Nadciśnienie tętnicze oddziałuje negatywnie na wiele organów ludzkiego organizmu. Wśród nich wymienia się również płuca. Tętnicze nadciśnienie płucne jest bardzo rzadką, postępującą chorobą objawiającą się wysokim ciśnieniem krwi w głównej tętnicy płucnej. Jakie są objawy tego schorzenia i jak się je leczy?
Jak powstaje nadciśnienie płucne?
Nadciśnienie charakteryzuje się zbyt wysokim poziomem ciśnienia krwi pacjenta w poszczególnych naczyniach krwionośnych. Jeśli nadciśnienie tętnicze jest diagnozowane w obrębie tętnicy płucnej, wówczas prowadzi to do zaburzeń w dostarczaniu krwi z serca do płuc. Obserwuje się podwyższone ciśnienie w krążeniu płucnym, na drodze pomiędzy prawą komorą serca, a lewym jego przedsionkiem.
Wyróżnia się dziedziczne lub idiopatyczne tętnicze nadciśnienie płucne. Nie są znane powody tego schorzenia, choć w wielu przypadkach decydują o tym względy dziedziczne.
Pierwsze objawy tętniczego nadciśnienia płucnego nie są swoiste, dlatego często są one ignorowane lub bagatelizowane przez pacjentów. Wśród nich wymienia się:
- bóle w klatce piersiowej,
- trudności w oddychaniu, zwłaszcza podczas wysiłku,
- omdlenia,
- duszności,
- ogólne osłabienie organizmu.
Takie objawy wskazują na nieuleczalną chorobę – tętnicze nadciśnienie płucne, ale chorobę tą można skutecznie opanować, jeśli zostanie ona zdiagnozowana szybko i trafnie, a lekarz rozpocznie właściwe leczenie pacjenta. Osoby z tętniczym nadciśnieniem płucnym nie tolerują wysiłku, co jest objawem charakterystycznym dla tego schorzenia.
Wraz z rozwojem choroby i brakiem jej leczenia, do wskazanych objawów dochodzi suchy kaszel, chrypka, czy plucie krwią. W późniejszym stadium może pojawić się groźna prawokomorowa niewydolność serca, która może prowadzić nawet do śmierci pacjenta.
Diagnostyka i leczenie
Z uwagi na brak charakterystycznych objawów, schorzenie jest często mylone z astmą, nerwicą, czy anemią. Dopiero przy zaawansowanym stadium tętniczego nadciśnienia płucnego chorzy trafiają w końcu do specjalisty, który może podjąć efektywne leczenie, podwyższające jakość życia pacjenta.
W diagnostyce tętniczego nadciśnienia płucnego wykonuje się badania:
- RTG klatki piersiowej,
- EKG serca,
- Echo serca, czyli badanie echokardiograficzne,
- Tomografię komputerową klatki piersiowej,
- Scyntygrafię perfuzyjną płuc,
- Arteriografię tętnic płucnych,
- Cewnikowanie prawej komory serca,
- Test reaktywności naczyń płucnych,
- Próba wydolności wysiłkowej,
- Badania dodatkowe, laboratoryjne.
Nowoczesne metody leczenia tętniczego nadciśnienia płucnego pozwalają na przedłużenie i polepszenie jakości życia pacjentów z tą chorobą. Jeszcze kilka lat temu diagnoza schorzenia na zaawansowanym stadium rozwoju powodowała, że chory mógł przeżyć średnio do 3 lat. Obecnie w zastosowaniu są leki nowej generacji, które łagodzą objawy choroby. Są to leki:
- Prostanoidy,
- Antagoniści receptorów dla endoteliny,
- Inhibitory fosfodiesterazy typu 5.
U niektórych pacjentów możliwe jest przeprowadzenie leczenia chirurgicznego, jeśli cierpią na przewlekłe nadciśnienie płucne zakrzepowo-zatorowe. Niestety, operacja jest bardzo ryzykowna i występuje nawet 15-procentowe ryzyko śmierci pacjenta.
Współpraca z drogapozdrowie.pl