Prażone płatki, nasiona czy orzechy nadadzą ciastu wspaniały aromat.
W piekarniku i na patelni: do prażenia używaj bardzo gorącej patelni bez tłuszczu – musi być czysta i sucha. Delikatnie poruszaj patelnią, aby składniki prażyły się równomiernie, ale nie mieszaj ich – ziarna mogą się połamać, więc możesz otrzymać patelnię pełną okruchów. W piekarniku natomiast rozprowadź je równomiernie w formie i wstaw na środkowy poziom piecyka rozgrzanego do temperatury 225 C na 5-10 minut. Podczas ;prażenia w piekarniku porusz kilkakrotnie formą. Ważne by kontrolować proces prażenia, by składniki się nie przypaliły.
W kuchence mikrofalowej: tą metodą można prażyć np, orzechy. Ułóż je na talerzu przeznaczonym do kuchenki mikrofalowej i ustaw urządzenie na pełną moc (max. 800W), na 30-60 sekund.
Co nadaje się do prażenia:
- Płatki owsiane: prażone charakteryzują się lekko orzechowym aromatem, który wspaniale pasuje do szarlotki, puszystych ciast, tart a także chlebów.
- Nasiona: sezam, mak i pestki słonecznika czy dyni doskonale nadają się do prażenia. Idealne do herbatników, ciastek, chleba czy sałatek.
- Wiórki kokosowe: prażenie poprawia smak wiórków kokosowych. Dodane do ciast, tart i słodkiego pieczywa nadadzą oryginalnego aromatu.
- Orzechy: aby zdjąć skórkę z orzechów laskowych lub włoskich, trzeba je najpierw uprażyć. Kiedy skórka ściemnieje i zacznie odchodzić, układamy orzechy na czystej ściereczce i obcieramy je zez skórki. Orzechy prażone nabierają bardzo wyrazisty smak. Można je kroić lub mielić. Pasują do ciast i pieczywa.
- Migdały: najpierw je blanszujemy i obieramy. Prażymy w całości lub posiekane. Doskonale nadają się jako posypka do ciast i deserów jak i sałatek.