Wątroba – największy narząd wewnętrzny – budowa i funkcje

0
874

Wątroba pełni w ludzkim organizmie bardzo ważną funkcję. Uczestniczy w wielu procesach, w tym także metabolizmie toksyn, co naraża ją na uszkodzenia. By wątroba jak najdłużej spełniała prawidłowo swoje zadania, należy o nią dobrze dbać. Narząd, obciążony niesprzyjającymi czynnikami może bowiem stać się podatny na choroby.

Jak zbudowana jest wątroba?

Wątroba umiejscowiona jest po prawej stronie ludzkiego ciała. Znajduje się w prawym podżebrzu, pod przeponą. Narząd ten składa się z czterech płatów. Można więc wyróżnić płat lewy (lobus hepatis sinister), prawy (lobus hepatis dexter), czworoboczny (lobus quadratus) oraz ogoniasty (lobus caudatus).

W większej części wątroba pokryta jest otrzewną, zaś znajdujący się w niej miąższ ochrania włóknista błona, nazywana torebką wątrobową. Wątroba jest ponadto bardzo dobrze unaczynionym narządem, który posiada duże właściwości regeneracyjne. Za co odpowiada wątroba w ludzkim organizmie?

Jakie funkcje pełni wątroba?

Wątroba odpowiada za naprawdę wiele funkcji. Wśród nich należy wymienić przekształcanie węglowodanów oraz białek w tłuszcze. Przekształca także lipidy w kwasy tłuszczowe. Ma ona także za zadanie wytwarzanie, gromadzenie i uwalnianie glukozy.

Odpowiada także za gospodarkę białkową. To bowiem głównie w wątrobie wytwarzane są wszystkie białka, znajdujące się w osoczu. Narząd ten bierze ponadto udział w wytwarzaniu żółci. W wątrobie gromadzone są także witaminy A, D i B12 oraz żelazo.

Jedną z najważniejszych funkcji, jakie pełni wątroba, jest jednak neutralizacja toksyn, gromadzących się w ludzkim organizmie. Narząd ten oczyszcza niepożądane substancje, dostarczane przez układ pokarmowy. Wątroba neutralizuje również toksyny, wytwarzane przez sam organizm. Oczyszcza także z wydzielanych w nadmiarze hormonów, alkoholu, lekarstw czy amoniaku.

Dbaj o wątrobę, by jak najlepiej pełniła swoje funkcje

Zdrowie wątroby ma duże znaczenie dla całego organizmu. Trzeba więc odpowiednio o nią dbać i pamiętać o dobrej diecie, która pomoże utrzymać ten ważny narząd w dobrym stanie.

By cieszyć się zdrową wątrobą warto włączać do swojej diety duże ilości warzyw i owoców. Wartościowe są ponadto ryby morskie, pełnoziarniste pieczywo, miód, zioła i nasiona. Dobrze natomiast wystrzegać się spożywania dużych ilości alkoholu, jak również czerwonego mięsa, cukru czy nabiału.

Dla zdrowia całego organizmu ogromne znaczenie ma także ruch, dlatego dobrze zadbać o codzienną porcję ćwiczeń, dzięki której również i wątroba będzie mogła lepiej funkcjonować. Chcesz wiedzieć więcej o jej codziennych zadaniach w organizmie? Zajrzyj tutaj: http://szczesliwawatroba.pl/500-funkcji-watroby.html.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Wpisz swojeimię