WILKI W ŚCIANACH. Neil Gaiman

1
1334

 

 

 

 

 

 

 

 

Coś dla małych i trochę większych wielbicieli myślenia i czytania. Króciutka, ale niezwykle interesująca opowiastka Neila Gaimana ilustrowana przez Dava McKeana. Wielbicielom talentu tej pary nie trzeba tłumaczyć, kim są wspomniani panowie. Dla pozostałych –  kilka słów wyjaśnienia.

Krytycy literaccy umieszczają Neila Gaimana na szczycie listy najwybitniejszych, żyjących twórców literatury w gatunku fantasy. To młody autor (urodził się w listopadzie 1960 roku), przed którym jeszcze wiele lat pracy i miejmy nadzieję, opublikowanych książek. Swą karierę literacką rozpoczynał jako dziennikarz – recenzent. Prawdziwym literackim debiutem było jednak opowiadanie ” Featherquest” z 1985 roku. W 1986 – rozpoczął swą wielką przygodę z komiksem. Najbardziej znaną serią Gaimana jest oczywiście „Sandman” – opowieść o władcy snów, który  posiadając wielką władzę nad ludźmi i ich marzeniami, sam okazuje się bardziej ludzki w swych rozterkach i pragnieniach niż oni. To pokaźny zbiór siedemdziesięciu pięciu zeszytów, który zyskał już sławę kultowego. O jego randze świadczy ilość nagród, jakie mu przyznano. Do najważniejszych należy zaliczyć World Fantasy Award dla najlepszego opowiadania, którą Sandman otrzymał w 1991 roku – czyli pierwszy komiks uhonorowany nagrodą literacką.

Do tej pory Gaiman zgromadził na swoim twórczym koncie spory dorobek. W 1990 roku, razem z Terrym Pratchettem, opublikował swą pierwszą powieść – „Dobry omen”. Potem poszło już z górki – ” Nigdziebądź” (1996), „Gwiezdny pył” (1998), „Amerykańscy bogowie” (2001), „Koralina” (2002), „Wilki w ścianach” (2003),  „Chłopaki Anansiego” (2005), „Rzeczy ulotne” (2006),  „InterŚwiat” (2007) – przy współpracy Michaela Reavesa, „M jak magia” (2007),  „Księga cmentarna” (2008), „Odd i Lodowi Olbrzymi” (2008), „Dym i lustra” (2008). To oczywiście nie są wszystkie dzieła autora. Zainteresowanych odsyłam do jego szczegółowej biografii. A jest o czym poczytać. W końcu Gaiman współpracował z BBC (sześcioodcinkowy serial, na podstawie jego scenariusza powstało „Nigdziebąź”), napisał scenariusz jednego odcinka kultowego „Babylon 5”, nie wspomnę już o tym , że pisze także teksty piosenek.

Gaiman był za swą twórczość wielokrotnie nagradzany. Jego książki, tłumaczone na wiele języków, przyniosły mu popularność i miłość oddanych czytelników. Także tych mniejszych, do których adresowana jest opowieść „Wilki w ścianach”.

To historia, której bohaterką jest mała dziewczynka o imieniu Lucy. Tylko ona słyszy dziwne dźwięki wydobywające się ze ścian w jej ukochanym domu.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Chociaż dzieli się swym strachem i wątpliwościami z dorosłymi – nikt jej nie wierzy. Do czasu…

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Do czasu, gdy wilki się ujawnią i wyjdą ze ścian przejmując w posiadanie dom. A co wtedy robi rodzina? Potulnie udaje się do ogrodu, aby tam rozpocząć nowe życie, albo, jak kto woli – kontynuować stare w nowych okolicznościach przyrody. Rodzice chodzą do pracy, dzieci do szkoły, a wilki buszują w domu.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Jak zakończyła się ta historia musicie sprawdzić sami. A! Pamiętajcie, żeby sprawdzić, co stało się ze świnką pacynką, ukochaną zabawką głównej bohaterki.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Miłej zabawy!

Łóżka dla dzieci

1 KOMENTARZ

  1. Fantastyczny tekst Brawo! szczególnie spodobała mi się szata graficzna twojego bloga 🙂 zapraszam do siebie… http://www.xmc.pl

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Wpisz swojeimię