Podział zaskórników
Zaskórniki można podzielić na:
- zamknięte: są to zmiany o jasnym zabarwieniu, niewielkich rozmiarów. Można je porównać do białych kropeczek na skórze. Mogą występować w okolicy nosa, czoła oraz oczu. Najczęściej powstają wskutek zamknięcia gruczołów przez zrogowaciały naskórek.
- otwarte: mają ciemne zabarwienie i mogą przybierać formę czarnych kropek. Są znacznie bardziej widoczne, przez co z reguły stanowią większy problem, zwłaszcza wizualny. Główną przyczyną ich występowania jest nadmiar martwego naskórka oraz łoju w okolicy ujścia gruczołów.
Jak skutecznie leczyć zaskórniki?
Podczas walki z zaskórnikami najczęściej stosuje się metodę leczenia miejscowego. Popularne są również różne zabiegi kosmetyczne, które przynoszą zaskakująco pozytywne skutki. Pomocne może okazać się także dobranie odpowiednich kosmetyków oraz zmiana nawyków pielęgnacyjnych. Dzięki temu nie tylko złagodzimy obecny stan skórny, ale także będziemy w stanie zapobiec takim sytuacją w przyszłości.
Leczenie zaskórników jest jednak dosyć indywidualną kwestią, dlatego warto skonsultować się ze specjalistą i dobrać idealne dla nas leczenie.
Podstawowym zabiegiem, który stosuje się przy leczeniu zaskórników, jest mikrodermabrazja. Polega ona na zastosowaniu kwasów, które mają działanie złuszczające. Dzięki temu doskonale usuwa naskórek i oczyszcza. W stosuje się również leczenia za pomocą różnego rodzaju peelingów. Miejscowo można również stosować preparaty przeznaczone do leczenia trądziku, zawierające m.in. kwas azelainowy. Działają one zbawiennie i przynoszą pożądane rezultaty.
Jak zapobiegać ponownemu powstawaniu zaskórników?
Podstawową zasadą przy dbaniu, aby zaskórniki nie powracały, jest odpowiednia pielęgnacja. Powinna ona bazować na dobrze dobranych kosmetykach, najlepiej zakupionych w aptece i przeznaczonych bezpośrednio dla skóry trądzikowej.
Warto również zainwestować w różnego rodzaju kremu złuszczające oraz domowe peelingi. Nie należy również zapominać o częstym czyszczeniu skóry oraz obowiązkowym zmywaniu makijażu pod koniec dnia i zachowaniu codziennej higieny.