TOP10: Dziecięce wynalazki, które zwojowały świat

2
2269

Wynalazki zmieniają świat na lepsze, ułatwiają nam często podstawowe czynności, dają większe możliwości, przynoszą też radość i zadowolenie. Są domeną naukowców, ludzi uczonych, często też ludzi zupełnie przypadkowych. W poniższych zestawieniu pokażemy jednak 10 wynalazków wymyślonych przez dzieci,które zwojowały świat. Artykuł pochodzi ze strony topdycha.pl, która jest kopalnią ciekawostek na temat najdziwniejszych, niesamowitych, dziwnych, zaskakujących, interesujących rzeczach dotyczących naszego świata.  Zapraszamy do lektury.

10. „Trzymacz” kredek

Takie dziwne urządzenie wymyśliła 11-letnia Cassidy Goldstein, podczas pracy nad zadaniem domowym do szkoły. Miała problemy z używaniem połamanych kawałków kredek świecowych. Wpadła na pomysł stworzenia plastikowej tuby, w którą można będzie te kawałki powkładać i dzięki temu łatwiej rysować. Jej proste rozwiązanie przyjęło się, zostało opatentowane i zaczęło się świetnie sprzedawać. Prosty, niezwykle banalny pomysł sprawił, że otrzymała tytuł „Młodego wynalazcy roku” w  2006 roku w Stanach Zjednoczonych.

TOP10_Crayon_Holder

9. Uchwyt rowerowy na kij baseballowy

Kolejny przykład wynalazku ze Stanów, który z racji małego zainteresowania w naszym kraju baseballem nie stał się popularny. 9letni chłopiec wymyślił uchwyt na rower, który umożliwiał mu przyczepienie do roweru kija baseballowego. Rozwiązanie okazało się bardzo praktyczne, gdyż dzieci nie musiały trzymać w jednej ręce kija, a w drugiej kierownicy, mogąc skupić się na bezpiecznej jeździe rowerem.

TOP10_Battie_Caddie

8. Amerykańska flaga

Amerykańska flaga, a raczej jej wygląd został określony w 1958 roku przez siedemnastoletniego chłopca z Ohio, który to w ramach szkolnego zadania, wykonał wzór nowej flagi USA. Pomysł ten ku zdziwieniu samego chłopca został zaakceptowany przez Kongres Stanów Zjednoczonych. Oczywiście flaga autorstwa Roberta Hefta nieco odbiegała od dzisiejszej.

Przypomnijmy, że na fladze Stanów Zjednoczonych obecnie znajduje się 50 gwiazd, które symbolizują 50 stanów amerykańskich oraz 13 pasów symbolizujących 13 pierwotnych kolonii, które utworzono na tym terenie.

TOP10_Flaga_USA

 

7. Gąbkowe klocki

Pomysł ten może nieco szalony, ale okazał się strzałem w dziesiątkę. 10 letnia dziewczyna Taylor Hernandez wymyśliła klocki stworzone z gąbki, które to są w pełni bezpieczne dla dzieci. Przy konstruowaniu dużych budowli nie ma szans, aby w jakikolwiek sposób dzieci zostały zranione. Aby konstrukcja z gąbkowych klocków trzymała się razem, do gąbek dołożono małe magnesiki, które pomagają stabilizować dziecięce arcydzieła architektoniczne.

TOP10_Magic_sponge_blocks

 

6. Windsurfing

Historia windsurfingu sięga nieoficjalnie 1958 roku. Pewien chłopiec w wieku 12 lat poszedł nad może popływać na desce. Dołożył do tego żagiel i tak w zasadzie powstał windsurfing. Za prawdziwych twórców windsurfingu uważa się jednak dwóch ludzi z Kalifornii, którzy za pomocą technik komputerowych i obliczeń matematycznych stworzyli prawdziwą deskę surfingową.

TOP10_Windsurfing

 

5. Trampolina

Za twórcę trampoliny uznaje się szesnastoletniego George’a Nissena ze Stanów Zjednoczonych, który to w 1930 roku, wykorzystał niepotrzebne materiały i zbudował prostokątną ramę, na której to zamontował kawałek rozciągniętego płótna. Pomysł okazał się na tyle rewelacyjny, że dziś w wielu ogródkach w Polsce i na całym świecie znajdziemy trampolinę.

TOP10_Trampolina-600x400

 

4. Lody owocowe

Lody wykonane z soku owocowego, powstały w zasadzie przez przypadek. Otóż 11 letni chłopiec Frank Epperson z San Francisco w 1905 roku, zostawił na noc na dworze swój owocowy sok, który zamarzł razem ze znajdującym się w nim patyczkiem. Zanim pomysł opatentował minęło kolejnych 18 lat i w 1923 roku otrzymał patent na „zamrożony lód na patyku”.

TOP10_Popsicle

 

3. Nauszniki

Nauszniki to wynalazek, którego historia sięga aż XIX wieku. Dokładnie w 1973 roku, w wieku 15 lat Chester Greenwood wymyślił „ocieplacze” na uszy. Zbił majątek dostarczając je wojsku, biorącemu udział w pierwszej wojnie światowej.

TOP10_Nauszniki_2

TOP10_Nauszniki-600x398

 

 

 2. Alfabet Braille’a

Niezwykle pożyteczny wynalazek, który został opracowany przez 15 letniego niewidomego chłopca. Dzięki systemowi wypukłych punktów, umożliwił on osobom niewidomym pisanie i czytanie. Dziś ten alfabet jest powszechnie stosowany przez osoby niewidome na cały świecie.

TOP10_Alfabet_Braille

 

1. Guma balonowa

Spośród powyższej dziesiątki guma balonowa to wynalazek, który zrewolucjonizował świat. Dziś żucie gumy to część kultury, towarzyszy nam ona przez całe dzieciństwo, a nawet w dorosłym życiu. Wynalazek ten zawdzięczamy 16-latkowi Horatio Adamsowi. Chłopak pomagając ojcu w doświadczeniach i eksperymentach z zagęszczonym mleczkiem z pnia drzewa tropikalnego (chicle) wymyślił gumę do żucia. Dziś zamiast chicle do produkcji gumy używa się polimerów ze względu czysto ekonomicznych.

TOP10_Guma-600x400

źródło: http://topdycha.pl/dzieciece-wynalazki-ktore-zwojowaly-swiat/

 

top10

 

 

 

Łóżka dla dzieci

2 KOMENTARZE

  1. Po tych wynalazkach widać, jak twórcze są dzieci. Na szczególną uwagę zasługuje wynalezienie Alfabetu Braille’a przez nastolatka.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Wpisz swojeimię