Dlaczego warto grać z dzieckiem w gry planszowe?
Dużo mówi się o korzyściach płynących z czytania dzieciom, jednak warto poruszyć także inny sposób spędzania czasu, czyli z grami planszowymi. Do wyboru są między innymi planszówki przygodowe, edukacyjne, logiczne, strategiczne. kooperacyjne, zręcznościowe. Dziecko rozwija w ten sposób wyobraźnię, pobudza kreatywność, logiczne myślenie, pamięć, refleks, ćwiczy motorykę małą, koncentrację, uczy się nowych rzeczy, pojęć, sytuacji i zachowań oraz współpracy i rywalizacji. Gry planszowe to nie tylko świetna rozrywka, ale i doskonały sposób na naukę poprzez zabawę.
TOP 7 gier przygodowych — propozycje dla małych dzieci
Gry przygodowe najczęściej mają rozbudowaną fabułę i skomplikowane zasady, więc są skierowane raczej do nastolatków, a nawet i dorosłych. Okazuje się jednak, że tego typu planszówki bez problemu znajdziemy też w pierwszej kategorii wiekowej. Choć na opakowaniu może widnieć 5+, to w większości można grać od 4. czy w uproszczonej wersji również od 3. roku życia. Zatem po które gry przygodowe dla dzieci sięgnąć, gdy chcemy bawić się z przedszkolakiem i małym uczniem? Oto nasze kolorowe typy!
Na jagody
Zaczynamy od gry dla maluchów mających 2,5 roku. Mieszkańcy lasu — jeżyk, borsuk, sarenka i lisek — wyruszają z koszyczkami do chatki królika. Zwycięzca otrzymuje świeżo upieczone ciasto jagodowe, ale pozostali także mogą skosztować słodkości. Przy okazji uczymy się kolorów.
Pędzące żółwie
W tej grze przygodowej trzeba jak najszybciej doprowadzić swojego żółwia do uwielbianej przez niego sałaty. Zadanie proste, choć utrudniają je kolejne żółwie, które do osiągnięcia celu mogą nawet wspiąć się na plecy rywala i w ten sposób pokonać część drogi.
Ślimaki to mięczaki
Tym razem do wyścigu stają ślimaki, jednak zasady są dość przewrotne. Losujemy kolor swojego ślimaka, ale nie ujawniamy go przeciwnikom. Okazuje się, że wygrywa najwolniejszy ślimak, czyli ten, który znajduje się najdalej od mety.
Grzybobranie
Grzybobranie to już nie wyścig, a bardziej spacer po Zielonym Gaju, podczas którego na graczy czeka wiele przygód. Do koszyczka zbieramy grzybki, jednak po drodze mamy pola specjalne, gdzie przykładowo musimy uciekać przed dzikiem albo wspinać się na wielką górę.
Lisek Urwisek
Tutaj zadaniem graczy jest rozwiązać zagadkę kradzieży ciasta, więc pojawia się nie tylko wątek przygodowy, ale i detektywistyczny. By znaleźć winnego, czyli sprytnego Liska Urwiska, wszyscy muszą ze sobą współpracować, odgadując zagadki i zbierając wskazówki.
Kotek Psotek
Tytułowy Psotek ściga się ze swoimi przyjaciółmi — ptaszkiem, wiewiórką i myszką. Celem gry jest pomoc skryć się im w kryjówce, zanim dogoni je kotek. Można przy tym używać różnych skrótów i przysmaków, by przechytrzyć czworonoga.
Super Farmer
Gra przygodowa dla uczniów pierwszych klas szkoły podstawowej, której twórcą jest wybitny matematyk Karol Borsuk. Zawodnicy wcielają się w rolę superfarmera opiekującego się zwierzętami, który musi czuwać i pilnować swoje powiększające się stado przed wilkiem i lisem. Super Farmer opiera się na zasadach ekonomii i wymaga umiejętności liczenia, przewidywania, planowania oraz przemyślenia, czy kolejne posunięcia się opłacą i czy warto zaryzykować.
W naszym zestawieniu zawarliśmy tylko kilka spośród mnóstwa gier planszowych, jakie możemy zaproponować swoim dzieciom. Naprawdę jest ich tak dużo, że nikt nie powinien mieć problemu ze znalezieniem odpowiedniej do wieku, umiejętności i zainteresowań maluchów. To też doskonały prezent na urodziny, święta czy zupełnie bez okazji!