Wybór odpowiedniej zabawki dla dziecka

0
748

Rodzice często szukają pomocy w wyborze odpowiedniej  zabawki , idealnej na etapie rozwoju ich dziecka. Wiele zabawek jest przeznaczonych dla poszczególnej  grupy  wiekowej  w oparciu o zasady bezpieczeństwa, jednak wiele innych cech zabawek mają wpływ w wspieraniu prawidłowego rozwoju dziecka.

Zastanówmy się na podstawowych umiejętnościach  nabywanych przez dzieci w różnym wieku i rodzajach  zabawek, które mogą zachęcać  dzieci do zdobywania nowych umiejętności.

Pierwszy rok dziecka

W pierwszym roku życia dziecka, pojawia się ciekawość  poszukiwania i eksperymentowania z otoczeniem,   najważniejsze z nich :

Dźwięk i zapach

W pierwszej kolejności dzieci zaczynają rozpoznawać  głosy , wyraz  twarzy, szczególnie rodziców i tych którzy sa zawsze w pobliżu. Podobnie z zapachami.W miarę rozwoju dziecka następuje chęć poznania coraz bardziej zewnętrznych dźwięków i zapachów. Zabawki z dźwiękiem i muzyką, które reagują na działania dziecka są szczególnie dobre na  tym etapie rozwoju  i należy pozwolić dziecku na szczególne zbadanie nowej zabawki, jak to zwykle bywa  także poprzez smak , jednak należy pamietać aby cały czas być przy dziecku podczas zabaw z małymi elementami aby ich nie brało do buzi i nie połknęło.

Zabawki dla dzieci do 1 roku

Dotyk i wzrok

Na początku niemowlęta zaczynają kontrolować swoje ręce; przez dotyk uczą się świata zewnętrznego  . Podobnie , jak wzrok staje się lepszy , dzieci stają się bardziej otwarte na bodźce wizualne.  Zabawki tym wieku służą wzmocnieniu i wspieraniu  tych cech. Zabawki w  tym wieku powinny pobudzać  widzenie, słyszenie i dotyk – to zachęca dziecko do odpowiedzi na obrazy i dźwięki które widzą i słyszą. Książki z dźwiękami, pluszowe zabawki z różnych materiałów  i proste kolorowe zabawki, które reagują na ruch dziecka są szczególnie korzystne dla półrocznego dziecka.. Zabawki w jasnych, jednolitych  kolorach  mogą również pomóc w rozwoju wzroku w pierwszym roku życia dziecka.

Wiek od 1 do 2 lat

Ten etap to ważny czas dla rozwoju i niezależności, czas w którym dziecko nabywa ważnych  umiejętności społecznych, które na zawsze będą miały wpływ. Pomiędzy  1 i 2 latka dziecko rośnie i rozwija się tak szybko że okazuje się że zamiast 5 słów które umiało wymówić po miesiącu potrafi 50- ąt.
W pierwszym roku życia dzieci zaczynają interesować się skutkami  ich manipulacji np. zabawek i ich skutków. Szczególnie dzieci cenią sobie  rzucanie zabawkami i różnymi przedmiotami a także tworzeniem np. budowanie.  Szczególnie dobre są Lego , sa fantastyczne w tym wieku w tym wieku w celu pobudzenia i koordynacji oko- ręka, a także zmysł równowagi.

Od około 18 miesięcy, niemowlęta są w stanie poruszać się bardzo dobrze , chodzić , jeść , bawić się . To doskonały okres aktywne zabawy np. z piłką, różnego rodzaju pojazdami odpychanymi nogami, zabawami na świeżym powietrzu.

Istotnym jest również , rozwój języka i słownictwa . Zabawki z wbudowanymi odgłosami, bajki czytane przez rodziców  , zabawki z melodyjkami , a także komputery dla dzieci.

Wiek 2 lata +

Zabawki dla dziecka drugi dziecka

Kiedy  dziecko ukończy dwa lata umiejętności w liczeniu i mówieniu  stają  się wyraźniejsze, zwiększa się fizyczna siła  ,  również zabawy stają się coraz bardziej wyrafinowane  jak np. wspinaczka na wszelkie stoły, stołki , otwieranie szafek , wyciąganie wszelkiego sprzętów z szaf i szuflad. W tym wieku zazwyczaj najzwyklejsze przedmioty domowego użytku sa najlepszymi zabawkami według naszego dziec ka ( łyżki, garnki, i wszystko co się znajdzie w szufladach ) , jednak za każdym razem trzeba zwracać uwagą

aby dziecko nie zrobiło sobie krzywdy .

W wieku dwóch lat, zabawki się ruszają i wydają dźwięki , oraz mogą być przez nie rzucane  lub upuszczane , ponieważ będą one miały wpływ na poprawę ich  fizycznej siły. Zabawki, odpowiednie dla tego wieku to zabawki do jeżdżenia odpychane nóżkami, wszelkiego rodzaju klocki, duże  puzzle, książki z dużą ilością ilustracji.

Gdy zbliżają do 3 roku życia, odkrywają  zabawki, takie jak drabinki, huśtawki i zjeżdżalnie ogrodowe , trampoliny.  Dzieci w tym wieku mają już  dobrą orientację przestrzenną i wyczucie własnej siły fizycznej.  Mogą przesuwać i łapać duże zabawki, kopać mocno piłkę, szybko biegać  i mogą również zacząć już korzystać z pierwszych prób na małym rowerku z pedałami.

Pamiętajmy że wyobraźnia dzieci jest nieograniczoną a zwykła zabawa w układanie klocków czy zabawa z lalkami ,  ma dla dzieci ogromne znaczenie dla ich rozwoju . Dzieci również coraz częściej zaczną grać z innymi i i ich uczuciami poprzez zabawę. Współpraca z dziećmi na tym poziomie będzie miała wpływ  na ich życie w późniejszym życiu.

Zabawki dla dzieci 3 lata

Popisywanie się przed rodziną jest również nie tylko próbą zwrócenia na siebie uwagi , ale także pokazania swoich możliwości i tego czego się nauczyło .

Powyżej 3 lat

Od 3 roku życia idealne zabawki pomagające w rozwoju i integracji z innymi dziećmi , nauki to zazwyczaj zabawki, które naśladują obowiązki zadania dorosłych, takie jak : odkurzacze, kuchenki, kasy sklepowe , kosiarki do trawy, młotki i śrubokręty, autka i hulajnogi. W tym wieku dziecko raczej samo jest wskazać interesujące go rzeczy i nakierować rodzica na właściwy zakup.

Najważniejsze aby rodzice obserwując swoje dziecko , wspierali go takimi zabawkami które sprawiają mu najwięcej radości , rozwijały kreatywność tworząc  mu doskonałą zabawę.


Łóżka dla dzieci

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Wpisz swojeimię