Jak przezwyciężyć przedszkolny kryzys?

0
1263

Nie każde dziecko w wieku 3 lat jest rzeczywiście gotowe pod względem fizycznym i emocjonalnym do rozpoczęcia edukacji przedszkolnej. Są i takie maluchy, które kompletnie nie radzą sobie z zaistniałą sytuacją i rodzice podejmują trudną decyzję, aby na jakiś czas dziecko zabrać z placówki. Jak sprawić, aby taki kryzys nie okazał się końcem przygody przedszkolnej syna lub córki?

Pozytywny obraz przedszkola

Bez względu na to, dlaczego zabieramy z przedszkola swoje dziecko, powinniśmy zadbać o to, aby pozytywnie kojarzyło ono placówkę jako taką. Nawet jeśli w przyszłości planujemy wysłać naszą pociechę do innego przedszkola. Dziecko nie powinno się go bać, ani wiązać z nim wyłącznie przykrych wspomnień. Niejednokrotnie maluchy płaczą w przedszkolu – jedne z czasem się uspokajają, inne nie. Jednak zawsze się tam bawią, spotykają z innymi dziećmi, przez co można im przypominać w domu same miłe chwile – spacery, wspólne gry z rówieśnikami, wycieczki czy wizyty ciekawych osób w przedszkolu.

Do uszu naszego dziecka nigdy nie powinna dotrzeć informacja, że przedszkole nie jest dobrym miejscem dla niego, że panie nie wywiązały się z opieki nad nim oraz to, że nie poradziło sobie z życiem przedszkolnym. Dziecko musi mieć poczucie, że rodzice w nie wierzą. Nie można obniżać własnej wartości malucha, ponieważ w przyszłości będzie mu ciężko zaadaptować się ponownie w przedszkolu, a nawet w szkole podstawowej.

Pożegnanie z przedszkolem w obliczu kryzysu

Musimy wyjaśnić naszemu synowi czy córce, dlaczego zabieramy go z przedszkola. Nie możemy przy tym powiedzieć, że to z powodu jego płaczu i histerii, czy też dlatego, że sobie nie poradził i nie nadaje się na przedszkolaka. Lepiej powiedzieć, że na razie zostanie w domu z mamą lub ciocią. Można argumentować to także i tym, że to rodzic pomylił się w swojej decyzji o przedszkolu i będzie lepiej, żeby wrócił do placówki za rok.

Dziecko powinno pożegnać się z przedszkolem, ze swoją grupą i paniami. Może z tej okazji przynieść np. do przedszkola cukierki lub namalować dla pani rysunek, albo przynieść kwiatka.

Jak wrócić do tematu przedszkola?

Kiedy emocje opadną, a dziecko znów poczuje się stabilnie psychicznie, można stopniowo przyzwyczajać go do myśli, że wróci do przedszkola. Być może samo zatęskni za rówieśnikami i zabawami z nimi. Warto jak najczęściej zabierać dziecko na plac zabaw, gdzie może spotkać inne, znane sobie przedszkolaki.

Rodzic powinien sam przeanalizować, co poszło nie tak, że dziecko wpadło w kryzys przedszkolny. Być może nie przygotowaliśmy je na to, co ma nastąpić. Należy pamiętać, że pójście do przedszkola jest poważną zmianą w życiu młodego człowieka. Niektórzy potrzebują nieco więcej czasu, aby do tej myśli się przyzwyczaić.

Nowe otwarcie

Dziecko idące po raz drugi do tego samego lub nowego przedszkola wie już, co go tam czeka. Rodzic powinien uczynić wszystko, aby wspierać malucha w tych trudnych dla niego chwilach. Pamiętać przy tym trzeba o stworzeniu komfortowej sytuacji do pójścia do przedszkola. Pierwsze wyjście nie może wiązać się z nadmiernym pośpiechem i stresem. Lepiej spacerkiem dojść do placówki, pomóc dziecku przygotować się do zajęć i szybko się z nim pożegnać. Nie ma sensu długo tłumaczyć mu już w szatni w przedszkolu, że to nic złego, że przedszkole jest fajne itp. Dziecko musi to mieć wpojone znacznie wcześniej, a wtedy rozstanie z rodzicem i powrót do przedszkola będą znacznie łatwiejsze.

Podejście rodzica

Często to nie dziecko, a jeden z rodziców lub jego bezpośrednich opiekunów nie jest gotowy na to, aby dziecko poszło do przedszkola. Decyzja o posłaniu syna lub córki do placówki powinna być zgodna i dobrze przemyślana przez rodziców, aby później mogli wspierać się nawzajem w trudnych chwilach. Rodzic także powinien być przekonany o tym, że przedszkole to dobry wybór. Jego stres i płacz, zwłaszcza w obecności dziecka, nie będzie dla malucha pomocny w ponownej adaptacji w przedszkolu.

Stopka autorska
Autorem artykułu jest Prywatne przedszkole Safari. Niepubliczne przedszkole z Krakowa, zlokalizowane w dzielnicy Kurdwanów. Przedszkole o profilu przyrodniczo-geograficznym.

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Łóżka dla dzieci

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Wpisz swojeimię