Jak wybrać odpowiedniego lekarza pediatrę?

0
850

Po narodzinach dziecka rodzice muszą zadecydować o wyborze dla niego lekarza prowadzącego. Przed uzyskaniem wypisu ze szpitala matka niemowlęcia musi złożyć zaświadczenie o wyborze i przyjęciu dziecka do przychodni. Jakie kryteria należy brać pod uwagę, decydując się na konkretnego pediatrę?

 Lekarz z polecenia

 Wybór pediatry nie powinien być przypadkowy, bo ten lekarz ma dbać o zdrowie naszego dziecka. Zazwyczaj przychodnie zatrudniają kilku pediatrów, z których należy wskazać jednego. Problemu nie będą mieli raczej rodzice mający więcej niż jedno dziecko, którzy zapewne zdążyli już sprawdzić poszczególnych specjalistów i są w stanie ocenić stawiane przez nich diagnozy.

Jeśli nie mamy doświadczenia z żadnym z pediatrów, to warto podpytać rodzinę i znajomych mających dzieci. Lekarz z polecenia powinien się sprawdzić również w opiece nad naszym dzieckiem.young doctor with happy baby making examination Dobry specjalista powinien mieć doświadczenie i podejście do dzieci. Nie może to być osoba, do której rodzice nie mają zaufania i której dziecko się boi. Jeśli wątpimy w umiejętności polecanego nam przez znajomych doktora, lepiej nie powierzać w jego ręce dziecka. Warto sprawdzić dostępność pediatry, częstość opuszczania dyżurów, ale również liczbę jego pacjentów. Minusem dobrego fachowca może być właśnie bardzo duże zainteresowanie jego pomocą, co sprawia, że możemy mieć problem z zapisaniem dziecka na wizytę.

Dostępność lekarza

 Dla młodych rodziców duże znaczenie przy wyborze lekarza pediatry mają godziny i miejsce przyjęć oraz możliwość korzystania w szczególnych przypadkach z wizyt prywatnych. Dobry pediatra będzie skupiony podczas wizyty i odpowie na wszystkie pytania rodziców dziecka. Jeśli w trakcie konsultacji mamy wrażenie, że lekarz nas zbywa, nie przeprowadza odpowiedniego wywiadu z rodzicami i stawia diagnozę bez badania, to lepiej nie powierzać mu opieki nad dzieckiem

Najlepiej, aby lekarz pediatra był dostępny kilka razy w tygodniu w przychodni, a w szczególnych przypadkach także pod telefonem. Jeśli wielokrotnie nie mamy możliwości zapisania dziecka do pediatry z uwagi na długie kolejki, warto zastanowić się nad wykupieniem dla całej rodziny zabezpieczenia w postaci pakietu ubezpieczeniowego, np. w Signal Iduna, gdzie mamy możliwość wyboru we wskazanych placówkach prywatnych lekarza pediatry, z możliwością korzystania z wizyt domowych.

Oczywiście można korzystać na co dzień z pomocy pediatry z publicznej przychodni, ale w przypadku koniecznej szybkiej wizyty lub po prostu chęci konsultacji diagnozy warto posiadać dodatkowo ubezpieczenie prywatne, którego koszt może wynieść 143,50 zł miesięcznie przy zakupie pakietu dla całej rodziny.

najlepszy-pediatra (1)

 

Łóżka dla dzieci

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Wpisz swojeimię