Gdy dziecko wypróżnia się zbyt rzadko i zrobienie kupki wymaga dużo wysiłku to oznacza, że mamy do czynienia z zaparciami. Taka sytuacja męczy dziecko, powoduje napinanie się, czerwienienie i strach przed pójściem do ubikacji. Stolec dziecka jest zbity i twardy, co powoduje bolesne wypróżnianie. U niemowląt zaparcia najczęściej wynikają z niedojrzałości układu trawiennego. A u starszaka ich przyczyną jest zazwyczaj niewłaściwa dieta. Gdy dziecko ma taki problem, to oznacza, że w jego diecie dominują : mięso, potrawy mączne i słodycze. Poniżej kilka domowych sposobów na pokonanie zaparcia.
- Kompot z suszonych śliwek: suszone śliwki ze względu na zawarty w nich sorbitol (rodzaj cukru) działają łagodnie przeczyszczająco. Wystarczy wieczorem, przed snem, zlać 3-4 suszone śliwki przegotowaną wodą. Rano podać dziecku kilka łyżeczek. Można dosłodzić lekko dla smaku. Działa rewelacyjnie! Można podawać od 5 miesiąca życia.
- Probiotyki: bakterie probiotyczne przywracają równowagę flory bakteryjnej jelit i wspomagają trawienie, zapobiegając zaparciom. Najlepiej podać dziecku mleko modyfikowane (to dla młodszych) oraz jogurt wzbogacony w probiotyki. Można też kupić specjalny preparat probiotyczny w aptece i dodać do ulubionego jogurtu dziecka , deserku lub napoju. Można podawać je od urodzenia.
- Surowe jabłko: jabłka zawierają dużą ilość błonnika, dzięki czemu regulują perystaltykę jelit i przeciwdziałają zaparciom. Można podawać już od 5 miesiąca życia. Podajemy obrane do gryzienia, a maluchom starte. Efekt bardzo dobry!
- Siemię lniane: znane ze swych właściwości naturalnie przeczyszczających i zdrowotnych na przełyk, żołądek i jelita. Najlepiej i najszybciej przygotujemy zmielone nasiona lnu. Łyżeczkę mielonego siemienia lnianego zalewamy pół szklanki gorącej wody. Mieszamy, aż utworzy się kisiel. Dziecko może nie chcieć tego pić, można więc dodać do startego jabłka czy wymieszać z ciepłym mlekiem.
- Herbatka z kopru włoskiego: koperek działa rozkurczowo, ułatwia oddawanie gazów, łagodzi wzdęcia a także wspomaga trawienie. Herbatkę z kopru bez problemu kupimy w aptece. Trzeba popijać 2-3 razy dziennie.
[box_info]Jeśli Twoje dziecko od kilku dni nie może oddać stolca i widocznie jest osłabione, a nawet dostaje gorączki, do tego czopki glicerynowe nie pomagają – niezwłocznie udaj się do lekarza. To stan niebezpieczny. Lekarz przepisze lewatywę i wytyczy nową dietę dla malca, a także zleci badania. [/box_info]
Ze swej strony polecam pić sok z marchewki, jabłka i kapusty. Taki sok skutecznie rozwiąże problem z zaparciem. Lepsze to niż branie czopków czy jakiejś chemii. Przepis znalazłem na terapiasokami.pl.
Domowe sposoby są dobre dla dorosłych,ale gdy moje trzyletnie dziecko cierpi,bo nie może się załatwić i boli go brzuszek podaję mu Dicopeg-Junior.
A mi na zaparcia pomaga jogurt z łyżeczką blonnika witalnego. Stosuję już kurację przez 2 miesiące i efekty są rewelacyjne. Po prostu codziennie chodzę do toalety. Polecam
na zaparcie , tak jak u Marzeny – zsiadłe mleko i coś kwaszonego i po kłopocie: wiem że są produkty chemiczne ale nie dajmy się faszerować naszym maluchom , x farmaceutykami z apteki, pomimo że : pan/isprzdawca mówi ” to naturalne, niech mały/a łyka… nic mu nie będzie”,
później tak !
Córka jak widzi kefir ucieka, gdzie pieprz roście. Nie ma szans by nawet spróbowała. Za to śliwki i owszem. Sam też lubię kompot ze śliwek. Polecam.
U mnie działa szklanka kefiru lub zsiadłego mleka. Im częściej pijemy , tym nie ma problemów z zaparciem. Sposób prosty, tani a do tego smaczny.