W jaki sposób zachęcić dziecko do regularnych wizyt u stomatologa?

0
636

Większości z nas wizyta u dentysty nie kojarzy się z niczym przyjemnym. Jeśli jeszcze dojdą do tego opowieści naszych znajomych, które opisują niezbyt miłe doświadczenia wyniesione z gabinetów dentystycznych, to nasza niechęć wzrasta. Nikogo więc chyba nie dziwi, że nasze dzieci odczuwają taki sam strach, jeśli nie większy, przed swoją pierwszą wyprawą do stomatologa.

Zawód ten wśród dzieci nie cieszy się najlepszą opinią, głównie z naszej winy. Nie zwracając uwagi na to, czy dziecko słucha, wypowiadamy się w jego obecności niepochlebnie o dentystach lub skarżymy się, że boleśnie został przeprowadzony jakiś zabieg. Często również dorośli straszą dzieci dentystą, jeśli te są niegrzeczne, co może powodować w przyszłości histeryczną reakcję naszych pociech na myśl o wizycie w gabinecie stomatologicznym.

Należy przekonać dziecko, że wizyta u dentysty nie musi być wcale taka straszna. Dużo zależy od naszych działań, ponieważ regularne wizyty u stomatologa (np. w gabinecie ES Dentica) są niezbędne, aby zadbać o prawidłowy stan zębów naszego dziecka. Przede wszystkim należy nie przenosić na dziecko naszych negatywnych odczuć. Nie mówmy w obecności naszych pociech o tym, że boimy się dentysty, albo że ostatnio coś nas bardzo bolało. Przede wszystkim również unikajmy straszenia dziecka.
Jeśli jednak zdarzyło nam się już kiedyś wspomnieć źle o wizycie u stomatologa, postarajmy się to naprawić. Zacznijmy mówić dziecku, że ostatnio byliśmy u miłego dentysty, który dobrze zajął się naszymi zębami. Opowiedzmy co nam robił i że nie było to nieprzyjemne.
Wart również uczyć dziecko od najmłodszych lat, że dbanie o higienę jamy ustnej jest naprawdę ważne. Jednym ze sposobów jest czytanie dziecku książeczek związanych z dbaniem o ząbki lub takich, które opisują wizytę u dentysty. Można również wspomnieć o nagrodzie, która czeka na każdego dzielnego pacjenta w gabinecie stomatologicznym.
Pożyteczna może się okazać także wycieczka do gabinetu dentystycznego zorganizowana przez przedszkole lub przez nas samych. W jej trakcie dziecko ma możliwość obejrzeć cały gabinet oraz sprzęt, który się w nim znajduje. Stomatolog odpowie na wszystkie pytania, rozwieje wątpliwości, a także wręczy drobne upominki, dzięki czemu wizyta w gabinecie zacznie kojarzyć się naszemu dziecku z czymś miłym. Dobrym pomysłem jest, żeby w trakcie takiej wizyty jedno z rodziców poddało się kontroli uzębienia. Dzięki temu nasza pociecha będzie mogła zobaczyć, jak wygląda przebieg wizyty i że jego rodzice nie boją się dentysty. Być może również samo chętnie zgodzi się na skontrolowanie własnych zębów. Jeśli będzie miało jakieś opory, to zachęćmy je do odbycia takiej kontroli na naszych kolanach. Dzięki temu na pewno poczuje się bezpieczniej i bardziej komfortowo.

Zanim jednak zabierzemy dziecko do dentysty, upewnijmy się, że wybraliśmy dobrego specjalistę, który ma doświadczenie w leczeniu zębów u dzieci (np. z gabinetu ES Dentica). Doświadczony stomatolog pozytywnie wpłynie na nastawienie dziecka, nie tylko ze względu na odpowiednie podejście do małego pacjenta, ale także poprzez informowanie go o aktualnie wykonywanych czynnościach. Chodzi o to, żeby dziecko wiedziało, co się dzieje i co się wydarzy za moment. Dzięki temu będzie wiedziało, że nic mu nie grozi, a wizyta u dentysty może być przyjemna.

Łóżka dla dzieci

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Wpisz swojeimię