • Normalny stan: utrata do 150 włosów dziennie
 • Wymagający leczenia: zauważalne łyse miejsce na skórze pozbawione włosów

Włosy stale rosną i wypadają, dlatego utrata do 150 włosów dziennie jest całkowicie normalna. Jednak ich nadmierne wypadanie włosów jest oznaką poważnych zaburzeń skórnych. Może to być spowodowane nadmiernym farbowaniem włosów lub nadużywaniem narzędzi do ich stylizacji, niektórymi lekami, zaburzeniami równowagi hormonalnej lub wysokim poziomem stresu.

Zmiany na płytce paznokci

 • Normalny stan:okazjonalne kruszenie się paznokci na brzegach płytki
 • Wymagający leczenia: paznokieć odchodzi od łożyska lubjego grubość się zwiększa

Kiedy paznokieć oddziela się od łożyska może to być spowodowane chorobą skóry, infekcją lub niedawnym urazem. Lekarz ustali, który z nich powoduje problemy z paznokciami i zaleci najlepszą metodę leczenia. Z kolei pogrubienie paznokci może być spowodowane łuszczycą paznokci, którą jest leczona miejscowymi lub doustnymi lekami na receptę.

Wysypka

 • Normalny stan: skóra o normalnym kolorycie, bez zaczerwień
 • Wymagający leczenia: zaczerwienienia zwiększające się obszarowo lub występujące na znacznej powierzchni skóry

Wysypki skórne mogą być swędzące, bolesne, gorące w dotyku lub po prostu denerwujące. Może być spowodowana przez wszystko: od wrażliwości na produkt do pielęgnacji skóry po zadrapanie lub oparzenie się rośliną. Niestety niektóre wysypki zasługują na większą uwagę. Okrągłe zmiany z wyraźnie zaznaczonymi miejscami występowania może być oznaką grzybicy.

Egzema

 • Normalny stan:osoby o wrażliwej skórze mogą mieć kilka łagodnych swędzących plam na jej powierzchni, które łatwo ustępują po zastosowaniu odpowiednich kremów
 • Wymagający leczenia: swędzące plamy, które zaczynają wpływać na samopoczucie i sen i nie reagują na łatwo dostępne leki bez recepty, np. hydrokortyzonu

Czerwone grudki w formie kropek o dużej powierzchni występowania jest spowodowany wystawieniem na działanie konkretnego alergenu. Na egzemę mówi się także atopowe zapalenie skóry, które jest ciężką chorobą skórną wymagającą specjalistycznego leczenie i odpowiedniej pielęgnacji oraz nawilżanie naskórka, np. w formie kremów i balsamów.

Łuszczyca

 • Normalny stan:normalna skóra lub rzadkie / łagodnie rozproszone płaty łuszczycowe
 • Wymagający leczenia: poczucie, że całe ciało pokryte jest płatami, utrudniającymi codzienne funkcjonowanie

Łuszczyca jest stanem autoimmunologicznym, który może ulec pogorszeniu z powodu pewnych czynników środowiskowych i innych problemów zdrowotnych. Jej aktywację mogą spowodować infekcje lub mechaniczne uszkodzenia i podrażnienia skóry. Zaliczamy do tego chociażby anginę ropną, niewyleczone ogniska zapalne (próchnica, migdałki czy zapalenie dróg moczowych), ospa wietrzna, półpasiec czy infekcje spowodowane drożdżakami. Jeśli masz problemy z łuszczącymi się wykwitami, koniecznie umów się na wizytę do dermatologa.

Łóżka dla dzieci

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Wpisz swojeimię