TOP 3 rodzajów książek dla dzieci

0
2487

Świat zabawek jest tak bogaty, że wybór odpowiedniej formy rozrywki dla dziecka jawi się niemal jak prawdziwe wyzwanie! Nie smartfon czy tablet, ale książka będzie dla dziecka najlepszą rozrywką. Co prawda od kilku lat musi konkurować z grami komputerowymi, aplikacjami czy Internetem, ale wciąż odgrywa ważną rolę w życiu każdego malucha. Co czytać najmłodszym, jakie książki dla dzieci są warte uwagi? Wybrane trzy rodzaje wymieniamy poniżej.

Jeśli zależy nam na prawidłowym rozwoju dziecka, powinniśmy na nowo zaprzyjaźnić się z książkami. Dla malucha są one głównie źródłem zabawy, ale także na niego oddziałują i pobudzają zmysły, m.in. wzroku i słuchu. Książki dla dzieci sprawiają, że rozpoczyna się naturalny proces rozwoju, a maluch zdobywa wiedzę o świecie i nowe doświadczenia, powoli kształtuje też system wartości.

Czytanie buduje też więź z rodzicami, a słuchanie opowieści wycisza, uspokaja, pomaga też w zasypianiu. Im dziecko jest starsze, tym więcej czerpie korzyści z książek. A zatem – na jakie rodzaje książek warto zwrócić uwagę?

Książki interaktywne

To świetna alternatywa dla smartfonów i tabletów! Obecnie głównym źródłem rozrywki stały się dla dziecka urządzenia mobilne. Łatwo można zająć malucha grą komputerową i zyskać czas wolny dla siebie. Jednak to książka interaktywna bawi, a zarazem uczy, a dodatkowo – nie nudzi się dziecku już po kilku minutach!

Interaktywne książki dla dzieci nie tylko pobudzają wyobraźnię oraz kreatywność dziecka, ale też pomagają rozwijać ich umiejętności oraz pasje. Najważniejsze, aby dobrać książkę do wieku czytelnika. Są one projektowane tak, aby uczyć poprzez zabawę. Nieco starszym dzieciom, np. w wieku szkolnym, może pomóc w opanowaniu konkretnego materiału. Można szybko sprawdzić, która dziedzina jest najbliższa naszemu dziecku.

Bajki i baśnie

Baśnie i bajki to niezwykłe książki dla dzieci. Stymulują zmysły, rozwijają twórczą aktywność, uczą koncentracji, a także budują pozytywny stosunek do świata. Czytanie na głos tworzy więź między dzieckiem a rodzicem – to często jedno ze wspomnień z dzieciństwa. Bajka to forma rozrywki, ale pełni też rolę edukacyjną. Dziecko poznaje w ten sposób świat, podstawowe wartości, uczy się zachować.

Ponadto zaprzyjaźnienie malucha z książką sprawi, że nie uzależni się on od komputera, Internetu i gadżetów nowych technologii, mimo że z umiarem warto korzystać także z nich. Bajki zwykle są napisane piękną polszczyzną, uczą wzorców postępowań, budują naszą wiarę w siebie i są idealnie dopasowane do wieku i wrażliwości dziecka.

Książki do wypełniania

Modne stały się ostatnio książki do wypełniania, gdyż – podobnie jak interaktywne – pobudzają do myślenia i angażują dziecko. Zawierają różne zdania do wykonania, rysunki do skończenia, rozmaite polecenia itd. Można je przeglądać i czytać, choć najważniejsze, aby dziecko wypełniało te aktywujące książki, gdyż to przyniesie mu najwięcej korzyści.

To świetny punkt wyjścia do dalszego rozwoju malucha, tym bardziej że na rynku jest wiele książek dedykowanych dzieciom w różnym wieku. Warto zwrócić uwagę też na typowe książki edukacyjne, sensoryczne, obracanki, bajki typu otwieranki, przesuwanki itp. Wybór jest naprawdę szeroki, a książki bardziej przypominają zabawki niż tradycyjne książki.

Łóżka dla dzieci

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Wpisz swojeimię