Sposób na dziecięcą nudę

0
917

„W czasie deszczu dzieci się nudzą, to ogólnie znana rzecz!”. Słowa tej piosenki, śpiewanej przez Kabaret Starszych Panów, są zawsze ważne i aktualne. Niemal każdy rodzic potwierdzi bowiem, iż jego dziecko bardzo często sygnalizuje zmęczenie wywołane brakiem jakiegokolwiek zajęcia. Nuda nie jest jednak czymś złym w procesie rozwoju dziecka – jest naturalną odpowiedzią na ciągłą potrzebę poznawania świata i zagospodarowania przez dziecko czasu wolnego. Jednakże, zwłaszcza od najmłodszych lat, nie należy jej ignorować – wzorzec postępowania rodzica wykształci się bowiem w dalszych poczynaniach dziecka.

Przyczyną nudzenia się dzieci często jest chęć zwrócenia na siebie uwagi dorosłych. Maluch pragnie bowiem bliskości mamy i taty, akceptacji z ich strony i obserwowania jego poczynań. Rodzice jednak często nie zdają sobie sprawy z faktu, jak ważna jest zabawa z dzieckiem – nie ma bowiem nic bardziej integrującego rodzinę i pogłębiającego więź między jej członkami. Ustalając plan dnia, należy zatem zagospodarować w nim czas przeznaczony na wspólne spędzanie czasu, a podczas wykonywania innych obowiązków domowych dobrze jest obserwować poczynania malucha.

Nuda jest także często wywołana posiadaniem przez dziecko nieodpowiednich dla jego wieku i zainteresowań zabawek. Maluch, w toku swojego rozwoju, uczy się organizacji otoczenia przez przedmioty, które są wokół niego – jeśli stanowią dla niego coś niezrozumiałego, z pewnością nie będzie umiał ich twórczo wykorzystać. Inwestując w zabawki dobrze jest wiedzieć, co dziecko lubi, co go interesuje, a co nie sprawi mu przyjemności. Rodzice unikną w ten sposób niepotrzebnego stresu związanego z niechęcią dziecka do nowo zakupionej zabawki, a także zaoszczędzą pieniądze. Często bowiem zdarza się, że najprostsze rozwiązania okazują się najlepsze – dziecko podczas zabawy w dom twórczo wykorzysta butelki po napojach i zużyte opakowania, zamiast bawić się kosztownym mieszkankiem dla lalek.hotel-elblag-dla-dzieci (1)

Sposobem na dziecięcą nudę jest także z pewnością przebywanie z maluchem poza domem. Zmiana otoczenia znacząco wpływa na możliwości percepcyjne dziecka, sprawia, iż jest ono ciekawe otaczającego go świata. Swój własny dom dzieci znają bardzo dobrze, więc nowe miejsca są dla nich szczególnie atrakcyjne. Ważną rolę odgrywa przede wszystkim przebywanie na świeżym powietrzu i zabawy z wykorzystaniem przyrządów znajdujących się na placach zabaw. Dziecko znakomicie powinno poczuć się także na basenie – pływanie znacząco poprawi jego kondycję i zmęczy je na tyle, że po powrocie do domu położy się do łóżka natychmiast po dobranocce.

Wiele firm i instytucji organizuje także zabawy dla dzieci. Są to przede wszystkim kluby dziecięce, w których maluchy mogą ćwiczyć swoją koordynację ruchową w basenie z kulkami i korzystać z instalacji tematycznych, takich jak indiańskie namioty. W miejscach takich animatorzy kultury i pedagodzy dbają o prawidłowy rozwój psychoruchowy, szczególnie poprzez organizowanie zajęć plastycznych, wspólne czytanie książek i naukę umiejętności praktycznych.

Najważniejsza jednak w zwalczaniu dziecięcej nudy jest umiejętność współpracy między dzieckiem a rodzicem. Jeśli maluch wyraża chęć zabawy, nie należy go ignorować – zmęczenie bowiem jest często wywołane niską samooceną dziecka, mającą swoje źródło w płytkich kontaktach z mamą i tatą. Wspólne czytanie książek, bieganie po placu zabaw czy chwila spędzona w dziecięcym klubie z pewnością zaprocentuje w przyszłości – maluch będzie zdrowy i szczęśliwy, a w dodatku nuda nie będzie mu już doskwierać.

indeks Autor artykułu
Artykuł został przygotowany przez redakcję www.hotelelblag.eu – hotel inspirowany historią.
Łóżka dla dzieci

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Wpisz swojeimię