Szczepienia chronią nas przed poważnymi schorzeniami. Właśnie dlatego trzeba podchodzić w początkowym okresie życia do serii szczepień. Ale oprócz szczepień obowiązkowych występują szczepienia zalecane. Czy do szczepień naprawdę warto podchodzić, czy lepiej na nie uważać – na to pytanie najlepiej udzielić sobie odpowiedzi samemu, pamiętając jednocześnie o tym ile istnień szczepienia uratowały.
Szczepionka
Szczepionka to jeden z dwóch, obok surowicy, preparatów pochodzenia biologicznego stosowanych w medycynie. Stosuje się ją w celach zapobiegawczych przed określonymi chorobami. Innymi słowy szczepionka wzmacnia odporność chroniąc przed jakimiś chorobami. Sprawia one, że w organizmie pojawiają się przeciwciała w klasie IgM, czyli nowe przeciwciała, a z czasem również w klasie IgG, czyli stare przeciwciała.
Surowica
Surowica to jeden z dwóch, obok szczepionki, preparatów pochodzenia biologicznego stosowanych w medycynie. Stosuje się ją w celach leczniczych przy określonych chorobach. Innymi słowy surowica działa leczniczo przy zetknięciu z jakąś chorobą. Sprawia ona, że w organizmie pojawiają się antytoksyny skierowane przeciw danym toksynom.
Szczepionka a surowica
Szczepionka oraz surowica to zatem preparaty stosowane w medycynie. Ich pochodzenie jest biologiczne, to znaczy, że mają w sobie antygeny działające przeciw genom określonych drobnoustrojów, a zatem wirusów, bakterii, pierwotniaków oraz grzybów. Różnica polega na tym, że szczepionkę podaje się przed zachorowaniem, aby nie zachorować, a surowicę po zachorowaniu, aby wyzdrowieć.
Od szczepionki na ospę do szczepionkowego harmonogramu
Ospa prawdziwa – to właśnie ona sprawiła, że na świecie pojawiły się szczepionki oraz surowice. Otóż historia szczepień otwiera się 1876 roku. Wówczas Edward Jenner wypuścił szczepionkę skierowaną przeciw ospie prawdziwej. Ale to nie koniec, bo ważna datą okazał się też 11882 rok. Ludwik Pasteur odkrył wówczas, że to drobnoustroje stanowią źródło chorób. Szczepienia zaczęły zyskiwać wielką popularność. Stwierdzono, że to wręcz wybitne osiągnięcie chroniące cywilizację przez zarażeniami. Na kanwie tego w 1901 roku Emil Adolf von Behring otrzymał Nagrodę Nobla za udowodnienie, iż surowica działa przeciwko egzotoksynom. Wreszcie stworzono w wielu krajach kalendarz szczepień obowiązkowych oraz zalecanych. Efektem tego dziś szczepimy się w celu uchronienia przed wieloma chorobami.
Szczepienia obowiązkowe oraz zalecane
Ministerstwo zdrowia każdego kraju ustala kalendarz szczepień obowiązkowych oraz zalecanych. Określa on, do których szczepień musimy podejść, najczęściej do 18-19 roku życia, a do których możemy. Wśród chorób, przeciwko którym szczepimy się obowiązkowo wymienia się: wirusowe zapalenie wątroby typu B, poliomyelitis, gruźlica, błonica, tężec, krztusiec, strptococcus pneumoniae, świnka, różyczka, odra, haemophilius influenzae. Wśród chorób przeciwko którym szczepimy się w zależności od naszej woli znajduje się między innymi grypa.
GS
Artykuł został przygotowany we współpracy z https://www.babyboom.pl/dzieci_1_2.html.